Aktivisti Saveta za zdravstvo Gradskog odbora Srpske napredne stranke Vršac, povodom predstojećeg Svetskog dana zdravlja, razgovarali su sa sugrađanima na Agriko pijaci.
Uz SNS Informatore delili su i info letke, na kojima su podsetili sugrađane na velika ulaganja u vršačko zdravstvo tokom prethodnih osam godina, na ulaganja koja su stvorila potpuno novu dimenziju pružanja zdravstvenih usluga u sve tri naše ustanove.
Stranački štand je posetila i predsednica Gradskog odbora SNS Vršac Dragana Mitrović. Brojni sugrađani koji su se, tokom današnjeg prepodneva, našli na Agriko pijaci, imali su priliku da na štandu Sveta za zdravstvo, sa svojim lekarima popiju kafu ili čaj i porazgovaraju o temama koje ih zanimaju ili potraže preporuku i neki zdravstveni savet.
Svetski dan zdravlja obeležava se 7. aprila kao dan osnivanja Svetske zdravstvene organizacije. Svake godine SZO bira ključni zdravstveni problem i ohrabruje ljude svih uzrasta da organizuju događaje koji naglašavaju značaj zdravstvenog pitanja radi dobrog zdravlja, ove godine obeležava se 76. put i nosi slogan „Moje zdravlja, moje pravo“. Svetski dan zdravlja daje jedinstvenu priliku za zajednice širom sveta da se na jedan dan udruže i promovišu aktivnosti koje mogu da unaprede zdravlje.
Opšta bolnica Vršac
Opšta bolnica “Vršac”, u protekle tri godine, podsredstvom Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo AP Vojvodine, obezbedila je značajna sredstva u cilju unapređena uslova rada.
„U nabavku opreme i radova, medicinske i nemedicinske opreme, održavanje, opremanje i hitne kapitalne popravke, izdvojeno je preko 307.500.000 dinara. Ulaganje u najsavremenije aparate i medicinsku opremu za sve Službe u okviru Opšte bolnice, doprinelo je uspešnijem i učinkovitijem pristupu lečenja pacijenata. U toku je i realizacija projekta vitalnih popravki na pet objekata, čija vrednost iznosi preko 28.500.000 dinara“, kaže direktor Bolnice dr Ivan Ivanović.
Ulaganje u zdravstvo je od velike važnosti za sve građane Grada Vršca i okolnih naseljenih mesta, te je cilj da se nastavi obnova starog i dotrajalog, da se ulaže u nove tehnologije i da se grade novi objekti zdravstvene zaštite. Osnovne dijagnostičke procedure jesu rendgen i ultrazvučna dijagnostika. Doniranjem dva stacionarna i digitalna rendgen aparata i ultrazvuka najsavremenije generacije, dobijen je visok nivo dijagnostike, a svi snimci su digitalizovani i automatski se šalju na RIS platformu.
Opšta bolnica dobila je i RTG aparat- C luk za potrebe operacionog bloka, UZ aparat za odeljenje ginekologije, portabilni UZ za odeljenje kardiologije, kao i mnoge druge hiruške instrumente i opremu.
“Veoma sam zadovoljna ishodom ulaganja u ovaj projekat i zadovoljstvo mi je da napomenem da je u planu rekonstrukcija 7 objekata i novogradnja jednog objekta, a za šta je već ishodovana građevinska dozvola i stekli su se uslovi za dalje traženje modela za finansiranje ovog projekta. Nadam se realizaciji navedenog u budućem periodu. Planirani projekat gradnje novog objekta, rekonstrukcije, adaptacije, sanacije i dogradnje postojećih objekata kompleksa Opše Bolnice Vršca, doneće niz pogodnosti za pacijente, zaposlene i širu društvenu zajednicu Južnobanatskog okruga. Pružanje kvalitetnijeg i šireg spektra medicinsih usluga, bržih pregleda, dijagnostike i lečenja kao i unapređenje sigurnosnih aspekata, realizovaće se ovim planiranim kapitalnim projektom i poboljšati zadovoljstvo i iskustvo pacijenata kroz udobnije i humanije okruženje”, istakla je Dragana Mitrović.
