Povodom 100 godina od smrti Franca Kafke, u galerijskom prostoru Muzeja u Beloj Crkvi je najavljeno otvaranje dve izložbe o ovom piscu. Izložbe su realizovali Češki centar Beograd i Goethe Institut Beograd, a svečano otvaranje je zakazano za 10. septembar u 18 časova.
Izložba „FRANC KAFKA: ČOVEK SVOG I NAŠEG VREMENA“ stiže iz Češkog centra Beograd
Izložba posvećena knjizi „Franc Kafka – Čovek svog i našeg vremena“ očima pisca Radeka Malija i ilustratorke Renate Fučikove prikazuje Kafkin život iz manje tradicionalnih uglova, razbijajući razne stereotipe i zablude o ovom legendarnom autoru. Priča nas vodi kroz život i rad čuvenog Pražanina, koji je bio poznat po svojoj idiosinkraziji i nemogućnosti da se prilagodi zahtevima svog vremena, kao i po kompleksnom odnosu sa gradom u kom je odrastao, što se u značajnoj meri odrazilo na njegovo stvaralaštvo.
Posetioci mogu da očekuju ilustrovane scene iz Kafkinog života, uključujući manje poznate činjenice o samom autoru i njegovoj neposrednoj okolini. Izložba naglašava vanvremenske elemente Kafkinog dela i ličnosti, pokazujući zašto se još uvek smatra relevantnim piscem koji privlači čitaoce širom sveta.
Izložba „NIKOLAS MALER: KOMPLETT KAFKA : Kafkina strip-biografija“ stiže iz Goethe Instituta Beograd
Franc Kafka nije samo pisao prozu, već se strastveno bavio i crtanjem. „Ma bio sam nekada veliki crtač“, napisao je 1913. godine svojoj verenici Felici Bauer pripovedajući pomalo ironično, a pomalo ipak ponosno o svojim umetničkim ambicijama. Nekada ga je crtanje „zadovoljavalo više nego bilo šta drugo“. Može li se onda prirediti nešto prikladnije u čast Kafkinog jubileja od biografije u stripu? I to stripa koji je nacrtao upravo Nikolas Maler, umetnik koji neguje sličan minimalistički stil crtanja nalik Kafkinom.
Strip-autor Maler je na neponovljivo duhovit način inscenirao Kafkin život i njegovo delo u biografskom stripu „Komplett Kafka“, a pritom nije zazirao od velikih pitanja: Zašto nije uspeo Kafkin plan da napiše seriju jeftinih turističkih vodiča? Ko je napisao nastavak jednog od njegovih najvažnijih dela, „Povratni preobražaj Gregora Samse“? I kakve to veze ima sa „belom robinjom“? Odgovore na ova i mnoga druga pitanja pronaći ćete u knjizi „Komplett Kafka“, koja je objavljena 2023. godine.
Belocrkvanska pubika će izložbe o Francu Kafki moći da pogleda do 27.9.2024. godine.