Gradski muzej Vršac, na dan oslobođenja Vršca u Velikom ratu, poziva na predavanje profesora Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom sadu, dr Gorana Vasina, u četvrtak 10. novembra sa početkom u 18 časova.
Osvrtom na velike sukobe i državničke odluke – tačke vododelnice u minuloj istoriji, dr Vasin ukazaće na periode zastrašujućeg razaranja i nemogućnosti uspostavljanja državnih okvira, naročito kada je u pitanju raštrkani srpski narod.
Habzburški dvor bio je zatvorena struktura kojoj pristup nisu imali Srbi – narod koji je pravoslavan, koji nema svoju državu, bori se da očuva svoj identitet i kreira elitu preko koje će se uključiti u aktuelne tokove i probleme.
U tome je naročitu ulogu imalo jačanje veza između Srba i Dvora, čemu je doprinelo osnivanje Karlovačke mitropolije, najveće srpske institucije u XVIII i XIX veku, koja je čuvala srpski identitet.
Publika će imati priliku da čuje kako se ideja Srpske Vojvodine razvijala tokom skoro tri veka. Kada se govori o Srpskoj Vojvodini, ne govori se samo o 1848/1849. godini, već je u pitanju proces dugog trajanja započet krajem XVII veka, a završen prisajedinjenjem Banata, Bačke, Baranje i Srema 1918. godine kraljevini Srbiji.
Od trenutka kada su se doselili na te prostore, zavetna misao i ideja vodilja svih Srba u Habzburškoj monarhiji bila je misao o Srpskoj Vojvodini.