Centar za mentalno zdravlje i Savetovalište za mlade, posebne organizacione jedinice u sklopu Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti “Dr Slavoljub Bakalović” Vršac, učestvovali su danas na Osmomartovskom bazaru, koji je organizovao Grad Vršac, uz podršku Turističke organizacije Vršac.
Na svom štandu izložili su ručno rađene sapune, saksije, vaze, drvene kutije, ramove za slike, držače za salvete, svećnjake od gline, poklone u kompletu (čestitka, obeleživač za knjige, mala varjača) i još mnogo lepih i kreativnih radova koji su prodavani po simboličnim cenama.
Štand SBPB “Dr Slavoljub Bakalović”, obišla je Jelena Đokić, vršilac dužnosti direktora navedene ustanove i tom prilikom istakla da ova dva ogranka bolnice svake godine uoči 8. marta imaju prodajnu izložbu, ali da po prvi put učestvuju na Osmomartovskom bazaru.
“Nama, kao ustanovi, veoma je drago što možemo da se pohvalimo izuzetno lepom saradnjom sa Turističkom organizacijom Grada Vršca koja nam uvek, bez obzira na manifestaciju, pruža podršku time što nam daje prostor da kroz njihove aktivnosti i mi promovišemo radove naših korisnika. U Centru za mentalno zdravlje, aktivno se sprovodi okupaciono radna terapija, koja je neophodna za psihološko socijalnu rehabilitaciju pacijenata. Svrha navedene terapije u psihijatriji je da pomogne pacijentu da razvije stavove i ponašanje, koji će mu omogućiti da živi korisnijim i zadovoljnijim životom. Izložba radova korisnika je prodajnog karaktera i sav novac od prodaje je za njih. Pored finansijske dobiti, daleko je važnije da se oni osećaju korisno i da podignu poljuljano samopuzdanje, kada misle da nisu dovoljno vredni i dobri da se izbore sa problemima koje život često nameće“, istakla je Đokić.
“U okviru okupacione radne terapije sa korisnicima Centra za mentalno zdravlje i decom u Savetovalištu za mlade, pripremili smo prigodne poklončiće u skladu sa predstojećim praznikom. Aktivni smo učesnici na svim događajima i manifestacijama i trudimo se da sve ispratimo. U radu sa korisnicima vodimo se, pre svega, njihovim interesovanjima i mogućnostima. Imamo posebne grupe gde radimo samo sa ženama i mešovite grupe korisnika koji u naše prostorije dolaze svakodnevno. Imamo slikarske radionice, radionice sa glinom, tu je i kviling tehnika, takođe pravimo sapune već dugi niz godina i mogu slobodno da kažem da su oni, na neki način, naš zaštitni znak i jedan od prepoznatljivijih proizvoda. Takođe i za predstojeće uskršnje praznike planiramo, kao i do sada, da imamo štand i prodajnu izložbu“, rekla je Svetlana Kalnak, saradnik u psihosocijalnoj rehabilitaciji Savetovališta za mlade.