Grad Vršac, povodom Dana grada i Slave Svetog Teodora Vršačkog, večeras je u Kongresnoj dvorani Centra Milenijum, na Svečanoj akademiji, dodelio javna priznanja.
Za izuzetne rezultate ostvarene na polju kulturnog stvaralaštva i očuvanju baštine, Nagrada za životno delo dodeljena je Pavlu Vlahoviću.
Pavle Vlahović rođen je 1938. godine u Slatini – opština Prijepolje. Nakon završetka Pedagoške akademije u Vršcu, započeo je svoj bogati radni vek, koji traje i danas iako je u penziji. 1983. godine preuzima vođenje KUD-a Žarko Zrenjanin, današnji KUD Laze Nančića, gde odmah pokazuje organizatorske sposobnosti. Obnovlja zgradu pozorišta i stvara idealne uslove za nesmetani rad. U pozorištu ostaje više od 17 godina i sa pozorištem beleži značajne uspehe na mnogim pozorišnim festivalima. Pavle Vlahović je osnivač međunarodnog pozorišnog festivala “Vršačka pozorišna jesen“ i međunarodnog festivala folklora „Vršački venac“. Oba festivala osnovao je 1993.godine.
Za izuzetan doprinos u obrazovanju i društvenu odgovornost, Povelja Grada Vršca za 2022. godinu dodeljena je Udruženju za podršku mentalno nedovoljno razvijenih osoba „Otvoreno srce sveta“.
Udruženje za podršku mentalno nedovoljno razvijenih osoba “Otvoreno srce sveta” osnovano je 1979. godine, a intenzivno radi na različitim programima za šire društveno prihvatanje ove ranjive, možda i najranjivije populacione grupe, već skoro 20 godina. Zahvaljujući njihovoj prisutnosti u našoj zajednici, ideja inkluzije postala je bliža građanima Vršca, a posebno deci, obezbeđujući na taj način i uslove za humanije društvo. Otvoreno srce sveta je takođe dalo podršku i učestvovalo u velikom inkluzivnom projektu Grada Vršca 2016. kada je zajedno sa pozorišnim umetnicima i radnicima realizovan program “Pozorište kao mesto inkluzije”. Iz tog projekta nastala je i prva vršačka inkluzivna predstava “Bajka o uspavanom Vremenku” koja je u produkciji Narodnog pozorišta “Sterija”, prvi put u širem području uspela da na sceni spoji pozorišne profesionalce i osobe sa mentalnim poteškoćama.
Za izuzetan doprinos u očuvanju prirode i zaštiti životne sredine Povelja Grada Vršca za 2022. godinu dodeljena je Milivoju Vučanoviću.
Milivoj Vučanović rođen je 1976. godine u Vršcu i zaposlen je kao rendžer – čuvar prirode u JKP “Drugi oktobar”, preduzeću kojem jesu na upravljanje poverene Vršačke planine. Među Vrščanima je poznat kao “Mile Ptičar” i to ne bez razloga. Zahvaljujući njemu sačuvane su mnogobrojne vrste ptica, a veliki broj odavno nestalih i odseljenih ponovo je doleteo na Vršačke planine. Izuzetno je posvećen poslu, a njegov rad je prepoznat i van Vršca, pa ga mnogi smatraju jednim od najboljih rendžera u Srbiji. Živa je enciklopedija flore i faune Vršačkih planina.
Za izuzetan doprinos u privredi i humanitarni rad, Povelja Grada Vršca za 2022. godinu dodeljena je Peri Macuri.
Pero Macura rođen je 1965. godine u Gudurici. Jedan je od najvećih ktitora i izvođača radova na hramu Svetog Trifuna u Gudurici. Nebrojeno puta je nesebično pomagao u obnovi prostorija MZ Gudurica, FK Vinogradar, KUD Vinogradi, Doma penzionera. Takođe je pokrovitelj organizacije festivala Zlatna Jesen i Dani Mladih Vina u Gudurici.
Za izuzetan doprinos u promociji kulture i umetnosti, posthumno, Povelja Grada Vršca za 2022. godinu dodeljena je Momiru Cvetkoviću.
Momir Cvetković rođen je u Vršcu 1964. godine i jedan je od osnivača prvog vršačkog tonskog studija i muzičke radionice. Kreirao je muzičke grupe i soliste koji su danas afirmisani rok, džez i bluz muzičari evropskog i svetskog glasa. Ostavio je našem Gradu poseban muzički pečat označivši vršačku Berbu grožđa i Međunarodni folklorni festival “Vršački venac”, a kao kompozitor potpisnik je brojnih pozorišnih predstava, kratkih i dugometražnih filmova. Obavljao je i odgovoran posao direktora u Kulturnom centru, Muzičkoj produkciji Centra Milenijum i Narodnog pozorišta “Sterija”. Osnovao je Udruženje ljubitelja džeza, bluza i elektronske muzike “Džeztronik”, kojim je pomerio granice kulturnih dešavanja, a koje ove godine slavi 20 godina postojanja.