Spomenik vršačkom velikanu Jovanu Steriji Popoviću, posle 14 godina, vraćen je na svoje mesto u Ruskom parku. Gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović ispravila je nepravdu nanešenu Steriji i Vrščanima.
„Na radost Vrščana, danas sa ponosom mogu da kažem da smo ispravili nepravdu koja je trajala celih 14 godina. Spomenik Jovanu Steriji Popoviću, ocu srpske drame, vratili na mesto gde je bio i postavljen još 1981. godine. Krasio je ovaj park gotovo tri decenije. Samovoljom pojedinaca, koji su mislili da su iznad zakona i iznad države, 2009. godine premešten je na plato Pozorišnog trga. Postavljen je na predimenzionirani postament, čime je zapravo bila narušena prvobitna ideja autora, naručioca i kasnije i građana – koji su ovih dana srdačno prihvatili Steriju na mestu gde je bio inicijalno postavljen. Spomenik se 14 godina nalazio među kontejnerima, na mestu koje je uvek bilo nekako povučeno, skrajnuto, nedovoljno osvetljeno, a što je uzrokovalo da postane redovna meta izgrednika i vandala. Samo zahvaljujući zaposlenima u Narodnom pozorištu, koji su ga samoinicijativno čistili, on nije izgubio i vizuelni identitet. Postojale su mnoge inicijative da se spomenik vrati na svoje staro mesto. Godine 2018. Zavod za zaštitu spomenika kulture je pripremio detaljne uslove oko vraćanja na njegovo prvobitno mesto. Postoje dokazi da je Sterija bio žrtva bahatosti pojedinaca, koji su sebi dali za pravo da se igraju vršačkom istorijom i imenom ovog velikana nad velikanima. Godine 2009. dato je odobrenje za projekat parternog uređenja oko Pozorišta i Ruskog parka, kao uređenje gradskog jezgra. Ali, ne postoji niti jedan dokument Zavoda za zaštitu spomenika kulture, niti nadležnog organa lokalne samouprave, za premeštanje spomenika. Naprotiv, Zavod je u potpunosti podržao inicijativu Grada Vršca za vraćanje spomenika što smo mi prethodne sedmice i uradili. Tek prilikom skidanja spomenika sa postamenta, videlo se njegovo pravo stanje. Spomenik se jedva držao i prava je sreća da se nije ništa dogodilo. U narednom periodu očekujemo vraćanje i četiri kamena, koji su bili deo ovog spomenika, kao i makadamske kocke koja ih okružuje, baš kako je to i ranije izgledalo. Nadam se da više nikada nikome u budućnosti neće pasti na pamet da premešta ovakav spomenik i da će Sterija zauvek sa ovog mesta pozdravljati buduće generacije Vrščana“, rekla je gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović prilikom današnjeg obilaska Sterijinog spomenika u Ruskom parku.
Sterijin spomenik je u Ruskom parku postavljen 1981. godine i za njega su platili predstavnici pozorišta Jugoslavije. Autor spomenika je Jovan Soldatović. Ideja autora bila je da Sterija bude među svojim Vrščanima, sa blagim naklonom, poput pozdrava i uzajamnog poštovanja.
Tokom 2009. godine spomenik je premešten na Pozorišni trg. Koliko je zapravo bila neinspirativna ideja, može se videti iz posledica. Sterija je završio na postamentu koji je nazivan „svemirski brod“ i „leteći tanjir“.
Umesto da svom gradu bude na čast, ovakva odluka, kojom je vršački velikan „odvojen“ od naroda, izazivala je frustracije, koje su dovele do toga da je Sterijin spomenik konstantno bio uništavan.
To su građani primećivali i nadali se da će neko ispraviti grešku i nepravdu napravljenu Steriji i Vršcu.
Prilikom procesa čišćenja, urađenog u Pančevu od strane arhitekte konzervatora, rađena je i restauracija, u smislu da su unutar stopala stavljeni novi držači, ojačani i prohromski ankeri velike debljine, kako bi spomenik visok 2.30 metara i težak nekoliko stotina kilograma, bio dobro fiksiran na minimalnom granitnom postamentu, baš onako kako je autor osmislio, a Zavod za zaštitu spomenika kulture dao uslove.
U odnosu na prvobitnu postavku, sada postoje minimalna odstupanja. Postament je okruglog oblika radi uklapanja u ambijent, ali je vraćen krug od kaldrme oko spomenika, kao što je nekada bio. Spomenik je pomeren oko metar u desno, prema Hotelu Srbija i sa orijentacijom od nekoliko stepeni više prema levo.
Postavljanje je urađeno po preporuci Zavoda za zaštitu spomenika kulture, čiji su zaposleni bili na licu mesta prilikom skidanja, kao i prilikom montiranja spomenika. Sterija je sada opet među Vrščanima, uvek u pokretu, sa istim pozdravom pognute glave, ispod ruke – spisi, u hodu je i pravac spomenika je takav da ide prema Gradskom trgu, u suret onima koji ulaze u Ruski park.