Grad Vršac aktivno sprovodi mere zaštite i unapređenja kvaliteta života starijih sugrađana, sa akcentom na primenu vaninstitucinalnih usluga u okviru brige o starima, podsticanjem mera kojima se unapređuje kvalitet života u okviru svog bliskog i poznatog, socijalnog okruženja.
Među brojnim merama koje Grad sprovodi jesu podrška u funkcionisanju i aktivnostima Udruženja penzionera i starih lica u Vršcu.
- Preko Centra za socijalni rad, u okviru Službe za pomoć i negu u kući angažovane su licencirane gerontodomaćice čije se aktivnost u zavisnosti od zdravstvenog stanja korisnika sastoje od pomoći oko spremanja stambenog prostora, pomoći u održavanju lične higijene, previjanja, preveniranja dekubita kod nepokretnih korisnika, merenju temperature, pritiska, obaveštavanja srodnika o stanju korisnika, pomoći oko laganih vežbi i šetnji, organizovanju svakodnevih aktivnosti ili nekog socijalnog događaja, rekla je Maja Ristić Lažetić članica Gradskog veća.
Ona podseća da je pre par dana u okviru projekta Grada Vršca realizovana obuka još deset gerontodomaćica od kojih svaka obuhvata po tri korisnika, tako da se broj obuhvaćenih korisnika povećava za trideset. Usluge će se realizovati u samom gradu, ali i u okolnim mestima Vlajkovcu, Ritiševu, Izbištu i Uljmi.
- Osim službe za pomoć i negu u kući postoje i Klubovi za stare u seoskim sredinama Gudurici, Markovcu, Izbištu i Šušari. Postojanje ovih Klubova od izuzetnog je značaja za kvalitetno vreme koji stariji sugrađani provode u druženju, takmičenjima u šahu, pikadu, organizovanju proslava rođendana, značajnih događaja, međusobnim posetama klubova i izletima, kaže Ristić Lažetić.
Direktorka Geronotloškog centra u Vršcu Anđelka Kručičanin podseća da se, od marta meseca, aktivnosti Klubova ne realizuju zbog pandemije virusa COVID 19 i primene mera zaštite koje se sprovode prema uputstvima nadležnih institucija, a u cilju očuvanja zdravlja i života najstarijih sugrađana, koji spadaju u najugroženiju kategoriju.
- Međutim, za vreme trajanja pandemije, realizovano je krečenje, zamena instalacija i osvežavanje klubova, koji su spremni da po završetku pandemije dočekaju svoje korisnike. Obzirom da je ceo oktobar mesec posvećen starijim ljudima, Grad Vršac planira posete Klubovima kao vid psihosocijalne podrške najstarijim meštanima uz razgovor o njihovim potrebama, dešavanjima i mogućnosti prevazilaženja teškoća. Poseta će biti organizovana uz primenu svih mera zaštite, rekla je Kručičanin.
Međunarodni dan starijih osoba u svetu i kod nas obeležava se 1. oktobra u skladu sa Rezolucijom koju je proglasila Generalna skupština Ujedinjenih Nacija još 1990. godine, a u cilju isticanja značaja prilagođavanja životne zajednice potrebama i sposobnostima stanovnika trećeg doba.