Vršačko Udruženje paraplegičara i kvadriplegičara „Parakvad VŠ“ prošle godine počeo je sa realizacijom projekta terapijskog jahanja, namenjenog osobama sa invaliditetom, u ovom slučaju deci.
Projekat će se, kako je najavljeno, realizovati i ove godine , a tim povodom
Grad Vršac, Sportski savez i Udruženje „Pparakvad VŠ“ organizovali su prvi pregled dece na pregled za sportsko terapijsko jahanje.
Projekat se realizuje u Odmaralištu Crvenog krsta na Vršačkom bregu, gde postoje svi uslovi za njegovo sprovođenje.
– Ni ovog puta nije izostala podrška grada Vršca, odnosno lokalne samouprave koja nam je mnogo puta do sada izašla u susret, kaže pravni zastupnik udruženja „Parakvad VŠ“ Dragan Vitorović.
Da podsetimo, reč je o projektu Sportskog saveza Vršac čiju je realizaciju podržao grad Vršac, u želji da i na ovaj način pomogne osobama sa invaliditetom.
Reč je o specifičnom obliku fizioterapije, u kojoj je – konj nezamenjivo sredstvo, čiji broj impulsa – njihanja, prilikom hoda jednak je broju impulsa prilikom ljudskog hod, tako da se tokom jahanja impulsi prenose na jahača i mozak ih registruje, pamti, primenjuje, a dosadašnja iskustva u primeni ove terapije kod osoba sa invaliditetom, ali i dece sa autizmom, pokazala je odlične rezultate
Brojne medicinske studije pokazale su da konj kao plemenita životinja može da pomogne čoveku u lečenju 25 različitih vrsta bolesti.
Terapijsko jahanje je priznata i poznata metoda za poboljšanje života onih koji odbijaju dopustiti bolesti i invalidnosti da ih ograniči, međutim kako nam je rečeno nije preporučljiva svim oblicima invaliditeta.