U gradskoj kući u Vršcu održana je konferencija za medije Društva ljubitelja džeza i elektronike povodom 16. Međunarodnog džez i bluz festivala „Džeztronik 2022“ koji nas očekuje krajem ove nedelje od 6-9. oktobra. Vršac će ove godine ugostiti umetnike iz Austrije, Brazila, Ukrajine, Brazila, Francuske i Srbije.
Ovogodišnji 16. po redu festival biće u znaku lika i dela idejnog tvorca festivala Momira-Mome Cvetkovića koji nas je tragično napustio prethodne godine. Naš sugrađanin Moma Cvetković dao je nemerljiv doprinost kulturnoj sceni Vršca. Osnovao je nekoliko gradskih bendova, prvi tonski studio u gradu i kao muzički producent potpisao je mnoga muzička dela, pozorišne predstave i filmske komade. Zahvaljujući njemu, Vršac ove godine obeležava jubilej, 20 godina aktivne džez scene Grada.
-16.po redu festival će otvoriti u četvrtak u 20 časova Džez odsek muzičke škole „Josif Marinković“ iz Vršca, koji od daleke 2012.godine ima džez kao smer. Nakon vršačkih đaka nastupiće džez odsek Fakulteta muzičke umetnosti iz Beograda, čija Katedra za džez i popularnu muziku takođe ove godine obeležava 10 godina postojanja.
- U petak u 21 čas nastupa popularni kvintet „ALEX and THE FERGUSONS“, koji predvodi džez pevačica Aleksandra Bijelić Aleksijević, koji je nastao daleke 2009.godine. Osim nje ovaj fenomenalni bend čine pijanista Ivan Aleksijević, kontrabasista Milan Pavković, saksofonista Kristijan Mlačak i Bubnjar Petar Radmilović. Nakon njih nastupa fantastičan „NOVAKOV and BARTUŠ TRIO“ koji čine bubnjar Dušan Novakov, kontrabasista Štefan Pišta Bartuš i pijanista Alan Bartuš.
- U subotu u 21h festivalsko veče počinje nastupom džez bubnjara Peđe Milutinovića i višečlanog sastava DRUMBOOTY koga čine saksofonista Luka Ignjatović, zatim pijanisti Stevan Milijanović i Bojan Cvetković, bas gitarista Akos Forgač. Nakon njih nastupa sjajan „Vladimir Samardžić trio“ koga čine Vladimir Samardžić basista, Marko Antonio da Kosta gitarista i vokal i Mateus Jardim bubnjar.
- Poslednje veče festivala nedelju od 21h obeležiće nastup nadaleko poznatog MAKS KOČETOV KVARTETA koga čine Andreja Hristić za klavirom, Boris Šainović kontrabas i Miloš Grbatinić bubnjar. Za kraj festivala nastušiće čuvena kantautorka Katarina Pejak sa svojim triom koji pored nje sa klavirom čine i Žoan Barer bubnjar i Silvan Didu kontrabasista.
Osim četvrtka kada koncert počinje u 20 časova, ostale festivalske večeri počinju od 21 čas. Prateći program festivala biće izložba fotografija svih prethodnih Džeztronika u holu Kongresne dvorane „Centra Millennium“. Sve Festivalske večeri biće u sjajnom multimedijalnom prostoru „Studio“, koji se takođe nalazi u „Centru Millennium“.
Festivalom od 6. do 9.oktobra se ne završavaju aktivnosti Džeztronika za ovu godinu. Krajem godine nas očekuje spektakularni koncert jednog od najpopularnijih džez sastava današnjice.
„Jazztronic je Društvo ljubitelja džeza i eletronike. 05. aprila, 2002.godine, Udruženje je nastalo iz potrebe da se u Vršcu reprezentuje džez, bluz, rok muzika kao i svaka druga vrsta muzike u kojoj postoji improvizovana forma.
U okviru svog rada Jazztronic je do sada organizovao veći broj manifestacija, a najznačajnije među njima su svakako Jazztronic internacionalni festivali. Jazztronic festival predstavlja prvi džez festival u istoriji grada, kao i nekoliko desetina pojedinačnih koncerata stranih i domaćih umetnika. Svaka od ovih manifestacija bila je izuzetno posećena, tehnički besprekorno izvedena. Takođe, imamo veliku medijsku podršku koja svaku našu aktivnost profesionalno beleži i emituje, tako da veliki broj ljudi u regionu ima mogućnost da bude svedok svih naših kulturnih akcija (Citat iz privatne arhive Momira Cvetkovića (1964-2021), muzičara, tonskog snimatelja, producenta i idejnog tvorca Udruženja Jazztronic i Internacionalnog blues & jazz festivala Jazztronic).
Od prvog Festivala 2003. godine, Jazztronic je izgradio svoje ime koje je poznato džez i bluz svetu. Tim povodom, posveta Društvu ljubitelja džeza, bluza i elektronske muzike usmerena je na obeležavanje prvih dvadeset godina rada – šesnaest festivala, koncertnih produkcija, koprodukcija, edukacija, podrške u samostalnim, autorskim radovima i izdavačkoj delatnosti koji su dali posebnu poetičnost minimalizma.
Ova sinergija predodredila je posebnu estetiku Jazztronic festivala i na portalima objavljena u rečenici: „Šta god da se desi, Vršac i dalje ima muzički festival koji je među najpažljivije koncipiranim i realizovanim na domaćoj teritoriji“, Prve godine novog milenijuma muzičke aktivnosti Mome Cvetkovića bile su usmerene ka pronalaženju i širenju harmonskih progresija bluza i džeza.
Svojom umetničkom ulogom u Jazztronic-u Moma Cvetković je dodao i označio na kulturnoj mapi još jedan toponim grada Vršca. Suptilno puštenom „džez infuzijom“ Momir Cvetković je pokazao put kako da Jazztronic sačuva identitet kulturnih akcija, improvizovanih formi, kvalitetnog zvuka i dobre energije.