Karnevalski duh u Beloj Crkvi zaživeo je daleke 1828. godine, a nastao je po ugledu na čuveni karneval u Kelnu. Prvobitni karnevali u Beloj Crkvi održavali su se u zimskim mesecima kao fašing karnevali.
Prvo karnevalsko udruženje osnovano je 1910. godine, a činile su ga zanatlije koje su želele da karneval bude narodni po uzoru na fašing zabave, za razliku od tadašnjih balova pod maskama koji su predstavljali zatvorene građanske zabave. Ubrzo su osnovane i karnevalske novine, iz brojnih novinskih članaka iz 19. veka može se saznati puno o karnevalu u Beloj Crkvi, a zajednički imenitelj bili su šarenilo, muzika, igra, pevanje, veselje i ljubav.
Evropska štampa je svojevremeno pisala kako je Belocrkvanski karneval posle Kanskog, Venecijanskog i karnevala u Monte Karlu najpoznatiji u Evropi.
Pionir belocrkvanske filmske umetnosti, Anton Libkovič je 1913. godine „Belocrkavnski karneval“ doneo na platna brojnih belocrkvanskih i vršačkih bioskopa.
Tokom vremena karneval se menjao, razvijao, prešao u letnji period, menjao je ime, ali ono što je od početka do danas specifičnost, jesu alegorijska kolica, odnosno pokretne instalacije – eksponati.
U današnje vreme „Belocrkvanski karneval“ pripada grupi manifestacija zabavno-turističkog karaktera, i kao takva ima za cilj da putem različitih scenskih načina izvođenja umetnika zabavi publiku. Veliki broj umetnika, udruženja i građana je uključen u pripremu karnevala, karnevalskih svečanosti, kostima i eksponata, što sve doprinosi da karneval postoji i održava svoju tradiciju najstarijeg karnevala u Srbiji.
U okviru progama „Belocrkvanskog karnevala“ u sali Centra za kulturu održana je projekcija dokumentarnog filma „Srpski gambit: Zvezda i smrt grofa Vronskog“ sa Milošem Bikovićem u glavnoj ulozi.