U svečanoj sali JKP „Drugi oktobar“ održana je konferencija za novinare povodom završetka projekta „Revitalizacija livadskih i stepskih staništa radi očuvanja biodiverziteta na Vršačkim planinama“.
Predstavljeni su ostvareni rezultati i značaj projekta za zaštitu životne sredine i lokalnu zajednicu. Prisutnima su se obratili predstavnici projektnog tima: Velizar Vemić, koordinator projekta, Milivoj Vučanović, čuvar prirode PIO „Vršačke planine,“ i Branislav Vila, referent za informisanje i odnose sa javnošću.
Projekat je ključan za očuvanje biodiverziteta ovog područja i poboljšanje kvaliteta života lokalne zajednice. Tokom realizacije, očišćeno je 10 hektara pašnjaka koji su godinama bili zapušteni i obrasli invazivnim vrstama.
Radovi su uključivali uklanjanje gloga, divlje ruže, trnjine, čime su stvoreni uslovi za povratak stepskih i livadskih biljnih zajednica koje su od presudnog značaja za ugrožene vrste biljaka I životinja. Ovaj napor omogućava ponovno uspostavljanje prirodne ravnoteže i stvaranje prostora za biodiverzitet karakterističan za ove specifične ekosisteme.
Pored toga, izgrađene su dve akumulacije vode unutar revitalizovanih područja, koje predstavljaju ključne tačke za očuvanje raznovrsnog živog sveta. Vodene površine omogućavaju stalni pristup vodi u sušnim periodima, što je posebno značajno za vodozemce poput žaba, daždevnjaka i drugih vrsta koje su zavisne od vlažnih staništa.
Ove akumulacije ne samo da osiguravaju opstanak brojnih vrsta vodozemaca, već i doprinose stvaranju staništa za insekte i druge organizme čiji je opstanak vezan za prisustvo vode. Takođe, vodene površine igraju važnu ulogu kao pojila za divlje i domaće životinje.
Projekat „Revitalizacija livadskih i stepskih staništa radi očuvanja biodiverziteta na Vršačkim planinama“ sprovodio je JKP „Drugi oktobar“.
Projekat je deo šire inicijative „EU za Zelenu agendu u Srbiji,“ koju, uz tehničku i finansijsku podršku Evropske unije i u partnerstvu sa Ministarstvom zaštite životne sredine, sprovodi UNDP, u saradnji sa Ambasadom Švedske i Evropskom investicionom bankom (EIB). Dodatna finansijska sredstva obezbedile su vlade Švedske, Švajcarske i Srbije.