Javno komunalno preduzeće “Drugi oktobar” osnovano je i posluje radi obezbeđenja uslova za trajno obavljanje komunalnih delatnosti od opšteg interesa i delatnosti od opšteg i posebnog interesa i urednog zadovoljavanja potreba krajnjih korisnika usluga.
U okviru Sektora Održavanje javnih površina posluju sledeće tri službe:
Služba Zelenilo
– Odeljenje Održavanje zelenila
– Odeljenje Zaštićena dobra
– Odeljenje Rasadnik ukrasnog drveća i šiblja
Služba Iznošenje smeća i deponija
– Odeljenje Iznošenje smeća-grad
– Odeljenje Iznošenje smeća-sela
– Odeljenje Deponija
Služba Čistoća
– Odeljenje Čišćenje ulica
– Odeljenje Dimničari
– Odeljenje Higijena
Tokom 2023. godine Sektor održavanja javnih površina će nastaviti sa redovnim aktivnostima sa ciljem da se postojeći kadrovski i tehnički kapaciteti iskoriste na što bolji način.
Imajući u vidu da je prethodnih godina delimično obnovljena mehanizacija i uz angažovanje postojećeg broja uposlenih, obezbediće se kontinuitet u obavljanju ovih komunalnih delatnosti, uz nastojanje da se kvalitet pruženih usluga podigne na viši nivo.
Ono što je obeležilo rad tokom ove, nastaviće se i u 2023. godini, a to je svakako stabilizacija poslovanja i sagledavanje mogućnosti razvoja svih službi, a težište i značaj je na svakodnevnom obavljanju radnih zadataka uz maksimalnu zaštitu i dobru organizaciju ljudstva.
Tako je predviđeno da se u 2023. godini u sve tri službe organizacijski razviju novoosnovana odeljenja, i to:
– u Službi Zelenilo – Odeljenje Rasadnik cveća i ukrasnog bilja;
– u Službi Iznošenje smeća i deponija – Odeljenje Reciklaža i
– u Službi Čistoća – Odeljenje Higijena.
Navedeno je proizašlo iz obavljanja poslova u prethodnom periodu i iz mogućnosti za dalji razvoj i ulaganje u delatnosti svake službe ponaosob, kako bi se prihodi Sektora obezbedili i iz drugih, vanbudžetskih izvora.
Obim radova i dinamika će se tokom godine usklađivati sa Godišnjim operativnim programima za ove delatnosti u visini sredstava koja budu predviđena Budžetom. Imajući u vidu rast cena i troškova u 2022. godini, kao i činjenicu da će se trend nastaviti u 2023. godini, težište u svim aktivnostima biće na maksimalnoj racionalizaciji i uštedi potrošnih sredstava, pogonskog goriva, održavanja vozila i opreme i racionalnoj zameni rezervnih delova.
U daljem tekstu dat je pregled radova po službama za 2023. godinu.
Služba Zelenilo posluje u okviru Sektora sa tri odeljenja:
– Odeljenje Održavanje zelenila,
– Odeljenje Zakonom zaštićena prirodna dobra i
– Odeljenje Rasadnik cveća i ukrasnog bilja.
Odeljenje Održavanje zelenila bavi se održavanjem, uređenjem i zaštitom javnih zelenih površina u Gradu Vršcu.
Nega i održavanje travnjaka – Ova operacija podrazumeva: mašinsko košenje sa grabuljanjem, utovarom i odvozom; prolećno-jesenje grabuljanje od ostatka vegetacije sa utovarom i odvozom; zalivanje i prihrana travnjaka. U gradu Vršcu Služba Zelenilo obavlja poslove nege travnjaka na sportskim terenima (pomoćni i glavni stadion) 20.000m², blokovskom zelenilu 336.199m² i prilaznim putevima gradu 156.970m². Tokom godine ukupno se pokosi oko 2.647.695m², a prolećno-jesenje grabuljanje se izvrši na 308.320m².
