Kinološko društvo Brzava iz Plandišta tokom prethodnog vikenda organizovalo je kvalifikacioni turnir za nacionalni finalni Kup Sv. Hubert koji je održan u Starom Lecu.
Tokom ovog takmičenja svoje lovačke sposobnosti i saradnju na intervalu lovac-pas pokazalo je ukupno 27 takmičara.
Prema propozicijama takmičenja i pravilima lova Sv. Huberta, svi lovci takmičari moraju se pridržavati strogih pravila takmičenja pre, u toku i nakon lova, pre svega radi bezbednosti samih takmičara učesnika, ali i stručnog žirija i posetilaca. Tokom takmičenja proverava se saradnja lovca i njegovog psa pomagača sa krajnjim cilje da se dođe do ulova i ostvari maksimalan broj bodova. U ovoj disciplini ocenjuje se radna sposobnost pasa ptičara, njihova disciplina i poslušnost, lovna kultura, kultura oblačenja i opremljenost lovca.
Pored mnogobrojnih lovaca takmičara i posetilaca, ovogodišnji kvalifikacioni turnir u Starom Lecu posetio je i selektor reprezentacije Srbije Žika Mitrović.
Kiniloško društvo Brzava iz Plandišta potrudilo se da obezbedi fazansku divljač za potrebe takmičenja, kao i sve neophodne rekvizite koji su neophodni za uspešno organizovanje ovakvog kvalifikacionog turnira. Nakon završenog takmičenja za sve učenike i ljubitelje lova organizovan je lovački ručak sa specijalitetima i kulinarskim čarolijama majstora svog zanata.
Za takmičare koji su ostvarili najbolji rezultat i ostvarili kvalifikacionu normu za prvenstvo Srbije treba pomenuti Dejana Rakićevića, Milana Veskova i Tamaru Pešić čija je saradnja na relaciji lovac – pas označena kao najbolja.
U skladu sa pravilima „Sv. Huberta“ lovac mora u lovištu biti propisno obučen, u lovačkoj odeći koja je obavezno tamnije zelene boje, mora imati lovački šešir, čizme, vetrovku ili kišnu kabanicu, visak za fazana, pisak za psa, lovačku torbu u kojoj se odlaže lovačka oprema. Puška uvek mora biti bezbedno odložena, prelomljena i prazna.
Lovac prilikom ulaska u lovište treba da skine šešir i da se prema pravilima „Sv. Huberta“ predstavi sudiji, sebe i ekipu za koju nastupa i to sve dokumentuje članskom kartom, a oružje oružnim listom. Tom prilikom pokazuje municiju – patrone sa kojima želi da nastupi na takmičenju i opremu kojom raspolaže. Obavezno je predstavljanje i svog pomoćnika psa, čiju pasminu dokumentuje rodovnikom.
Tek nakon što mu sudija dozvoli ulazak u lovište, lovac oslobađa svog psa sa povoca i na bezbedan način puni oružje. Kretanje lovca i psa po lovištu, odnosno takmičarskom poligonu treba da je primereno terenu koji pretražuje.
Lovac i njegov pomagač pas imaju priliku da pronađu dva fazana, na taj način što pas treba pravilno da markira pokaznu divljač i na kraju odstreljenu divljač i aportira.
Svaki pokret lovca i psa pažljivo prate akreditovane sudije, i tokom takmičarskog procesa lovac može da osvoji maksimalno sto poena, a pas maksimalno pedeset poena. Po završetku lova lovac se odjavljuje sudiji sa psom koji mu stoji pored noge i tek tada je lov za lovca takmičara i psa pomagača završen.