Deliblatska peščara se prostire na 35.000 hektara. Zahvaljujući bogatoj flori i fauni i specifičnoj ruži vetrova, ovo mesto se posebno preporučuje porodicama sa decom koje vole odmor u netaknutoj prirodi.
Deliblatsku peščaru krasi 900 vrsta biljaka od kojih su banatski božur, peščarsko smilje i šerpet specifični za ovo područje. Pre dva veka ovo je bila pustinja i da bi sprečila širenje peska, Marija Terezija je započela pošumljavanje.
Danas najviše ima bagrema, belog i crnog bora. Ljubitelji autohtonih vrsta životinja ovde mogu videti stada podolskih goveda čijom ispašom se čuva biodiverzitet 250 hektara pašnjaka.
U ovom zaštićenom rezervatu prirode sve je više i privatnih smeštajnih kapaciteta, a ima i onih luksuznijih sa bazenima, vinarijama i vinogradima koji se nalaze na nadmorskoj visini od 100 metara.
- Imamo obilje šumskih predela i mikroklima Deliblatske peščare je povoljna za odmor. Ovde je vazduh sličan planinskom baš zbog blizine peščanih dina, borovih šuma i mnogo zelenila, kaže Nenad Živanov, vlasnik „Sand resorta“ i vinarije „Đorđe“.
Deca najviše vole deo Romantične zemlje koja svakog gosta uvodi u bajkovite predele specijalnog rezervata prirode.
Šetnja padinama, dinama i susret sa srnama
Lokalna samouprava Opštine Alibunar izgradila je nov put kojim se sada mnogo lakše stiže od Vladimirovca do Devojačkog bunara koje je omiljeno izletište vikend turistima.
- Treba sve ovo doživeti, prošetati ovim padinama, dinama i videti sve prirodne lepote, a nije retkost da se sretnete i sa jelenima, srnama i ponekom divljom svinjom, ističe Dušan Dakić, predsednik Opštine Alibunar.
Na javnoj prezentaciji u opštini Alibunar nalazi se urbanistički projekat za izgradnju sportsko-rekreativnog centra na 8.000 kvadratnih metara i za dve godine kada se budu izgradili i prvi hoteli sa akva-parkom Deliblatska peščara će tek zasijati punim sjajem.