U prostorijama Visoke strukovne vaspitačke i medicinske škole u Vršcu, upriličena je promocija knjige „Umetnost komunikacije – vodič za učenje novinarske profesije“ Valentina Mika, novinara, doktora komunikoloških nauka i odgovornog urednika nedeljnika „Libertatea“. Promocija je okupila brojne ličnosti iz sveta kulture, obrazovanja i medija.
Direktorka Visoke škole, dr. Jelena Veselinov, izrazila je zadovoljstvo što ova ustanova ima priliku da ugosti ovako značajan kulturni događaj, naglašavajući važnost promovisanja novinarskih vrednosti i edukacije mladih.
Promociju je otvorila Mariana Stratulat, direktorica Novinsko Izdavačke Ustanove „Libertatea“, koja je knjigu ocenila kao ključni priručnik za sve koji žele da razvijaju veštine u oblasti novinarstva. „Ovaj vodič je neophodan alat kako za buduće novinare, tako i za one koji žele da budu informisani i svesni potrošači medijskog sadržaja“, istakla je ona, dodajući da je knjiga objavljena povodom 80-godišnjeg jubileja izdavačke kuće.
Marioara Stojanović, bivša direktorka „Libertatee“, u svom izlaganju naglasila je značaj etike i odgovornosti u novinarstvu, posebno u eri dezinformacija. „Borba za istinu i pravdu je osnova profesije, a ova knjiga podseća na univerzalne vrednosti koje novinari moraju negovati“, kazala je Stojanovićeva.
Mario H. Balint, poznati novinar i ratni reporter iz Rešice, osvrnuo se na važnost iskrene komunikacije u novinarstvu, ističući da je knjiga „Umetnost komunikacije“ vredan doprinos profesiji. „Ako naučimo da komuniciramo bolje, možda jednog dana moji izveštaji s ratišta više neće biti potrebni“, zaključio je on..
Poseban značaj promociji dao je govor dr Trajana Kačine, većnik za kulturu Grada Vršca i koordinator Odeljenja za kulturu Nacionalnog saveta rumunske nacionalne manjine (NSRNM) koji je knjigu nazvao „kvalitetnim priručnikom za mlade novinare“ i istakao njen značaj kao pouzdanog vodiča kroz izazove novinarskog poziva.
Daniel Bala, ministar-savetnik Generalnog konzulata, nazvao je Valentina Mika „izuzetnim profesionalcem i novinarom čije delo doprinosi očuvanju ugleda novinarske profesije“.
Promocija je zaključena rečima zahvalnosti autora, Valentina Mika, koji se posebno osvrnuo na podršku kolega iz „Libertatee“. „Ova knjiga je nastala da bismo bolje razumeli razliku između laži i istine. Ako barem jedan od prisutnih učenika ili studenata odluče da postanu deo novinarske porodice, naš trud nije bio uzaludan“, rekao je on.
Događaj je pokazao da knjiga „Umetnost komunikacije – vodič za učenje novinarske profesije“ predstavlja značajan doprinos razvoju i očuvanju profesionalnih standarda u novinarstvu, posebno u zajednici rumunske manjine u Srbiji.