Čuvari zaštićenog prirodnog dobra i Šumarska služba na Vršačkim planinama u narednom periodu pojačaće kontrolu upotrebe kvadova, ostalih ATV vozila, kros motocikala kao i drugih motornih vozila za koje je vožnja strogo zabranjena u zonama prvog i drugog stepena zaštite na Vršakim planinama, koje inače nisu predviđene za saobraćaj niti imaju putnu mrežu.
Na Vršačkim planinama, saobraćaj za motorna vozila dozvoljen je samo u 3. zoni zaštite.
Saobraćaj se odvija asfaltnim putem do „Slavišine livade“, podnožja Vršačke kule i odmarališta Crvenog krsta, kao i zemljanim putem do Planinarskog doma i na kraku koji se odvaja do Šumareve kuće.
Pojačane kontrole sprovodiće se zbog sprečavanja remećenja mira retkih i ugroženih životinjskih vrsta koje žive na Vršačkim planinama, a njihov broj nije mali i neke se mogu zaista smatrati prirodnim blagom Srbije.
Godinama već, zahvaljujući čuvarima zaštićenog prirodnog dobra i šumarskoj službi, životinjski fond se značajno obnovio.
Posle 120 godina na Vršačkim planinama ponovo živi patuljasti orao, ali i tri para orla zmijara od ukupno osam koliko ih ima u Vojvodini. Obnovljen je i fond srneće i jelenske divljači, dugorepe i uralske sove, ali i mnogih drugih retkih i zaštićenih vrsta.
Sve ovo značajan je razlog za pojačane kontrole u zaštićenim zonama Vršačkih planina, a predstavnici čuvarske službe JKP “Drugi oktobnar” kao i šumarske službe JP Vojvodinašume, osim kontrole, imaju i službena ovlašćenja legitimisanja, kao i izdavanja prekršajne prijave na licu mesta.
Podsećamo da su na osnovu predloga Zavoda za zaštitu prirode Republike Srbije, Vršačke planine kao predeo izuzetnih odlika zaštićene donošenjem akata o zaštiti, saglasno članu 129. stav 1. tačka 2. i članu 43. stav 3. Zakona o zaštiti životne sredine, a na sednici Skupštine Grada Vršca održanoj 11.10.2017. doneta je Odluka kojom se JKP “Drugi oktobar“ dodeljuju obaveze upravljača PIO “Vršačke planine“ definisane Zakonom o zaštiti prirode.