Povodom 9. maja, Dana Gradskog muzeja Vršac, otvorena je izložba Žene u antičkom Rimu, autorke Gordane Ković, arheologa i muzejskog savetnika Narodnog muzeja u Šapcu.
Izložba Žene u antičkom Rimu, bazira se na arheološkim otkrićima otkrivenim na teritoriji današnje Srbije, predmetima iz svakodnevnog života, posuđu, nakitu, mahom iz III veka, koje su koristile Rimljanke.
Autorka se osvrće na položaj i život žene u antičko doba, navodeći kao primere biografije nekoliko najznačajnijih žena rimskog sveta na osnovu kojih možemo prosuditi kakav i koliki su uticaj imale na tadašnje društvo u kojem su muškarci imali dominantnu ulogu.
U takvim okolnostima žena se mogla uzdati jedino u zaštitu boginja, vlastitu snalažljivost ili mušku slabost. Ove interesantne biografije su dobar pokazatelj koliko se položaj žena izmenio tokom istorije u odnosu na danas i koliki je iskorak napravljen u pogledu ženskih prava i sloboda. A pored svega toga, prezentovani materijal je veoma značajan jer nas upućuje kako se živelo na ovim prostorima tokom rimske vladavine.
- Izložba koju će muzejska publika imati priliku da pogleda do 20. juna na jedan pitak način priča priču o položaju žena u antičkom Rimu, o njihovom svakodnevnom načinu života, ali i o onim uticajnim ženama koje su ostavile traga u razvoju rimskog društva u periodu od prvog do četvrtog veka naše ere. Izložba nam daje mogućnost da zavirimo u deo zbirke antike Narodnog muzeja Šabac, i da vidimo deo grnčarije, nakita i novčića iz perioda trećeg veka naše ere. Izložbu će pratiti i predavanje autorke, koja će i ovim putem sa sa nama nesebično podeliti svoje znanje, izjavila je Ivana Ranimirov v.d. direktora Gradskog muzeja Vršac.