U Narodnom pozorištu „Sterija“ u Vršcu danas je održana konferencija za medije povodom još jedne premijere koju je ovo pozorište pripremilo, a radi se o koprodukciji između Nacionalnog pozorišta iz Temišvara, Nacionalnog pozorišta iz Segedina i vršačkog pozorišta.
Medijima se prvo obratila direktorka pozorišta Snežana Udicki, koja je rekla da se već pričalo o ovom projektu, kada je predstava „aTMosfera“ imala premijeru u Temišvaru, krajem prošle godine.
„Ovo je jedan ogroman uspeh da je jedno pozorište iz manjeg grada ravnopravno ušlo u projekat sa mnogo većim pozorišnim kućama iz mnogo većih gradova i da je pozorište „Sterija“ ušlo u projekat „Temišvar – evropska prestonica kulture 2023.“. Za svaku instituciju je jako bitno kada je deo jednog ovako velikog multinacionalnog projekta, posebno što je Vršac grad u kome žive i rumunski i madjarski narod. Čitav projekat se zove „Banat u Evropi“ i nastao je tako što su tri pisca iz pomenutih gradova, po narudžbi pisali tri teksta. Pisac koji predstavlja Vršac je mladi autor Nikola Stanišić, čiji je tekst „Suze svetog Lavrentija“ već imalo izvođenje na našoj sceni“, rekla je Udicki.
Udicki je naglasila da se predstava sastoji iz tri dela koji se izvode na srpskom, rumunskom i madjarskom jeziku i da je obezbedjen prevod na engleskom jeziku, tako da će predstava biti razumljiva svima. Inače, ovim projektom pozorište ulazi u prvi deo proslave 78. rođendana, a nastavak će slediti početkom marta i premijerom predstave „Don Žuan“.
Razgovor je nastavila Tamara Tamči Toskić, koja u ovoj predstavi igra lik unuke i koja je rekla da se ovakvi projekti dešavaju verovatno jednom u životu, gde imate prilike da sarađujete sa kolegama iz čak dve države i vidite na koji način oni rade i spojite utiske i iskustva u jednom procesu.
Monika Boldovina Bugle, koja u predstavi tumači lik bake je istakla da bez obzira što je njoj rumunski maternji jezik, kada je pravo pozorište u pitanju, jezik ne predstavlja barijeru, jer je emocija ono što povezuje sve ljude, a ona je prepoznatljiva i da upravo tri emotivne priče, bez obzira koliko razumete jezik, dopiru do publike koja ne ostaje ravnodušna nakon ove predstave.
Predstava će biti titlovana na engleski i srpski jezik.
„Pozivamo sve goste da dođu i pogledaju ne samo naše glumce, već i kolege iz Rumunije i Mađarske. Druga dva reprizna izvođenja biće 11. i 12. februara u 20 časova“, dodala je Udicki.