Planom upisa Ministarstva prosvete na prvu godinu nove državne vazduhoplovne više stručne škole Vazduhoplovne akademije, na studijskom programu „strukovni inženjer vazdušnog saobraćaja – pilot“ odobreno je četiri mesta na budžetu i 20 samofinansirajućih mesta, objavio je ekskluzivno portal tangosix.rs.
To praktično znači da će prvi put posle 90-tih država u potpunosti finansirati, ovoga puta četiri, studenta od „nule“ do frozen ATPL dozvole.
Četvoro najboljih će dobiti besplatnu dozvolu sabraćajnog pilota (teoriju i letenje) kao i diplomu više škole.
Da, dobro ste pročitali. Sve za džabe, za četiri najbolja kandidata na konkursu koji počinje u ponedeljak. Država će pojedinačno platiti svakome ekvivalent vrednosti obuke od, otprilike, 50.000 evra. Bez uslova za naknadno zaposlenje u nekoj avio-kompaniji ili bilo kakvog bonda. Kako su nam rekli iz Vazduhoplovne akademije neće biti posebne selekcije za četvoro stipendista. Svi koji se prijave do 17. septembra polagaće prijemni ispit i četvoro najbolje rangiranih prema ukupnim bodovima dobiće sve besplatno.
To nije sve.
Kako je za Tango Six ekskluzivno potvrdio direktor Vazduhoplovne akademije Goran Cvijović, nakon preuzimanja pilotske akademije u Vršcu novi menadžment započeo je i proces sertifikacije ovog ATO-a (Approved Training Organization) po EASA standardu. Što će praktično značiti da će od proleća sledeće godine svi koji budu pohađali obuku u Vršcu (stipendirani od strane države ili samofinansirajući) jedini u državi imati u potpunosti priznatu EASA dozvolu. Nešto što ni jedna škola letenja u Srbiji trenutno ne nudi.
- Cilj nam je da zaokružimo sistem obuke na najkvalitetniji mogući način. Upravo smo dobili akreditaciju za studijske programe više škole za pilote, avio-mehaničare i kontrolore letenja. Kada pričamo o pilotima oni će moći da pohađaju samo ATPL integrisani kurs ili da izaberu, po mom mišljenju bolju opciju, da paralelno pohađaju i višu školu u istoj instituciji, Vazduhoplovnoj akademiji. Nakon dve godine savlađivanja ATPL teorijskih predmeta, letenja i pohađanja predmeta u višoj školi, dobiće EASA dozvolu i diplomu strukovnog inženjera vazdušnog saobraćaja. Ministarstvo prosvete stipendiraće u potpunosti četvoro najbolje rangiranih na prijemnom ispitu. Sve pomenuto na sadašnjem domaćem i međunarodnom tržištu nema smisla bez EASA sertifikovanog dela priče o letačkim dozvolama. To ćemo postići uz pomoć sertifikacije koja je trenutno o toku kod ovog evropskog regulatornog tela. Već smo sertifikovali FNTP trenažer, radimo na reviziji i usklađivanju priručnika i drugih segmenata celog procesa obuke, rekao je Cvijović za tangosix.rs
Upis na prvu klasu ATPL dozvole i višu školu na budžetu i na samofinansiranju počinje u ponedeljak putem redizajniranog sajta Vazduhoplovne akademije https://www.vakademija.edu.rs/.
Kako je Tango Six već pisao, država će u Vazduhoplovnu akademiju u sledećih nekoliko godina uložiti više od 60 miliona evra.