Dom zdravlja Vršac
Za Dom zdravlja “Vršac”, posldnjih par godina, opredeljena su značajna sredstva za ulaganje u obnovu opreme, savremenih medicinskih aparata, novih sanitetskih vozila i time je kvalitet zdravstvenih usluga podignut na viši nivo.
„Veliki broj najsavremenijih medicinskih aparata, koji su obezbeđeni podsredstvom Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo AP Vojvodine, u velikoj meri doprinose da se pravovremeno preveniraju komplikacije kod pacijenata, do zbrinjavanja i stabilizacije, u svim Službama Doma zdravlja, posebno u Službi hitne medicinske pomoći, službi ginekologije, kao i pedijatrije i stomatologije. Nabavljena su i četiri nova sanitetska vozila za Službu hitne medicinske pomoći sa opremom za reanimaciju, politraumu i prevoz životno ugroženih pacijenata, za koja je i Lokalna samouprava Grada Vršca u poslednje tri godine izdvojila značajna sredstva“, kaže dr Borko Minić direktor vršačkog Doma zdravlja.
Pored navedenog, nabavkom i nemedicinskih sredstava, donacijama i kapitalnim ulaganjima u Dom zdravlja “Vršac”, uključujući i ambulante u naseljenim mestima, poboljšani su uslovi pružanjem efikasnije zdravstvene nege svim građanima Grada Vršca.
Sa ciljem da se postigne evropski zdravstveni standard, u protekle tri godine uloženo je u primarnu zdravstvenu zaštitu 42.438.707,00 dinara. Samim tim našim građanima je u znatnoj meri unapređeno pružanje zdravstvenih usluga i praćenje zdravstvenih ishoda.
SBPB „Dr Slavoljub Bakalović“
Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti “Dr Slavoljub Bakalović”, u poslednje tri godine opremljena je po najvišim svetskim standardima – i tu nije kraj, očekuju se nova velika ulaganja!
U medicinsku opremu i infrastrukturu uložena su značajna sredstva, obezbeđena podsredstvom Pokrajinskog sekretarijata za zdravstvo AP Vojvodine, Ministarstva zdravlja, kao i putem određenih donacija. Time su značajno našim građanima olakšani i ubrzani pregledi.
„Intezivna nega opremljena je sa pet novih monitora vitalnih funkcija, sa centralnom jedinicom, dok se u centru za dijagnostiku svakodnevno koristi ultrazvučni aparat, premijum klase sa četiri sonde, za brži i efikasniji dijagnostički rad sa pacijentima ustanove. Nabavkom portabilnog UZ aparata sa tri sonde, abdominalne, linearne i kardiološke, obezbeđen je visokokvalitetan i u velikoj meri olakšan pregled pacijenata“, kaže dr Jelena Đokić direktorka SBPB u Vršcu.
Putem projekta saradnje Ministarstva zdravlja Republike Srbije sa Svetskom bankom, isporučen je CT skener sa dodatnim radnim stanicama, odgovarajućim injektorom i instalacijom. Time je omogućeno pružanje modernih dijagnostičkih usluga stacionarnim i ambulantnim pacijentima.
Takođe, donacijom hematološkog analizatora novije generacije za rad u Bolničkoj laboratoriji, omogućava se konstitutivnost u vršenju analiza za stacionarne pacijente. Ulaganje u najsavremenije aparate, doprinelo je uspešnijem i učinkovitijem pristupu lečenja pacijenata širom zemlje.
„Nabavkom ostale medicinske opreme, nameštaja, infrastrukturnih elemenata kao i adaptiranjem i sanacijom odeljenja i drugih prostora, u velikoj meri su poboljšani uslovi, kao i pružanje efikasnije zdravstvene nege. Samo u protekle tri godine, ulaganja u SBPB “Dr Slavoljub Bakalović” , ukupno iznose oko 240.000.000 dinara, uključujući i projekat “Zdravo starenje i demencija- bolji život”, putem kojeg je izgrađen prvi objekat u Vojvodini, “Centar za demenciju”. Glavni cilj samog projekta je unapređenje kvaliteta života licima koja pate od demencije, što je od velikog značaja i za njihove porodice. Kroz saradnju sa stručnim medicinskim osobljem, pacijenti se susreću sa poboljšanom i učinkovitijom uslugom prevencije, dijagnostike, lečenja i nege“, dodaje dr Đokić.