Gimnazija „Borislav Petrov Braca“ je do sada uspešno realizovala pet projekata koji su finansirani iz fondova Evropske unije. U poslednjem IPA pozivu prekogranične saradnje Rumunija – Srbija prihvaćeno je finansiranje projekta „Banatska škola jezika“, gde je Gimnazija „Borislav Petrov Braca“ vodeći partner. Kao i do sada, nastavila je svoju partnersku saradnju sa Srpskom teoretskom gimnazijom „Dositej Obradović“ iz Temišvara, sa kojima je realizovala i prethodne IPA projekte.
Projekat su danas u vršačkoj Gimnaziji predstavili Marina Putnik načelnica Odeljenja za privredu, poljoprivredu i lokalno-ekonomski razvoj Grada Vršca i Tamara Pešić direktorka vršačke Gimnazije.
- „Banatska škola jezika“ je projekat čiji je cilj postizanje kvalitetnog znanja i iskustava iz maternjeg jezika kao uspešne pripreme učenika za dalje studiranje, i pomoć osetljivim grupama iz oblasti psihologije, sociologije i komunikacije. Projekat obuhvata mlade ljude od 15 do 19 godina. Učenici će sticati znanje iz maternjeg jezika, psihologije i komunikacije kroz sledeće aktivnosti: radionice maternjeg jezika, radionice iz psihologije i komunikacije, debate i kvizovi, rekla je Putnik.
- Predviđene su i promocije fakulteta iz Srbije i Rumunije kako bi se učenici bolje upoznali sa uslovima studiranja, kao i oblastima interesovanja. U projekat će biti uključeno ukupno 480 učenika. Za realizaciju projekta potrebna su i odgovarajuća nastavna sredstva. Predvideli smo nabavku kompletnog fono-kabineta sa svom IT opremom koja će se koristiti u nastavi i nakon završetka projekta. Izučavanje maternjih, ali i stranih jezika u savremenim uslovima olakšaće našim učenicima pripremu za izazove koji ih očekuju na tržištu rada, rekla je Pešić.
Opšti cilj projekta je doprinos kvalitetu života mladih u pograničnom području, podizanje kvaliteta obrazovanja učenika srednjih škola i povećanje obrazovne, socijalne i kulturne razmene. Kroz projekat će se promovisati i međusobno razumevanje, tolerancija i poštovanje kulturne raznolikosti.
- Očekivani rezultati projekta su otvoreni uslovi za kvalitetno obrazovanje učenika srednjih škola pograničnog regiona, povećan broj zainteresovanih srednjoškolaca za visoko obrazovanje, povišen kvalitet obrazovanja i nivo znanja jezika kod učenika, poboljšani sistem informisanja i promocije visokoškolskih ustanova u srednjim školama, povećana uključenost učenika iz osetljivih grupa u obrazovne i kulturne aktivnosti kao i povećana svest o kvalitetnom načinu života mladih sa obe strane granice, rekla je Putnik.
Ukupna vrednost projeta iznosi 218.608 evra od čega je vrednost projekta sa srpske strane 110.530 evra. U okviru projekta, Evropska unija daje bespovratna sredstva u visini od 85% vrednosti projekta, dok će preostalih 15 odsto finansirati Grad Vršac.
- Ova godina je bila izuzetno uspešna kada su u pitanju projekti prekogranične saradnje. Pored projekta koji sprovodi Gimnazija, imamo projekat i u ŠC “Nikola Tesla“ i Hemijsko-medicinskoj školi iz Vršca, a naročito smo ponosni na projekat u kojem je sam Grad partner, a tiče se vanrednih situacija. To je jedan ozbiljan projekat, koji ima za cilj brigu o celokupnoj zajednici i stanovnicima kako Grada Vršca, tako i stanovnika pograničnog dela. Kroz ovaj projekat će se nabaviti dva vatrogasna vozila, kamere, između ostalog kamere i za otkrivanje žarišta požara i brojna oprema za situacioni centar. U pitanju je projekat vrednosti od oko 1.5 miliona evra. Moram da napomenem da je Grad Vršac, na čelu sa Gradonačelnicom Draganom Mitrović, u potpunosti prepoznao značaj ovakvih fondova kao jedan od mogućnosti za razvoj naše zajednice, i da imamo punu podršku Gradonačelnice i pre svega jedan timski rad koji je neophodan kako bi u privlačenju sredstava iz stranih fondova bili uspešni, rekla je Putnik.