Borba protiv virusa Covid-19 u Vršcu zaista je za primer. O tome najbolje svedoči činjenica da je so sada vakcinisana gotovo trećina stanovnika. Osim dobrog odziva građana, sam proces vakcinacije odlično je organizovan i odvija se bez gužvi i čekanja u redovima.
- Na teritoriji Grada Vršca do juče je vakcinisano 14.651 građana, a čak 5.829 je i revakcinisano. Inače, u Vršcu su dostupne vakcine svih proizvođača koje su stigle u Srbiju, a vakcinacija se i dalje odvija bez gužvi na dva punkta u gradu, u Domu zdravlja i u ambulanti u ulici Dimitrija Tucovića, kao i u ambulantama u naseljenim mestima Uljma i Izbište. Osim toga, organizovani su i mobilni timovi za vakcinaciju onih građana koji nisu iz različitih razloga u mogućnosti da dođu do punktova, a iskazali su interesovanje da prime vakcinu. Važno je istaći da ozbiljnih reakcija nije bilo ni na jednu od korišćenih vakcina u Vršcu, a prijavljeni su tek sporadični slučajevi blažih neželjenih efekata, kaže dr Jelena Đokić, članica Gradskog veća resorno zadužena za zdravstvo.
Prema podacima Zavoda za javno zdravlje u Pančevu, zaključno sa 16. martom, u poslednja 24 sata na teritoriji Grada Vršca potvrđeno je sedam novih slučaja infekcije virusom Covid-19.
Direktor Opšte bolnice Vršac dr Ivan Ivanović, zdravstvene ustanove kojoj gravitira više od 100.000 stanovnika iz Vršca i opština Alibunar, Bela Crkva i Plandište, kaže da je trenutno hospitalizovano 40 pacijenata, od kojih se 14 nalazi u jedinici intenzivne nege, a 8 na nekom vidu mehaničke ventilacije.
- Čak 90 odsto hospitalizovanih pacijenata je na kiseoničnoj potpori. U Opštoj bolnici Vršac, na Kovid odeljenjima raspolažu dovoljnim kapacitetima, kao i adekvatnom opremom za zbrinjavanje svih pacijenata kojima to bude bilo potrebno. Svi ovi podaci govore da vakcinacija već daje rezultata, ali i svojevrsan su poziv ostalim stanovnicima da se prijave i iskažu interesovanje da prime vakcinu, rekao je dr Ivanović.
Paralelno sa postupkom imunizacije, Mobilni tim za inkluziju Roma Grada Vršca među prvima u zemlji počeo je sa redovnom organizujom punktova u romskim naseljima sa ciljem informisanja ove populacije o značaju vakcinacije, kao i podršci i pomoći pri prijavljivanju za one kojima je ta vrsta pomoći potrebna.
Alisa Šajn, koordinator za romska pitanja Grada Vršca, kaže da je jedna u nizu preduzetih, redovnih mera iz resora socijalne politike Grada Vršca, sa ciljem unapređenja socijalne i zdravstvene zaštite osetljivih društvenih grupa.
- Svakodnevno, na punktovima u romskim naseljima, informišemo građane o samom procesu imunizacije. Pomažemo prilikom prijave i veoma smo zadovoljni odzivom, koji ukazuje da su sve naše kampanje vezane za zdravlje, koje smo vršili među romskom populacijom, što edukacijama što podelom informativnog materijala, dale rezultate i razvile svest o potrebi vakcinacije. Mi ćemo, i u narednom periodu, dokle god to bude bilo potrebno, biti prisutni na terenu, izjavila je Alisa Šajn koordinator za romska pitanja Grada Vršca.