Vršačke planine se uzdižu usred Panonske ravnice u jugoistočnom delu Banata. Pružaju se u pravcu istok-zapad, u dužini od 19 kilometara, sa najvećom širinom od 8 kilometara. Površina im je 170 kilometara kvadratnih, od čega je u Srbiji 122, a u Rumuniji 48 kilometara kvadratnih, piše portal srbijadanas.com u tekstu „ZNAMENITO mesto sa NAJLEPŠIM pogledom na Vršac i Rumuniju: Vršački breg – PONOS BANATA (VIDEO)“.
Izgrađene su od stena paleozojske starosti od 260 miliona godina, koje okružuju neogeni sedimenti od 60 miliona godina, među kojima su i sedimenti nekadašnjeg Panonskog mora od 25 miliona godina.
Gudurički vrh, sa 641 metara nadmorske visine, najviša je tačka ovih planina i cele Vojvodine. Od ostalih vrhova poznati su Lisičja glava (590 m), Đakov vrh (449 m) i Vršačka kula (399 m). Severna padina je strma, dok se južna postepeno spušta u pobrđe, gde se nalaze vršački vinogradi.
Vršačke planine spadaju, zajedno s Fruškom gorom, u ostrvske planine, jer su nekada bile ostrvo u Panonskom moru. Prema geotektonskom položaju, ali i geološkoj građi, pripadaju srpsko-makedonskoj planinskoj masi, čineći njen najseverniji izdanak. Sa planina se pruža pogled na Vršac, Vojvodinu i Rumuniju.
Vršački breg je glavna turističko i izletničko odredište u neposrednoj blizini grada Vršca.
Na prvom vrhu odmah do Vršca dominira stara Crkvica, omiljeno izletište, a u neposrednoj blizini nalazi se nova crkva Svetog Teodora, podignuta u čast gradskog sveca Teodora Velikomučenika.
Na drugom vrhu nalazi se simbol grada -Vršačka kula. Pored kule, do koje vodi asfaltni put, nalazi se pista za paraglajding. Na prostoru nazvanom „Široko bilo“, na 10 km od centra grada nalazi se planinarski dom sa bungalovima za smeštaj gostiju i vikend naselje „Široko bilo“.
Sa južne strane planina nalazi se selo Mesić sa manastirom čije prvo postojanje datira iz 1225. godine i fabrikom za flaširanje zdrave izvorske vode.
Sa druge strane brda nalazi se još jedan manastir u selu Malo Središte.
Izvor: srbijadanas.com