Da li smo zaglavljeni u “slatkim snovima” i da li nam budućnost donosi galerijske prostore bez realnih slika već samo “ideje o slikama” u vidu printova na performerima pitanja su kojima se multimedijalna umetnica Elka (Jelena Gorički) bavi u okviru izložbe i performansa #Sweet dreams, koji je nedavno izveden u galeriji Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski“.
Insistirajući na entitetu nezemaljskog porekla, na NE osobi, odnosno pukom provodniku iz sveta ideja u svet oblika, fenomen koji se krije pod pseudonimom Elka traje u kontinuitetu 27 godina i isto toliko dugo pomera granice percepcije umetničkog dela kao takvog.
U svom poslednjem medijskom eksperimentu, predstavljenom u Novom Sadu, Elka je “iskoristila” ljudsko biće kao provodnik svoje ideje. Spojivši svoje dve velike ljubavi, slikarstvo i muziku, u svoj projekat inkorporirala je hor „Family“ koji je pristao da bude “živi interfejs” za njene radove i prenosilac poruke o jednom uspavanom sloju čovečanstva koji svoje postojanje svodi na bazičnu egzistenciju, ne želeći ili ne mogavši da “vidi” mimo zadatih granica.
Osnovnu poruku svog eksperimenta podvela je pod stihove pop hita iz 80-tih „Sweet dreams“, te tekstom pesme, koji su izveli ljudi-dela, svojim slikama dala potpuno novi kontekst.
Nesvakidašnja sinergija umetničkog izraza ostvarenog između Elke i vršačkog hora „Family“ rezultirala je performansom koji je naišao na fantastičan odziv novosadske publike.
„Za mene je sada ta vrsta upotrebe tela, u najlepšem smislu reči, potpuno neodvojiva od njenih slika. Ja sam nazvala ovu njenu izložbu i performans „Melanholični izazov“. Mislim da ovo i jeste bio melanholočni izazov svim površnostima, zatvorenostima, svim uplašenim, depersonalizovanim ljudima, izazov svemu onome što mi kažemo kada pomislimo na palanku i zatvorenost. Mi znamo da ta palanka može biti i u Novom Sadu, i Vršcu, i Pančevu ili Beogradu, ali ova vrsta izazova koji ona daje u svojim slikama i koji je napravila svojim performansom je univerzalna. Zato i smatram da su najpodesnije reči kojima se ono čemu smo prisustvovali ne završava već ostaje u nama – ostanimo budni“, rekla je Aleksandra Bosnić Đurić, ispred Kulturnog centra Vojvodine „Miloš Crnjanski“ kao organizatora.
Kulturni centar Vojvodine izložbu #Sweetdreams organizovao je u okviru projekta „Kreativni prostor u pokretu“, u saradnji sa „Tačkom susretanja“ iz Vršca, a moći će da se pogleda do 26. oktobra. U narednom periodu performans će imati priliku da vidi i vršačka publika.