Napomena: u okviru ovih površina podrazumeva se i održavanje javnih površina u svim naseljenim mestima Grada Vršca.
Nega i održavanje drveća, šiblja i žive ograde sprovodi se na teritoriji celog grada i u naseljenjim mestima ukoliko postoji potreba. U gradu se u drvoredima nalazi oko 13.000, a u parkovima oko 3.000 stabala. Nega drvoreda podrazumeva seču i orezivanje suvih grana i stabala tzv. sanitarna seča, orezivanje grana ispod električnih vodova, oblikovanje kruna stabala, seču grana koje remete tok saobraćaja, ugrožavaju zgrade i infrastrukturu. Pod negom šiblja podrazumeva se orezivanje i oblikovanje šiblja i žive ograde. Drveće, šiblje i živa ograda redovno se održavaju i kroz operacije zalivanja mladih zasada i tretiranjem od bolesti i štetočina. U planu je da se izvrši sadnja visokih lišćara i četinara u uličnim drvoredima i na trgovima u gradu u okvirnim količinama od oko 300 kom. Takođe, izvešće se radovi na rekonstrukciji cvetnih rundela u Gradskom parku sadnjom šimšira na mestu gde nedostaje i priprema zemljišta za prolećnu sadnju cveća.
Nega i održavanje cvetnjaka podrazumeva proizvodnju rasada, sadnju i održavanje cveća u cvetnjacima u gradu. Na stubovima javne rasvete i cvetnim skulpturama postavljeno je 500 visećih korpi sa sezonskim cvećem. U 2023. godini će biti uvećan broj komada cveća u cvetnjacima i u visećim korpama. Težište će biti na postavljanju zalivnih sistema na Novom groblju i formiranju cvetnih rundela u Gradskom parku.
Održavanje mobilijara, sportskih terena i dečijih igrališta podrazumeva montažu, popravku i održavanje parkovskih klupa, kanti za otpatke, rekvizita na dečijim igralištima i sportskim terenima. Pored redovnog održavanja u okviru službe biće izrađene i montirane nove kante za otpatke u Gradskom parku, kao i nove klupe za gradsko jezero.
Održavanje jezera – kao i svake godine pred sam početak kupačke sezone obaviće se radovi na pripremi jezera. To podrazumeva ispumpavanje dela vode, hemijske analize, dezinfekcija i košenje podvodne vegetacije. Postavljene su kabine za presvlačenje, suncobrani, popravljene klupe i zamenjene štafne. Takođe redovno će biti košeni travnjaci i održavana higijena na jezeru.
Obim i dinamika svih radova koje obavlja Služba Zelenilo usklađena je sa Programom rada i usaglašena sa visinom sredstava iz budžeta namenjenih za ovu godinu.
Za 2023. godinu prvi put u Programu Zelenila će biti odvojena stavka za radove na rekonstrukciji i održavanju Gradskog parka, koji će biti sprovođeni po usvojenom desetogodišnjem Planu upravljanja prirodnim spomenikom vrtne arhitekture „Vršački park“ u Vršcu.
Odeljenje Zakonom zaštićena prirodna dobra tokom 2023. godine će intenzivno raditi na monitoringu sva tri dobra (Vršačke planine, Mali vršački rit, Šuma u Straži).
U svrhu hranjenja ptica i divljači osposobljeno je jedno teretno vozilo, a planirana je nabavka i lakog terenskog vozila.
U zaštićenim prirodnim dobrima sprovodiće se aktivnosti izgradnje lokacije za reintrodukciju vodozemaca, aktivnosti na postepenoj reintrodukciji tekunica sa prostora Orešca na Orlovo brdo, prstenovanja ptica, prihvat povređenih životinja.
U periodu do marta i od novembra 2023. godine planski će se uređivati šumski putevi radi pristupa dostavnim, terenskim i vozilima službi zaštite i spasavanja. Plan je da se prostor Guduričkog vrha obeleži i izgradi prikladnom infrastrukturom.
