Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti „dr Slavoljub Bakalović“ Vršac počela je obeležavanje Nedelje mentalnog zdravlja tribinama i predavanjima, stavljajući akcenat na negovanje mentalnog zdravlja mladih.
U sklopu obeležavanja Nedelje mentalnog zdravlja multidisciplinarni tim Savetovališta za mlade Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti „dr Slavoljub Bakalović“ Vršac, održao je prvu od tri tribine namenjene direktorima, učiteljima, nastavnicima, vaspitačima i stručnim saradnicima vršačkih osnovnih i srednjih škola, Doma učenika i predškolske ustanove „Čarolija“, pod nazivom „Podrška deci i mladima: saradnja Savetovališta za mlade i škola u podršci, prevenciji i tretmanu problema kod dece i mladih“.
Prva u nizu održana je u Hemijsko – medicinskoj školi. Tribina je osmišljena tako da se direktori, učitelji, nastavnici, profesori i stručni saradnici Hemijsko – medicinske škole, školskog centra „Nikola Tesla“ i ŠOSO „Jelena Varjaški“ bliže upoznaju sa radom Savetovališta za mlade, što podrazumeva predstavljanje zaposlenih, kao i specifičnosti oblasti kojima se bave, razmenu iskustava, a sve sa ciljem da se uspostavi što bolja saradnja Savetovališta za mlade sa školama, kako bi stručni timovi škola i Savetovališta na što efikasniji način uz međusobnu podršku i saradnju pomogli deci i mladima u očuvanju mentalnog zdravlja.
Predavači na tribinama su dr Dobrinko Sočanski, spec. dečje i adolescentne psihijatrije i spec. dečje neurologije, dr Sanja Kalaba, spec. psihijatrije, TA savetnik i integrativni dečji i adolescentni psihoterapeut pod supervizijom, Maja Ristić Lažetić, defektolog, master specijalni pedagog i reedukator psihomotorike, Ivana Stojković, dipl. psiholog i Milica Ožegović, dipl. psiholog.
Ostale dve tribine namenjene mladima, biće održane u utorak i sredu od 12 časova u amfiteatru Visoke strukovne vaspitačke i medicinske škole.
U popodnevnim časovima bilo je održano prvo od dva predavanja gde je dr Dobrinko Sočanski govorio na temu „ADHD – saveti za roditelje i staratelje“. Govorio je o tome šta je ADHD (poremećaj pažnje sa hiperaktivnošću), koji su simptomi i kako porodica može da pomogne detetu.
„Deca sa hiperkinetskim poremećajem ako rade nešto što ih jako zanima i okupira i ako usmere svu svoju energiju na određeni zadatak, razvijaju hiperfokus. To je njihova moć da jako brzo nauče određene stvari koje ih interesuju. Deca sa ADHD-om razmišljaju na neobičan način i jako su kreativna. Sa sazrevanjem mozga simptomi poremećaja se smanjuju, ali ostaju za rešavanje pridruženi problemi o kojima smo razgovarali na predavanju“, rekao je dr Dobrinko Sočanski.
Savetovalište za mlade i Centar za prevenciju i lečenje mentalnih poremećaja dece i adolescenata zvanično je otvoren u junu 2020. godine sa ciljema da stručni multidisciplinarni tim sastavljen od psihologa, psihijatra i specijalnih pedagoga radi u saradnji sa psiholozima i pedagozima iz osnovnih i srednjih škola, pedijatrima i stručnjacima iz Centra za socijalni rad kako bi se ostvario jedan kompletan pristup deci koji jedini daje dobre rezultate.