Grad Vršac, u saradnji sa SKGO-om, Unicef-om, Centrom za podršku ranom razvoju i porodičnim odnosima „Harmonija“, Lego Fondacijom, a uz podršku Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, realizovao je Program „Mi smo sa vama“.
Program predstavlja jednu od mera podrške roditeljstvu u okviru projekta „Podrška lokalnim samoupravama za širenje dobrih politika i praksi podrške roditeljstvu“. Za navedeni projekat Grad Vršac je izdvojio 1.500.000 dinara.
U sklopu Predškolske ustanove „Čarolija“, a u prostorijama vrtića „Plavi čuperak“, u sredu 21. februara, održan je prvi susret defektologa i roditelja dece jaslenog uzrasta, u cilju neposredne podrške roditeljima i deci u ranom razvoju, kroz integrisano delovanje stručnjaka i institucija iz oblasti zdravstva, socijalne zaštite i obrazovanja.
U planiranje i realizaciju mera podrške roditeljstvu uključeni su Dom zdravlja „Vršac“, Centar za socijalni rad i Predškolska ustanova „Čarolija“.
U ime lokalne samouprave, prisustvovali su član Gradskog veća za socijalna pitanja, Maja Ristić Lažetić i član Gradskog veća za obrazovanje, Miroslav Lepir.
Tom prilikom, Lažetić je istakla značaj ovog projekta i primene konkretnih i sistematično pripremanih mera.
„Grad Vršac, 2022. godine potpisao je memorandum za realizaciju ovog projekta, koji se zove Podsticajno roditeljstvo, odnosno podrška roditeljima u ranom razvoju dece. Ove godine počinjemo sa realizacijom ovih mera, koje se sprovode kroz predškolske ustanove i podrazumeva rad defektologa sa roditeljima. Tokom ovih sastanaka imaćete priliku da se upoznate sa našim defektolozima i svim temama koje vas interesuju. Mere će se sprovoditi i u Centru za socijalni rad, kao podrška porodicama koje se nalaze u riziku. Bazna mera će se održavati u prostorijama Doma zdravlja “Vršac”, gde će se okupiti stručnjaci iz oblasti obrazovanja, socijalne zaštite i zdravstva, a sve u cilju održavanja interaktivnih radionica. Imaćete kompletnu podršku od strane navedenih ustanova, kao i Gradske uprave. Do sada se prijavilo preko 50 roditelja, a razgovore sa njima će voditi defektolozi ŠOSO „Jelena Varjaški“, Ivana Gothenc Beronja i Tamara Vojteški, tokom narednih 9 meseci“, istakla je Maja Ristić Lažetić.
Roditelji i primarni pružaoci nege imaju važnu ulogu u razvoju svoje dece. Podsticajna nega koju pružaju, ključna je za oblikovanje i rast mozga kod male dece, što postavlja čvrst temelj za zdrav razvoj i celoživotno učenje. Dokazi iz raznih zemalja pokazuju da, kada pružaoci nege aktivno učestvuju u kvalitetnoj igri i čitaju svojoj deci, to kao ishod može imati bolje rezultate u učenju koji traju tokom celog života.