Edukovan kao arheolog, ali svestran, Feliks Mileker je odmah po osnivanju Gradskog muzeja, 1882. godine, počeo da razmišlja i o drugim odeljenjima. Prirodnjačka zbirka je formirana na samom početku 20. veka. Prema sačuvanim podacima vidi se da je intezivno sakupljana između 1906. i 1916. godine. Sam Mileker je bio član Mađarskog prirodo-slovnog društva.
Ove godine, zahvaljujući saradnji sa Prirodnjačkim muzejom Srbije i uz podršku Ministarstva kulture, u okviru aktivnosti koje su usmerene u pravcu boljih čuvanja, zaštite i reorganizacije Prirodnjačke postavke, zoološka zbirka-kolekcija sisara, uvećana je nabavkom eksponata prvi put nakon više decenija.
Postupak prepariranja izvršila je Valentina Nemet Vladušić, proces se zove taksidermija, a radi se na način da se koža pažljivo odvoji od mesa, potom suši, puni s vatom, te ponovo postavlja u željeni oblik, uzimajući u obzir prirodne anatomske proporcije životinje. Inače, u Srbiji se, prema Pravilniku o određivanju poslova koji se smatraju starim i umetničkim zanatima, taksidermija i preparacija ptica i životinja svrstavaju u stare zanate.
Osim što imaju istorijsku vrednost upravo prirodnjačke zbirke predstavljaju svojevrsne baze podataka koje pokazuju sastav i strukturu, kao i promene u vremenu i prostoru. Upoređivanjem podataka iz zbirki sa podacima o savremenom stanju prirode mogu se predvideti pravci i načini promena u budućnosti, kao i načini pozitivnog delovanja čoveka na prirodu.
Danas Prirodnjačko odeljenje ima svoju stalnu postavku u depandansu „Apoteka na stepenicama“, gde je izložen reprezentativni deo Paleontološke i Zoološke zbirke, koju možete posetiti svakog dana izuzev ponedeljka. Od ponedeljka do petka od 10 do 16 sati i vikendom od 10 do 17 sati.