Globalna svetska kampanja 16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama koja je počela 25. novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama, a završava se 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava ima za cilj podizanje svesti i preuzimanja akcija za suzbijanje nasilja nad ženama.
Centar za socijalni rad u Vršcu će 16 dana biti osvetljen narandžastom bojom, koja je simbol optimizma i svetle budućnosti u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja i kako bi se na taj način skrenula pažnja društva na složenost i ozbiljnost ovog problema, te neophodnost da se, pored institucija i svaki pojedinac uključi u borbu protiv nasilja, ali i poslati snažnu poruku: „STOP NASILjU“.
Livija Stanojev, članica Gradskog veća za zdravstvo, socijalnu zaštitu i brigu o porodici, istakla je da će lokalna samouprava i instutucije, uključujući Centar za socijalni rad i Specijalnu bolnicu za psihijatrijske bolesti „dr Slavoljub Bakalović“ Vršac, zajednički stvoriti ambijent za kvalitetnije pružanje socijalno – zdravstvene zaštite ugroženim grupama, gde će eksperti iz pomenutih institucija pružati zdravstvenu, pravnu i psihosocijalnu pomoć.
„Povodom početka Svetske kampanje borbe protiv nasilja nad ženama koja traje od današnjeg, pa potom i u narednih 16 dana, želim da kažem da se kao odgovorno društvo sa pozicija na kojima se nalazimo svakog dana tokom cele godine bavimo ovim problemom. Efekat borbe protiv nasilja u porodici se može postići samo zajedničkim radom države, medija, nevladinih i međunarodnih organizacija. Edukativne kampanje su takođe važne za postizanje svesti o femicidu, ali ne smemo da zaboravimo da je porodica, takođe, ključan faktor u formiranju vrednosti mlade osobe. Projektom Bezbedna žena, jaka zajednica – projekat osnaživanja i podrške ženama pogođenim nasiljem koji sprovodi Grad Vršac i uz podršku Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ, u partnerstvu sa SBPB dr Slavoljub Bakalović, u Vršcu će biti osnovan i uređen Centar za osnaživanje žena žrtava nasilja gde će se pružati integrativna podrška za 12 žena. Ovim putem pružila bi se podrška unapređenju zapošljivosti žena koje su žrtve nasilja kroz obuku u zanimanjima koja su tražena na tržištu rada“, rekla je Stanojev.
Podsećamo da je u septembru mesecu svečanim potpisivanjem Panoa saradnje otpočet projekat Nemačke razvojne saradnje koji sprovodi GIZ u 20 odabranih lokalnih samouprava, među kojima je i Grad Vršac, gde će se razvijati i sprovoditi usluge koje uključuju psihosocijalnu, zdravstvenu i ekonomsku podršku ženama koje su žrtve nasilja. Projekat je započeo u aprilu 2023. godine i traje do marta 2026. godine i sastoji se od četiri komponente: jačanje integrisanih usluga socijalne zaštite na lokalnom nivou, stvaranje podsticajnog okruženja za ekonomsko osnaživanje žena, podizanje svesti o diskriminaciji na osnovu roda, nacionalne pripadnosti i drugih svojstava i podrška normativnom okviru za socijalno i ekonomsko uključivanje i njegovu primenu na lokalnom nivou. U okviru projekta se realizuje kampanja “Stop femicidu“ čiji je prevashodni cilj podizanje svesti svih građana o sprečavanju nasilja koje dovodi do femicida.
Ovim povodom, zgrada Centra za socijalni rad u Vršcu, tradicionalno je tokom 16 dana aktivizma, osvetljena narandžastom bojom.