Tradicionalna svečanost povodom školske slave Svetog Save na kojoj su dodeljena priznanja Grada vršca „Nikola Brašovan“ najuspešnijim prosvetnim radnicima u prethodnoj godini, održana je večeras u Kongresnoj dvorani Centra Milenijum.
Ovogodišnji laureati su profesorka Tatjana Gerdec Mrđa, u oblasti srednjeg obrazovanja i profesorka u penziji Olga Dega u oblasti osnovnog obrazovanja. U ime profesorke Dega nagradu je primila njena ćerka Amanda Vučković.
Nagrade je uručila gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović, a reči blagoslova uputio je Njegovo Preosveštenstvo, Episkop banatski Gospodin Nikanor.
„Ponosna sam što smo se i ove godine okupili u ovako velikom broju kako bismo proslavili dan svog prosvetitelja, duhovnog preporoditelja Srba, prvog arhiepiskopa Srpske pravoslavne crkve, književnika, državnika, diplomatu i neimara – Svetog Savu koji je ceo svoj život posvetio borbi za znanje, dobrotu i pravdu, postavivši temelje obrazovanja, religije i kulture našeg naroda. Grad Vršac, je danas ponosan na svoje učiteljice i učitelje, nastavnice i nastavnike, a kao poseban vid društvenog priznanja, tradicionalno će biti dodeljene nagrade „Nikola Brašovan“ povodom proslave školske slave Svetog Save najzaslužnijim prosvetnim radnicima u oblasti osnovnog i srednjeg obrazovanja. Ovogodišnjim dobitnicama Tatjani Mrđa i Olgi Dega želim da u ime Grada Vršca i svoje lično ime čestitam na zasluženoj nagradi „Nikola Brašovan“, a koja bi trebalo, svim našim prosvetarima da bude vodič do konačnog cilja, a to je znanje koje će ostati u amanet budućim generacijama“, istakla je u svom obraćanju gradonačelnica Vršca Dragana Mitrovića, koja se potom zahvalila ovogodišnjim domaćinima Školskom centru Nikola Tesla.
Učenici i profesori Školskog centra pripremili su i izveli sadržajan program posvećen Svetom Savi praćen dokumentarnim filmovima i sačinjen iz nekoliko komada: Poetski triptih „Savin put“, „Kamenim putem vere do Mesića“, „Srpske srednjovekovne vladarke“ i „Nebeski čovek, zemaljski anđeo“, dok je program pratio hor i orkestar Muzičke škole „Josif Marinković“.
„Vaše prisustvo danas ovde govori o značaju ove svečanosti, a nadam se i da predstavlja priznanje Školskom Centru „Nikola Tesla“. Hvala vam što ste sa nama i što nas podržavate. Savindan je praznik kojim se obeležava sećanje na Svetog Savu, princa dinastije Nemanjića, srpskog prosvetitelja i prvog srpskog arhiepiskopa. Sa verom i nadom gajimo uspomenu na njegov život i dela. Sa zadovoljstvom ističem da je ova akademija pod pokroviteljstvom grada Vršca i zahvaljujem se gradonačelnici gospođi, Dragani Mitrović, na velikom razumevanju i nesebičnoj pomoći“, rekla je u pozdravnom govoru Željka Radulović, direktorka Školskog centra Nikola Tesla.
O ovogodišnjim laureatima:
Tatjana Mrđa, rođena Gerdec, završila je 1990. godine Teoretski odsek u Muzičkoj školi „Josip Slavenski“ u Beogradu; na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, 1995. godine diplomirala je na Odseku za opštu muzičku pedagogiju; zvanje Specijaliste Metodike solfeđa stekla je 1999. godine.
