Deliblatska peščara, zahvaljujući bogatoj flori i fauni i specifičnoj ruži vetrova, preporučivala se porodicama sa decom, koje vole odmor u netaknutoj prirodi. Da li je to još uvek slučaj?
Novoizgrađeni akvapark, sa 5 bazena u kojima ima preko 3 miliona litara hemijski obrađene vode, zauzeo je 23.000 kvadratnih metara u prirodnoj oazi – Devojačkom bunaru. Otvoren je pre par meseci. Stanovnici južnog Banata pitaju se da li će ugroziti retki ekosistem, u kojem se od izumiranja čuvaju brojne zaštićene vrste.
U redu je javno pitati: Kako se tretira upotrebljena hlorisana voda iz ovog velikog kompleksa i kako je rešena kanalizacija? Da li su ugrađeni adekvatni kolektor i prečistač za otpadne vode, kao i da li voda u veštačkim bazenima ugrožava zdravlje samih posetilaca akvaparka? Kakav uticaj ovaj akvapark ima na prirodno stanište u kojem se nalazi?
Deliblatska peščara najveći je peščani teren u Evropi. Ovaj geomorfološki i ekološko-biogeografski fenomen, proglašen je Specijalnim rezervatom prirode 1977. godine. Pored toga, 1989. godine, proglašen je i za Međunarodno značajno stanište ptica (IBA). Na nacionalnom nivou, Deliblatska peščara predstavlja prirodno dobro od posebnog značaja, koje spada pod prvu kategoriju zaštite.