Zgrada Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti „Dr Slavoljub Bakalović“ u Vršcu zasjala je ljubičastom bojom, koja predstavlja simbol borbe protiv Alchajmerove bolesti. Povod je 21. septembar, „Svetski dana borbe protiv Alchajmerove bolesti“.
Svetski dan Alchajmerove bolesti prvi put je obeležen 21. septembra 1994. godine, kada su se udruženja za borbu protiv ove bolesti i druge organizacije širom sveta ujedinile u naporima da se podigne svest o bolesti i njenom uticaju na porodice, zajednice i nacije.
Ova bolest u svetu pogađa oko 55 miliona ljudi, prema podacima Međunarodne organizacije za borbu protiv Alchajmerove bolesti , a procenjuje se da u našoj zemlji oko 100.000 osoba ima ovu bolest ili neku vrstu demencije, koje predstavljaju mentalno propadanje u najmanje dve oblasti, kao što su pamćenje, govor i prostorna orijentacija.
Alchajmerova bolest je degenerativni moždani poremećaj srednjeg ili poznog životnog doba koji uništava neurone i veze u moždanoj kori što dovodi do značajnog gubitka moždane mase, što dovodi do postepenog, nepovratnog gubitka pamćenja, sposobnosti govora, svesti o vremenu i prostoru i, na kraju, sposobnosti za staranje o sebi.
To se događa zato što nervne ćelije u nekim oblastima mozga koje su vitalne za mentalne sposobnosti počinju da odumiru brže nego što je to normalno. Ova bolest takođe izaziva smanjenje nivoa hemijskih transmitera u mozgu čime utiče na način kojim mozak obrađuje sećanja, donosi sudove i racionalizuje stvari.
U tipičnim slučajevima Alchajmerova bolest počinje sa smetnjama pamćenja, teškoćama nalaženja reči ili izmenama raspoloženja. Posle najmanje šest meseci uočavaju se problemi za razliku od obične zaboravnosti koja se ne pogoršava.
„Imajući u vidu činjenicu, da čak u 90% slučajeva, brigu o dementnim osobama u našoj zemlji vode članovi porodice, što za njih često predstavlja veliko opterećenje u svakodnevnom životu, bilo je neophodno da se proširi opseg usluga koje se pružaju obolelima. To je bio jedan od razloga da u našoj bolnici pre dve godine otvorimo najsavremeniji Centar za demenciju, prvi ovakvog tipa u regionu. Na ovaj način uspeli smo da, adekvatno pomognemo kako obolelima, tako i članovima njihovih porodica koje je ova bolest „zatekla“, jer su za brigu o pacijentima obolelima od Alchajmerove bolesti potrebna specifična znanja i veštine, a samim tim i osoblje koje je usko specijalizovano za tretman ovakvih pacijenata“, izjavila je Dr Jelena Đokić, direktorka SBPB „Dr Slavoljub Bakalović“ Vršac.