Borbu protiv mafije u celom svetu vode tužioci bez „mrlje“ u karijeri. Srbija je rešila da se ozbiljno suprotstavi kriminalnim strukturama. Kako će to da funkcioniše u Osnovnom tužilaštvu u Vršcu, gde vršioca funkcije opterećuje ozbiljna afera.
Na čelu Osnovnog tužilaštva u Vršcu, kao vršilac funkcije, još uvek je Nađija Pavlović, koju već 14 godina prate ozbiljna pitanja iz nikada do kraja rasvetljene afere – da li je njen sin, tada policajac u Beloj Crkvi, šmrkao kokain ili vanil-šećer i zašto snimak nije uzet u obzir kao dokaz?
Nađiji Pavlović kao zameniku javnog tužioca i njenom mužu, tada državnom inspektoru MUP, spočitavano je u svim medijima u Srbiji da skrivaju da im sin policajac konzumira narkotike. Sin je tvrdio da je samo „udisao vanil-šećer“ i „glumio scene iz filmova“, što je tajno kamerom i snimljeno.
Snimak policajca Pavlovića kako šmrče beli prah emitovan je u skoro svim medijima. Posle šest meseci suspenzije, Nađijin sin vraćen je na posao. „Krivična prijava nije postojala, jer je tako htelo Okružno tužilaštvo u Pančevu” – pisao je sajt B92. Nekoliko meseci kasnije dao je otkaz i otišao u Ameriku.
Kontroverzni belocrkvanski novinar Stefan Cvetković dostavio je ovaj snimak svim medijima u zemlji. Pretpostavljao je da su mu je snimak poslao „neko od dilera droge“.
Cvetković je, polovinom februara 2006. godine, otišao u tadašnji OUP Vršac i na svom lap-topu pokazao nadležnima snimak. Istraga je pokrenuta tek nekoliko meseci kasnije, kada su se svi mediji u Srbiji uveliko uključili u ovu aferu.
Na osnovu izjava sina Nađije Pavlović da je „inspirisan filmovima glumio scene drogiranja“ i „koristio vanilin šećer“, Tužilaštvo je lagano zaključilo da „nema elemenata za krivično gonjenje“.
Tužilaštvo je tvrdilo i da sporni snimak ne može da bude dokaz u krivičnom postupku, jer je snimljen na nezakonit način. Objašnjavali su da samo policija može da snima tajno, kao i da ne može da se utvrdi da li je na snimku kokain ili šećer.
U Policijskoj upravi Pančevo govorili su da je prema Zakonu o policiji Pavlović morao da bude vraćen na posao, jer suspenzija ne sme da traje duže od šest meseci. Kasnije je dao otkaz i otišao u Ameriku. Majka i dalje radi kao tužilac.
Što se tiče validnih dokaza o ovoj aferi, tačnije šta se desilo za tih par meseci ćutanja u prvoj polovini 2006. godine, da li je ubrzan postupak bio dovoljno temeljan kada policajac ispituje policajca, a sve kroz istragu treba da sprovedu „demokratski-pravosudno-reformisane“ majkine kolege i da li su oni koji su načinili snimak zaista narkodileri, nikada nećemo saznati.
Da ponovimo, majka i dalje radi kao tužilac.
Regionalni informativni portal eVršac, u narednim danima, pažnju će usmeriti i na karijeru zamenika Osnovnog javnog tužioca Predraga Ćurguza.