Odeljenje Rasadnik ukrasnog drveća i šiblja će u 2023. godini razvijati kvalitativni i kvantitativni kapacitet. Redovno će se zanavljati jednogodišnje sadnice, razvijati sadnice iz semena i reznica i formirati do stadijuma prodaje ili presađivanja na trajnu lokaciju. Za potrebe ovog posla biće opremljen prostor kod Novog groblja potrebnom infrastrukturom (voda i struja) i urađene staze i prolazi za mašine odnosno razdeljeno zemljište po nameni i vrstama biljaka.
Prodavnica cveća je počela da funkcioniše po predviđenim procedurama, a u 2023. godini predviđa se rast proizvodnje i prodaje.
Služba Iznošenje smeća i deponija
Služba Iznošenja smeća i deponija bavi se odnošenjem komunalnog otpada iz domaćinstava, odnošenjem komunalnog i industrijskog otpada iz privrede, odvozom fekalnih i otpadnih voda iz privrede i domaćinstava i odlaganjem otpada na deponiju i održavanjem deponije, u okviru tri odeljenja.
U okviru Službe, posluju tri odeljenja:
– Odeljenje Iznošenje smeća – grad
– Odeljenje Iznošenje smeća – sela i
– Odeljenje Deponija.
Odeljenje Iznošenja smeća – grad i Odeljenje Iznošenje smeća- sela
U 2022. godini Služba iznošenja smeća vršila je uslugu u oko 18.700 domaćinstava (4.400 seoskih domaćinstava i 14.300 domaćinstava u gradu (od toga oko 5.300 kolektivno stanovanje i 9.000 domaćinstava u individualnom stanovanju). Tokom godine realizovani su redovni zadaci iznošenja smeća u gradu po dinamici jedanput nedeljno iz individualnog stanovanja, odnosno u seoskim sredinama jedanput u dve nedelje. U naseljenim mestima Pavliš i Uljma iznošenje smeća izvodilo se kao u gradskoj sredini jedanput nedeljno.
Sa kontejnerskih mesta, iznošenje smeća izvodi se po posebnoj dinamici, i to svakodnevno iz privrednih subjekata u zavisnosti od ugovora, odnosno iz centralnih gradskih četvrti u kojima postoje kontejnerska mesta od 1,1m³.
U gradu je raspoređeno 396 kontejnera od 1,1m³ i 24 kontejnera od 5m³ na 101 kontejnerskom mestu za stanovništvo.
Težišna aktivnost u 2023. godini je praćenje i uspostavljanje primarne selekcije i poboljšanje rada priključenjem četvrtog Odeljenja Sortiranje i reciklaža, koji će značajno poboljšati ukupne ekološke standarde deponije i usluge iznošenja smeća.
Radi poboljšanja poslovanja same službe potrebno je izvršiti reviziju kvadratura i vrsta prostora koji su predmet naplate usluga iznošenje smeća i deponovanja, što će dati precizniji osnov za naplatu usluge.
Kontinuitet vršenja usluge nastaviće se i permanentno održavati tokom cele godine.
Odeljenje Deponija brine se o deponovanju otpada na gradskoj deponiji.
Problemi se otklanjaju blagovremeno i predupređuju. Prekrivanje smeća se vrši redovno. U samom telu deponije izrađene su unutrašnje saobraćajnice sa inertnim materijalom i građevinskim otpadom. Na deponiju su dovezene i pripremljene količine zemlje za prekrivku. Obezbeđena je količina za prekrivanje dela deponije koja je izložena udaru vetra, radi sprečavanja samozapaljenja i strujanja vazduha kroz telo deponije.
Edukativne akcije će se sprovoditi u narednom periodu i nastaviće se sa morfološkom analizom otpada po dosadašnjoj praksi.
