O tome kako aktuelna situacija sa korona virusom utiče na kulturna dešavanja u opštini Alibunar, Start013 razgovarao je sa Oliverom Cicović, direktorkom Centra za kulturu, ustanove, koja predstavlja ugaoni kamen oko koga se uglavnom sve vrti kad su u pitanju najznačajnije kulturne manifestacije po kojima se ova opština prepoznaje.
- Manifestacije Centra za kulturu stale su marta, nakon uvođenja vanrednog stanja, a nastavile su 24. avgusta, kada je ponovo bilo dozvoljeno okupljanje na otvorenom i pod posebnim uslovima, uz rastojanje od 9 metara kvadratnih, u zatvorenom prostoru. S obzirom na tri velike sale domova kulture u opštini, uz te mere predrostrožnosti počeli smo sa radom, uglavnom na otvorenom prostoru, radi što veće zaštite kako učesnika tako i posetilaca – napominje direktorka Cicović, dodajući da su tako tradicionalni „Dečiji petrovdanski dani“ održani na otvorenoj bini Sportskog centra u Alibunaru, u okviru kojih su 27. i 28. avgusta održane dve dečije pozorišne predstave, kao i radionice glume i maskenbal za decu.
Uz sve mere predostrožnosti, u Domu kulture u Banatskom Karlovcu održano je, šesto po redu, takmičenje pesnika – „Jesenji pesnički maraton“, na kojem učestvuju pesnici iz cele zemlje.
U kategoriji mlađih pesnika, onih do 35 godina starosti, pobedila je Suzana Janković iz Banatskog Karlovca, dok je u kategoriji već afirmisanih pesnika, po oceni stručnog žirija, najbolji bio Milan Stevanović Trnovica iz Beograda.
- Lepe dane u septembru iskoristili smo i za promociju radova udruženja žena sa kojima tradicionalno sarađujemo i dajemo im podršku u organizovanju manifestacija koje promovišu kulturno i etno stvaralaštvo ove sredine. Ova jesen je bila ispunjena manifestacijama na otvorenom, pa je tako naše udruženje žena iz Alibunara „Etno Art Brakus“, uz našu organizacionu podršku, na platou ispred Doma kulture Alibunar predstavilo svoj novi brend, kroz etno modnu reviju. Uz sve mere predostrožnosti, predstavljeni su modeli odeće koja spaja moderan i etno stil kroz spoj rumunske nacionalne nošnje i modernih materijala, ručno rađenu od strane divnih žena iz ovog udruženja – ističe sagovornica, podsećajući da su kreatorke ove neobične kombinacije bile Marija Ružan, predsednica udruženja, i Draga Kokotović, profesorka likovne umetnosti.
Inače, valja podsetiti da su udruženja žena u opštini Alibunar veoma aktivna, a ima ih čak osam, i svako od njih na svoj način čuva tradiciju i kulturu ove multietničke sredine i zato, kaže Olivera Cicović, da „smo im mi uvek na raspolaganju i sa mnogo entuzijazma im dajemo podršku u svim poduhvatima koje one zamisle, a podršku im i te kako daje i lokalna samouprava“.
Imajući to u vidu, ne treba zaboraviti tradicionalnu manifestaciju „Dunja i jesenji plodovi“, koja je 24. oktobra održana u Vladimirovcu, a na kojoj su Vladimirovčanke, pod dirigentskom palicom Viktorije Sekešan, prikazale svoje tradicionale kulinarske specijalitete, ali i ručne radove, tradicionalni vez i ručno rađene nošnje.
Olivera Cicović nikako ne želi da izostavi ni manifestaciju „Karlovčanki“, koje su u septembru održale humanitarni bazar, za pomoć svojim sugrađanima.
- To je najmlađe udruženje, čija je predsednica Dragica Đurić, one su jako skromne i ne žele da se posebno ističu, ali ja ih moram spomenuti, jer su zaista kreativne, a i humane – kaže sagovnica.
Toliko o ženama, a sada idemo u Janošik, gde je održana 2. Likovna kolonija naivnog slikarstva kojoj su, osim Opštine i Centra za kulturu, organizacionu podršku dali i Mesna zajednica Janošik i Nacionalni savet Slovaka. Na Koloniji je učestvovalo preko 20 amaterskih slikara iz svih mesta iz Srbije u kojima žive Slovaci. Idejni tvorac ove manifestacije je MOMS Janošik, i ona polako zadobija sve veću naklonost slikara, čime se u sve većoj meri doprinosi očuvanju i afirmaciji kulturne tradicije slovačkog naroda u alibunarskoj opštini.
- Izložba slika sa Kolonije održana je u Domu kulture Janošik, a potom su slike bile izložene i u galeriji Doma kulture Banatski Karlovac, tako da su i ostali sugrađani naše opštine bili u prilici da ih pogledaju. U Banatskom Karlovcu održana je i Smotra slikara opštine Alibunar, 18 i 19 septembra, a naši slikari su uzeli učešće i na Slikarskom salonu u Plandištu početkom oktobra – ističe Olivera Cicović.
U svim naseljenim mestima u opštini Alibunar obeležena je, na odgovarajući način, i tradicionalna „Dečija nedelja“, manifestacija koja je, od 1. do 13. oktobra, omogućila deci da besplatno pogledaju prigodne dečje predstave uz, razume se, sve mere zaštite od moguće zaraze, i ne bez zaštitnih maski.
- U Alibunaru je, nažalost, bez publike, održana i premijera predstave na rumunskom jeziku, a u izvođenju amaterskog pozorišta Konu ALEKU, koja je snimljena i biće objavljena na našem sajtu koji je u izradi – napominje direktorka Cicović, dodajući da se „do kraja godine planiramo da napravimo sajt i onlajn platformu, na kojoj ćemo prezentovati publici pozorišne predstave, ali i novogodišnji koncert naših folklornih ansambala, a s obzirom na to da su naši folklorni koncerti baš posećeni, ali u ovom vremenu borbe protiv virusa to nije izvodljivo radi očuvanja zdravlja, te ćemo koncerte publici ove godine dočarati putem modernih tehnologija“.
- Uprkos kovidu trudimo se da uradimo sve ono što se može, i u skladu sa svim merama opreza, prezentujemo publici, u nadi da će se što pre naći lek za virus i da će naši domovi kulture uskoro opet biti puni publike, a do tada na nama svima je da budemo odgovorni da se pridržavamo mera zaštite, jer uvek je bolje sprečiti nego lečiti, zato preporučujem svima da se brinu za svoje i zdravlje svojih najmilijih, i zato – budimo odgovorni – poručuje za kraj Olivera Cicović, direktorka Centra za kulturu opštine Alibunar.
Autor: Start013