Kulturni centar u Vršcu tokom cele godine svojim programima namenjenim najmlađoj publici nastoji da doprinese razvoju kreativnih sposobnosti i otkrivanju talenata kod dece.
Povodom obeležavanja Dečje nedelje, u periodu od 3. do 7. oktobra, Kulturni centar Vršac pripremio je sledeće izložbe:
– Izložba dečjih radova vršačkih škola crtanja i slikanja u Velikoj galeriji Kulturnog centra (Sterijina 62) , od 9h do 18h.
– Izložba dečjih radova Škole crtanja i slikanja Dragana Markovića Markusa (Kulturni centar Šabac), u galeriji Doma Vojske u Vršcu (Svetosavski trg 3), od 9h do 13h i od 15h do 18h.
U Školi crtanja i slikanja Dragana Markovića Markusa, Kulturni centar Šabac ističu da talente nije teško prepoznati i da se oni ispoljavaju već u najranijoj dobi deteta od kada bi i trebalo krenuti sa konkretnom podrškom u njegovom ispoljavanju i razvoju. Prisutnost talenta ne podrazumeva uspeh sam po sebi. Likovna umetnost spaja talenat i određene tehničke veštine koje se daju vežbanjem usavršavati. Samo kombinacija talenta i neumornog rada su obećavajući faktori izgradnje budućeg umetnika. Metodološki pristup je uzrokovan i određen uzrastom, individualnim sposobnostima i psihološkim profilom svakog polaznika. Nestručnim vođenjem i veliki talenti mogu da zgasnu i ne ostvare svoje prave potencijale, pa i da potonu u moru osrednjosti. To polje je mnogo osetljivije nego što se mnogima čini. Potrebno je napomenuti da pohađanje škola ovakvog tipa, pre svega, doprinose sticanju mnogih osobina ključnih u sveukupnom formiranju ličnosti i ostvarenju kreativnih potencijala.
Školica Atelje Morariu nastala je početkom 2000-tih. Školica se održava u prostoru Gradskog Muzeja Vršac. Deca polaznici Školice Ateljea Morariu, osvojila su više od stotinu nagrada i priznanja na izložbama širom zemlje, a pedagozi su nagrađeni sa deset nagrada. Stručni sastav Školice Atelje Morariu čine Morariu Daniela, akademski grafičar i Morariu Dominika, akademski slikar. Upis traje preko cele godine.
Dečja Likovna radionica u sklopu Ateljea Ramone Magda počela je sa radom 2005. godine i do sada je imala nekoliko stotina đaka. U radionici se deca uče da crtaju, slikaju, seckaju, lepe i prave razne upotrebne predmete od materijala za reciklažu i od malena da budu svesna kreativna, tolerantna bića. Pored svega toga deca se uključivanjem u kreativne aktivnosti sklanjaju sa ulica i odvlači im se pažnja od mobilnih telefona. U dosadašnjem radu radionice realizovano je preko četrdeset kolektivnih izložbi đaka i preko trideset samostalnih izložbi đaka.
Atelje Daćevac iz Vršca broji više od četrdeset članova dece predškolskog, školskog i srednjoškolskog uzrasta. Dobitnici su nagrada u Vršcu, Pančevu, Vranju, Beogradu, Moskvi, Lidicama… Časove vode slikar Filip Daćevac i primenjeni umetnik Jelena Čuljić.