Izrađen je idejni projekat „Uspostavljanje integralnog sistema upravljanja otpadom na teritoriji Grada Vršca“ čiji će podaci koristiti za razvoj Službe i sprovođenje na teritoriji Grada u narednom periodu.
Služba Čistoća i dimničari
Služba Čistoća i dimničari bavi se održavanjem čistoće na javnim površinama i to sakupljanjem, čišćenjem otpada i njegovim odvoženjem na deponiju, pranjem javnih površina, odvozom uličnog smeća, pročišćavanjem kanala, bankina, revizionih šahtova, rešetkastih propusta, održavanjem fontana, uklanjanjem snega i leda sa javnih površina, kao i pružanjem dimničarskih usluga na teritoriji Grada i tri naseljena mesta: Pavliš, Vlajkovac i Ritiševo kroz rad dva odeljenja:
– Odeljenje Čišćenje ulica i
– Odeljenje Dimničari
Odeljenje Čišćenje ulica – Javne površine se svakodnevno čiste ručno ili mašinski na ukupnoj površini preko 125.000m2. Sakupljanje uličnog smeća podrazumeva sakupljanje otpada koji nastaje čišćenjem trotoara, uličnih kanala i bankina i sakupljanje lišća duž uličnih drvoreda i drugih zelenih površina. Ulično smeće se iznosi iz preko 200 ulica, podeljenih u pet reona i poklapa se sa terminima odvoza komunalnog otpada iz domaćinstava. Tokom godine, meseci april i oktobar su meseci čistoće i tada ova radna jedinica radi pojačanim intenzitetom. U tom periodu se intenzivnije uređuju javne površine (prolećno i jesenje uređenje), a takođe građanima se ponudi mogućnost odvoza kabastog otpada iz domaćinstva.
Pranje ulica se obavlja u načelu po utvrđenom programu u periodu od 15. marta do 15. oktobra na površini od 135.000m2 ulica. Pročišćavanje kanala, bankina, saniranje manjih divljih deponija i slično, tokom godine se obavlja po potrebi. Takođe, tri gradske fontane održava ova organizaciona jedinica.
Radom na boljoj organizaciji, nastojaće se da se nivo usluga pojača. Na javnim površinama koje se održavaju, pojačan je intenzitet održavanja u smislu učestalosti.
Tokom aprila i oktobra, je organizovana akcija „Mesec čistoće“, a predviđa se i uklanjanje divljih deponija.
Odeljenje Dimničari svakodnevno čisti dimnjake po programu u gradu Vršcu i u tri sela opštine Vršac i to: Pavliš, Vlajkovac i Ritiševo. Ovo odeljenje posluje sa šest neposrednih izvršilaca na terenu. Početkom svake godine pravi se plan i program čišćenja dimnjaka. Za sada je predmet održavanja preko 16.800 dimnjaka u stambenim objektima, odnosno preko 850 dimnjaka kod poslovnih subjekata.
Pored obavezne kontrole ispravnosti i provere prohodnosti, odnosno nepropustljivosti dimnjaka, naši dimničari svakodnevno rade mehaničko čišćenje, spaljivanje čađi, odgušivanje i ostalo, a sve u cilju sprečavanja žrtava i štete odnosno smanjenja zagađenja.
Odeljenje Higijena bavi se uređenjem – čišćenjem unutrašnjih prostorija (za sada interno – u objektima Preduzeća). U 2023. godini predviđeno je da odeljenje krene sa obavljanjem poslova uređenja unutrašnjih prostora u punom kapacitetu, odnosno planira se razvoj aktivnosti sklapanjem ugovora sa stambenim zajednicama – kućnim savetima o održavanju prilaza, ulaza i zajedničkih prostorija.
U toku 2023. godine biće održan kontinuitet održavanja javnih površina i poboljšan u kvalitativnom i kvantitativnom smislu. Težište poslovanja biće na stvaranju osnove za razvoj novih i unapređenje postojećih usluga koje obavlja Sektor Održavanje javnih površina.