Dečji ansambl Edu teatra, pred punim amfiteatrom Pedagoške akademije u Vršcu, premijerno je izveo predstavu „Ježeva kućica“ po tekstu Branka Ćopića, a u adaptaciji i režiji dramske pedagoškinje Bojane Ivanov-Đorđević.
Ovaj besmrtni tekst jednog od najznačajnijih književnika 20. veka na ovim prostorima na scenu je postavljen nakon tromesečnog temeljnog dramsko-pedagoškog rada sa polaznicima „Pozorištaonice“, edukativnog i kreativnog programa Edu teatra koji vode sertifikovani dramski pedagozi Bojana Ivanov-Đorđević i Ivan Đorđević.
Proces rada na ovom tekstu pokrenut je sa idejom da kod dece mlađeg osnovnoškolskog uzrasta razvija i neguje ideju ljubavi prema domovini.
Kombinujući metode procesne drame i radioničarskog rada sa klasičinim pristupom dramskom tekstu i postavljanja na scenu, kreatori ove jedinstvene predstave sa igranjem, pevanjem i muziciranjem, vodili su grupu dece-izvođača kroz uzbudljivu avanturu pomeranja ličnih granica, iznalaženja skrivenih snaga i ličnih potencijala, razumevanja i analize dramskog i pozorišnog rada, kritičkog mišljenja i negovanja timskog duha, koji je rezultirao predstavom koju su na premijeri bez daha gledali i ovacijama pozdravili i đaci i učiteljice osnovnih škola „Mladost“ i „Vuk Karadžić“.
Kroz lik Ježurka Ježića i galeriju drugih likova koji se pojavljuju u Ježevoj kućici (medvedi, divlje svinje, zečevi, svici i vukovi), ali i onih izmaštanih (sove-pripovedači i zmija, vilenjaci, Gospodar Noći koji se boji mačaka…) ispričana je priča o važnosti negovanja samopoštovanja, plemenitosti, poštenja i blagonaklonog odnosa prema svom poreklu, istoriji i baštini, ispričana je priča o važnosti dostojanstva i doslednosti neprolaznim vrednostima.
Glumci ove predstave, mlade vršačke generacije, ovom su izvedbom učinili ponosnim ne samo svoje pedagoge i školske drugove, već i širu publiku koja je sa radošću ispratila postavljanje ovog kultnog teksta domaće književnosti za decu na scenu.
Vanja Đorđević u ulozi Ježurka Ježića verno je oslikao je ovaj lik kombinujući veštu glumu i muziciranje na klarinetu, ostvarivši na taj način autentičnu i neočekivanu sliku poznatog lika, pretvorivši Ježurku iz šume u šmekera i džezera koji najviše ipak drži do sebe i svojih šumskih načela.
Pavle Crnčević koji takođe u predstavi svira gitaru kao Vilenjak koji šumskim bićima daje osobine ljudi, takođe je i u ulozi Gospodara Noći koji se boji mačaka. Gromoglasno i duhovito pojavljuje se i ulozi Medveda kao i Lazar Railić. Pavle uspešno predvodi ovu dečju ekipu, održavajući disciplinu u odnosu prema publici i tekstu, sa preciznim iscrtavanjem tajnovitih predela šumskog mesta drame.
Matija Đorđević je u ulozi Vilenjaka koji svira gitaru i u ulozi Divlje Svinje, kao i Jevrem Milanović. U društvu vukova koje tumače Filipa Popošilov i Una Kovačević, oni čine grupu negativaca-huligana koji ismevaju vredosti za koje se zalaže glavni lik.
Uz poznatu repliku „Poćićemo sa vama jer volimo šalu, hoćemo da vidimo Ježa budalu“ igraju poznatu scenu „Pred Ježevom kućom“, prikazujući u njoj jasnu podeljenost između dobra i zla.
U ovoj neobičnoj šumi videćete i Zmiju koju maštovito oživljava Iskra Kosanović, koja se sa Sofijom Milenković pojavljuje i kao Svitac „koji svetiljku pali, čarobnim sjajem putanju da zalije“.
Publiku su nedvosmisleno osvojile i sove pripovedači, dve alapače iz komšiluka, koje poput Sremčeve Frau Gabrijele šetaju po kraju i sakupljaju materijal za ogovaranje. Te uloge su energično i tačno odigrale Lena Kosanović i Helena Nikolajević, dok je čuvenu Lisicu u čijoj se jazbini dešava glavni sukob, odigrala sa velikom virtuoznošću Helena Sekulić.
Predstavu prati muzika iz 60. godina prošlog veka, kada ovaj tekst Branka Ćopića i nastaje, dok joj zavodljiv likovni pečat daje raskošan kostim, koji su osmislili i izradili kreatori procesa i sami učesnici implementirajući u tom delu rada i ekološku ideju reciklaže.
Predstava je realizovana uz podršku SUBNOR Vršac, dok je za premijerno izvođenje predstave podršku dao Grad Vršac.
Sledeće izvođenje „Ježeve kućice“ Edu teatra zakazano je za nedelju, 19. juni, sa početkom u 11 časova, na Velikoj sceni Narodnog pozorišta „Sterija“, dok izvođači i organizatori takođe razmatraju ideju da je do kraja školske godine igraju i za učenike seoskih osnovnih škola okoline Vršca.