Grad Vršac organizovao je u Gradskoj kući prvi sastanak Interregionalne grupe na kojem su učestvovali predstavnici partnerskih organizacija koje sprovode projekat „Održiva zajednička mreža za vanredne situacije u Banatu“, kao i predstavnici organizacija za vanredne situacije iz okruga Južni Banat.
Tema prvog sastanka bila je meteorologija i primeri dobre prakse u upravljanju vanrednim situacijama na pograničnom terenu, kao i mogućnosti za razvoj i implementaciju pametnih rešenja u vanrednim situacijama.
Grad Vršac, u saradnji sa Savetom županije Karaš – Severin, Okružnim inspektoratom za vanredne situacije „Semenic“ Županije Karaš – Severin i Udruženjem za razvoj saradnje zajednica za upravljanje vanrednim situacijama – ADIVEST iz Rumunije, sprovodi pomenuti projekat, koji je finansiran iz IPA programa.
Tokom trajanja projekta biće organizovana četiri sastanka Zajedničke interregionalne grupe koju čine predstavnici organizacija za vanredne situacije iz Vršca, Pančeva, Bele Crkve, Plandišta i Alibunara sa naše strane i iz Rešice i Temišvara sa rumunske strane.
Organizovaće se taktičke vežbe, biće izrađena studija rizika, postaviće se signalne table na lokacijama sa rizikom, održaće se trening obuke za podizanje ljudskih kapaciteta. Uspostaviće se prekogranični okvir za vanredne situacije i Sporazum o saradnji kroz zajedničku inter-regionalnu radnu grupu u cilju razmene iskustva i rešavanje problema.
Biće nabavljena i nova oprema, koja će prvenstveno biti upotrebljena u taktičkim vežbama, koje će se sprovesti, a realizovaće se i stručne obuke učesnika. Period implementacije projekta je od 2019. godine do 2022. godine a budžet za Grad Vršac iznosi 574.557,00 hiljada eura, dok je učešće Grada 86.183,00 evra.
Glavni cilj projekta je jačanje operativnih i institucionalnih kapaciteta lokalnih organizacija zaduženih za vanredne situacije i sprečavanje katastrofa, ublažavanje i sprečavanje ekoloških nesreća i reakcija u vanrednim situacijama u projektnom području.
Da podsetimo, projekat „Održiva zajednička mreža za vanredne situacije u Banatu“ (Sustainable joint network of the emergency in Banat RORS 283) finansiran iz IPA programa prekogranične saradnje Rumunija – Srbija, predstavljen je 28. januara u Velikoj sali Gradske kuće u Vršcu.
Gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović je na predstavljanju projekta istakla da će se, zajedno sa partnerima, potruditi da se ispoštuju dati rokovi i izvrše sve obaveze koje Grad Vršac ima po Projektu.
- Veoma nam je važno kada se dogodi nekakva elementarna nepogoda, prirodna katastrofa, ali i druge vanredne situacije reagovanje svih organa i organizacija, službi, zatim mogućnost njihovog reagovanja što je nekad veoma zavisno i od opreme koje poseduje, od mehanizacije i svih ostalih faktora koji prati ovaj sinhronizovan rad. Mi smo kao Grad Vršac imali poplavu u naseljenom mestu Uljma 2017. godine. To je pravi primer kolika je važna koordinacija svih učesnika u timu za vanredno delovanje i mislim da je ovo jedan projekat koji će unaprediti ovu saradnju među organizacijama i takođe unaprediti dodatno i saradnju među državama kada je u pitanju pogranični pojas, rekla je gradonačelnica Mitrović.