Iz okruženja koje ima porodičnu učiteljsku tradiciju i istaknute prosvetne radnike tog doba, Tatjana Gerdec Mrđa je dobila u svojoj kući prva muzička saznanja i elementarnu muzičku pismenost. Od najranijeg doba, kao učenica viših razreda, uz preporuku nastavnice klavira Jelisavete Legradić, zakoračila je u muzički svet odraslih kao klavirski saradnik gradskih školskih horova: u svojoj Osnovnoj školi „Olga Petrov Radišić“, kod prvog nastavnika muzike Stevana Kuzmanovića, Anđelke Sučević i Marijane Paripović, i u Osnovnoj školi „Žarko Zrenjanin“, a sada „!Jovan Sterija Popović“, kod Olge Šinković, takođe svoje nastavnice klavira. Tokom studija, ljubav prema horskoj muzici rezultirao je pevanjem u akademskim horovima „Kolegijum Muzikum“ i horu „Obilić“, pod upravom Darinke Matić Marović.
Tatjana Mrđa je radila na mestima nastavnika solfeđa, teoretskih predmeta i uporednog klavira u Muzičkoj školi „Josip Slavenski“ u Beogradu i „Jovan Bandur“ u Pančevu. Usavršavala se na brojnim kursevima iz solfeđa i dirigovanja kod priznatih stručnjaka iz Srbije i Evrope.
Od 2001. godine radi u Muzičkoj školi „Josif Marinković“ u Vršcu. Zaposlena je na mestu nastavnika solfeđa, teorije muzike i hora. Posebno zadovoljstvo joj pričinjava rad sa najmlađim uzrastom gde daje podsticaj deci za upis u redovno školovanje u Muzičkoj školi „Josif Marinković“. Kroz pripreme učenika na prijemnim ispitima za visoki nivo obrazovanja, neguje i takmičarski duh. Pripremala je učenike koji su osvajali visoke nagrade na Republičkim i Međunarodnim takmičenjima iz solfeđa i muzičkih veština. Godinama je bila klavirski saradnik i asistent školskog hora koji je nosilac visokih republičkih priznanja. Do sada je upisala preko šezdeset mladih muzičara na visoke škole muzike u zemlji i inostranstvu.
Krajem prošle godine, sa posebnim naglaskom navodi se njeno štampano izdanje pod nazivom „Uvod u džez solfeđo“ koje je objavila Akademija umetnosti Novi Sad. Ova knjiga napisana je u formi udžbenika kao autorski rad – sa metodičkim napomenama, za potrebe redovne nastave solfeđa srednje muzičke škole, ovo izdanje predstavlja prvu knjigu domaćeg autora na našim prostorima.
Kao muzičar širokog spektra, 2011. godine formirala je mešoviti kamerni orkestar za potrebe prvog Evropskog horskog inkluzivnog festivala, a koji je iste godine predstavljao i uvod u otvaranje novog obrazovnog profila – džez muzičara.
Od 2018. godine Tatjana Mrđa vrši funkciju direktora Muzičke škole „Josif Marinković“ u Vršcu. Škola je tokom ovog perioda osvojila na Međunarodnom sajmu obrazovanja „Putokazi“ tri Velike zlatne medalje za kvalitet u obrazovanju i bila organizator 64. Republičkog festivala osnovnih muzičkih škola. Na najprestižnijim takmičenjima u zemlji, učenici i mentori osvojili su veliki broj visokih nagrada i priznanja. U kontaktu sa visokoškolskim ustanovama, do sada je ostvarila značajan broj masterklasova za učenike i zaposlene od strane eminentnih pedagoga. Bila je deo tima organizacije obeležavanja 140 godina prijateljstva Japana i Srbije, koji je krunisan Međunarodnim pijanističkim takmičenjem „Aisa i prijatelji“.
Tokom 2022. godine, na pokrajinskom projektu iz domena podizanja kvaliteta rada realizovala je niz aktivnosti pod nazivom „Muzika kao sredstvo za unapređenje kvaliteta života lokalne zajednice“ sa ciljem da se mladi umetnik približi civilnom društvu i pokaže da svaki prostor može postati koncertni podijum. Tatjana Mrđa neguje saradnju sa svim obrazovnim, kulturnim i javnim institucijama u Gradu, a koji su transparentni kroz koncertne aktivnosti učenika i zaposlenih. Kao trajni pečat kulturnom Vršcu i doprinos muzičkoj istoriji Grada, za lokalne štampane medije organizuje serije intervjua sa talentovanim sadašnjim i bivšim đacima i kolegama.
