Od 21. do 23. jula maksimalne dnevne temperature vazduha biće u domenu opasne pojave, na severu, kao i na jugu zemlje, objavio je Institut za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“.
Kako je objavio Batut, najopasnije vreme po zdravlje biće 21. i 22. jula. Tada tabela preovladava narandžastom bojom, što znači da je pojava opasna, a 22. jula u dva grada – odnosno u Vršcu i Negotinu, biće crveni alarm, odnosno veoma opasna pojava. Po ovoj tabeli, maksimalna temperatura u ova dva grada biće u hladu 38 stepeni.
Toplotni talas trajaće od srede pa sve do 27. jula.
Crveno upozorenje – veoma opasni vremenski uslovi
To znači ozbiljno odstupanje mikroklimatskih i ambijentalnih uslova od onih u zoni termalnog komfora, što predstavlja povećanu verovatnoću za nastupanje težih manifestacija toplotnog stresa, poput toplotnog osipa, toplotnog edema, toplotne sinkope, toplotnih grčeva, iscrpljenja i toplotnog udara.
Mere prevencije su:
- Često menjanje čiste i suve odeće, trebalo bi primenjivati, kako kao preventivnu meru, tako i u slučaju već dijagnostikovanog toplotnog osipa.
- Smanjenje intenziteta fizičke aktivnosti ili skraćenje vremena izloženosti dejstvu povišene ambijentalne temperature
- Redovni unos tečnosti, 1 čaša vode na 20 minuta, u ustaljenom ritmu, bez obzira na eventualno odsustvo osećaja žeđi
- Pojava toplotnih edema gornjih i donjih ekstremiteta prevenira se regularno obavljenom aklimatizacijom na uslove povišene spoljne temperature vazduha (promena klimatskih zona)
- Do oporavka dolazi nakon boravka u hladnijem okruženju u trajanju od 1 – 2 dana.
- Na svaku pojavu konfuznosti, nesvestice, izrazito tople i suve kože potražiti hitnu lekarsku pomoć.