Pogledajte nove 3e vesti koje obrađuju sadržaje iz oblasti EKOLOGIJE, ENERGETIKE i ZELENE EKONOMIJE…
GREJANJE NA STRUJU
Istina je da grejanje na struju može da bude ubedljivo najpovoljnije, ali i papreno skupo, a sve to zavisi od više faktora. Pre svega, “grejanje na struju” je jako širok pojam i obuhvata sve od etažnog grejanja na struju, do TA peći i drugih grejnih tela.
Drugi bitan faktor koji utiče na cenu i isplativost grejanja na struju, je površina objekta koji se greje. Kod manjih stanova TA peći su nenadmašne kada je u pitanju isplativost, ali šta se dešava kad vam je za grejanja nekog objekta potreban veći broj TA peći?
I treće, da li računamo ili ne računamo sve troškove ili samo račun za struju? Jer instalacija sistema grejanja sa radijatorima košta, dok je kupovina peći ili klime daleko jeftinija. Neki sistemi imaju velike početne troškove, ali se investicija dugoročno itekako isplati. Najjeftinije grejanje na struju je sa stanovišta potrošnje i komfora.
PROCENA CENE ENERGENATA
Najniže troškove grejanja, prema nekim prognozama ove zime imaće domaćinstva koja se greju na drva, slede grejanje na prirodni gas, na ugalj i na pelet, TA peći. Najskuplje je grejanje na električnim kotlovima, grejalicama i na lož ulje i propan – butan gas.
Za grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 kvadrata i s temperaturom od 20 stepeni ,16 sati dnevno u celom stanu i 180 dana potrebno je oko 9.000 kWh, a AERS je napravio računicu za više vrsta energenata koji se najčešće koriste.
U područjima Srbije gde se ogrevno drvo može nabaviti po nižim cenama, na primer za 4.650 dinara po kubiku, grejanje za sezonu koštaće 37.200 dinara. Za one koji koriste skuplje ogrevno drvo, recimo po ceni od 6.350 dinara po kubiku, troškovi grejanja biće oko 62.000 dinara.
Projekat 3e VESTI sprovodi AVP Vila, finansijski je pomogao GRAD VRŠAC, medijski partneri – internet portal eVršac i TV Banat.