Nacionalna nedelja promocije dojenja u Srbiji obeležava se od 30. septembra do 7. oktobra, svake godine 40. nedelje u kalendaru, simbolično, koliko je i trajanje trudnoće.
Ovogodišnja tema „Budimo bliže – podrška tokom dojenja za sve“ podstiče na razmišljanje i delovanje u pravcu jednakosti, informisanosti, dostupnosti podrške koju svaka majka treba da dobije od prvog dana po rođenju bebe. Dom zdravlja Vršac je, takođe, održavši promociju na platou ispred bolnice, obeležio ovaj veoma značajan događaj.
Događaj je u ime lokalne samouprave podržala Livija Stanojev, članica Gradskog veća resorno zadužena za zdravstvo, socijalnu zaštitu i brigu o porodici.
„Ponos je što smo u mogućnosti kao menadžment Doma zdravlja Vršac da podržimo ovakve akcije, da okupimo mlađu populaciju sugrađanki i sugrađana ispred ustanove. Cilj i suština Doma zdravlja, pošto pripadamo primarnoj zdravstvenoj zaštiti jeste upravo u ovome da širimo što više znanja i podataka da pružimo našim sugrađanima kako bi unapredili svoje zdravlje. Danas obeležavamo jedan lep događaj, a to je 50 godina naše patronažne službe. Sa ponosom mogu da kažem da imamo fenomenalan tim žena u patronažnoj službi koje se bave ovim itetako važnim pitanjem, a to je rad sa decom i rad sa porodicama. Akciju su podržale Apoteka Zdravlje, Apoteka Atos, Hemofarm, Swisslion, Moja voda, Amikus, Kibid, Hipp i 4 U Farma“, rekao je dr Borko Minić, vršilac dužnosti direktora Doma zdravlja Vršac.
„Danas obeležavamo Nacionalnu nedelju podrške dojenju, gde ćemo pričati sa majkama, pričaćemo o značaju dojenja, o tome koliko je to bitno za život deteta i za život majke. Majčino mleko je svakako najdragocenije, to je nešto što dobijamo od majke po rođenju u optimalnim i maksimalnim hranljivim količinama, što je jako važno za rast i razvoj odojčeta. Ono u idealnom procentu sadrži masti, proteine, ugljene hidrate, vitamine i minerale za rast i uravnotežen dobitak na telesnoj težini. Dojenje postiže uravnotežen porast u telesnoj masi, tako da deca nikada nisu gojazna. Potom dobijaju antitela koja svakako štite dete od raznih infekcija, bakterija i virusa. U velikom broju istraživanja kod dojenja je pokazano da su kod dece dojene majčinim mlekom mnogo manje potencijalno alergogeni faktori ispoljeni u odnosu na decu na adaptiranim formulama. Takođe, majčino mleko ima laksativni efekat dece sa zatvorom i putem majčinog mleka dobijamo mnogo probiotskih bakterija koje su važne za rast i razvoj crevnog trakta, tako da je to veliko rešenje za zdrav mikrobiom novorođenčeta. Kada govorimo o značaju dojenja to nije samo fizički dodir majke i deteta, već najlepše psihičko i emotivno stanje koje ostaje neprocenjivo povezano kako za bebu tako i za majku koja dete smiruje, gde mu je u svakom trenutku dostupna hrana koja u svakom smislu pospešuje njegov napredak i razvoj“, rekla je dr Aleksandra Araškov, specijalista pedijatrije i načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Doma zdravlja Vršac.