U galeriji Doma vojske biće otvorena izložba slika Aleksandra Bogdanovića „Svemir“. Na otvaranju je govorioDušan Belča.
„Dugo već pratimo slikanje Aleksandra Bogdanovića i njegovo tehničko i umetničko usavršavanje. To je putovanje kroz pejzaž, kroz gradove, kroz svet biljaka i insekata, sentimentalno islikavanje rodnog predela, i njemu najdraže sanjarenje i obnavljanje kroz sliku stare rodne kuće, koju uzdiže do neke vrste ličnog hrama u kome se vraća u sretno doba detinjstva, kada je na obližnjem izvoru sretao patuljke, da bi ih kasnije naslikao. On slika predele, vodu koja se ledi na usamljenoj reci, vatre u daljini koje tinjaju i dimove koji plaze preko ravnice, koju u svakom času vidi iz svog ateljea On ne istražuje samo različite teme, već osvaja i nove tehnike – u njegovom delu se smenjuju crtež, pastel, ulje, a u najboljem smislu najtananija tehnika od svih – akvarel. Bogdanović se trudi i da izabere najbolje olovke. kičice, boje, papir i platna kako bi u potpunosti mogao da izrazi svoju zamisao. Verujemo da njegov stvaralački nagon povremeno nadilazi njegov racio, jer evo sada se uputio na zvezdane staze. Njegov novi ciklus inspirisan snimcima sa teleskopa Habl i Džejms Veb pokazuje nam da naš umetnik hoće još dalje – ka zvezdama i nepojamnim galaksijama skrivenim u vremenu početka svega čije iskre i neverovatne boje dostižu do nas posle milijardi godina. Ima li išta uzbudljivije za maštu jednog umetnika nego baviti se nečim nedokučivim i neodređenim. Bogdanović nema svemirski brod, on ima samo kičicu, platno i boje i njima pokušava da razume onaj svet iza svakog vremena, Nadamo se da će ga to putovanje zvezdanim stazama odvesti do novih stvaralačkih otkrića, koja i sam još ne naslućuje“, rekao je Dušan Belča.
O autoru:
Aleksandar Saša Bogdanović rođen je 7.7.1947. godine u Vršcu. Višu pedagošku školu – likovni odsek u Beogradu završio je 1968. godine u klasi prof. Ante Avramovića. Od 1968. godine radi kao grafički dizajner u Gornjem Milanovcu u firmi „Tipoplastika“, zatim u Banjoj Luci u „Incelu“, u Vršcu u firmama „Banat“ i „Uča“. U ULUV je primljen 1996. godine i od tada redovno izlaže. Učesnik je mnogobrojnih kolonija u zemlji i inostranstvu: Italija, Mađarska, Bugarska. Osnivač kolonije „Tragom Paje Jovanovića“ u Vršcu. Radovi mu se nalaze u mnogim privatnim zbirkama u Kanadi, SAD, Holandiji, Italiji, Rumuniji, Nemačkoj, kao i u muzejima u zemlji i inostranstvu: Muzeju akvarela u Bugarskoj u Trgovištu, Gradskom muzeju Vršac, Muzeju Vojvodine u Novom Sadu, Muzeju u Budimpešti.
Takođe, sjajnim koreografijama balerine Baletskog studija „Daisy“ i Baletske škole „Dimitrije Parlić“ oduševile su vršačku publiku nastupom u NP Sterija.