Od samog osnivanja Gradskog hora „AS“, njegov je klavirski saradnik preko dvadeset godina i prijatelj crkvenog hora Sveti Teodor Vršački. Učestvovala je u osnivanju Udruženja „Džeztronik“ koji se već dve decenije bavi promocijom elektronske muzike, bluz i džez kulture. U okviru istog Udruženja, objavila je autorski disk za solo klavir i štampanu muzikaliju pod nazivom „Duni vetre sa banatske strane“. Ovim ostvarenjem upisana je na kulturnoj mapi Vojvodine. Na javnom konkursu Skupštine Opštine Vršac, a raspisanom za idejno rešenje himne Grada Vršca, dobila je nagradu za najbolji tekst i kompoziciju – time je njeno autorsko delo postalo zvanična himna Grada. Bila je član Upravnog odbora od samog osnivanja Vojvođanskog simfonijskog orkestra. Bavi se komponovanjem muzike za pozorište i kratke filmove. Kao muzički saradnik RTS Televizije Beograd i Radiotelevizije Vojvodine, realizovala je preko stotinu dokumentarnih i umetničkih filmova različitih formi.
Dobila je nagradu Miša Anastasijević za rad sa talentima, a na 15. Međunarodnom sajmu obrazovanja „Putokazi“, nagrađena je diplomom za „Uvođenje savremenim tehnologijama u obrazovanju“. Udata je i majka dvojice odraslih i muzički obrazovanih sinova.
Olga, devojački Zahorec, Dega rođena je 01.10.1957. godine u Pivnicama, Opština Bačka Palanka. Osnovnu školu i Gimnaziju „20. oktobar“ završila je u Bačkoj Palanci, a Prirodno matematički fakultet završila je u Novom Sadu 1982.godine. U Vršcu živi od 1984.godine.
Po zanimanju je diplomirani matematičar. Od 1996.godine bila je zaposlena u OŠ „Vuk Karadžić“ Vršac kao nastavnik matematike, a od 2002. godine prelazi u OŠ „Paja Jovanović“ Vršac odakle krajem avgusta meseca 2022. godine odlazi u penziju.
U OŠ „Paja Jovanović“ pored postignuća u oblasti nastave i učenja, koleginica Olga se isticala u radu sekcija u školi, vannastavnim aktivnostima, a posebnu ulogu imala u realizaciji projekata u kojima je naša škola učestvovala i učestvuje, a koje za cilj imaju kreativno provođenje slobodnog vremena učenika i učenica: „Raspust je lep i kad sam u školi“ 2013., „LET S PLAY“ 2014., „Godišnja doba“ 2015., „Lepa reč i gvozdena vrata otvara“ 2016., Letnja škola jezika 2017., „Za lepši život mojih vršnjaka i mene“, 2019., „Raspust je lep i kada sam u školi 2“ 2022.
Nastavnica Olga je redovno učestvovala na radionicama koje razvijaju dečju ljubav prema planeti i ekološku svest. Od 2015. do 2021. bila je koordinator radionica povodom „Dana planete Zemlja“.
Bila je jedna od pokretača i pionira koji su se zalagali za inkluziju dece i mladih sa invaliditetom i mladih Roma i Romakinja u Vršcu u vezi sa tim, Olga je bila koordinator sledećih projekata realizovanih u OŠ ,,Paja Jovanović“:
-„Škola plus“ 2002. (formiranje higijenskih navika romske dece i pomoć u izradi domaćih zadataka),
-„Paji u čast“ 2008.g. ( likovna kolonija na kojoj su učestvovali lokalni akademski slikari kao i talentovani učenici ), postavljanje prilazne rampe za decu sa invaliditetom školske 2008/09.godine.
-Radionica „Znam, hoću, mogu“ 2010.g. (likovna radionica za učenike uzrasta 11 do 19 godina na području opštine Vršac u saradnji sa Udruženjem za decu i mlade sa invaliditetom „Izazov“), – pilot projekat „Druga šansa“ ( od 2012. funkcionalno obrazovanje mladih i odraslih, koje traje i danas u okviru redovnog obrazovnog sistema),
– prevencija nasilja i diskriminacije „Lepa reč i gvozdena vrata otvara“ 2016. Pokrajinski sekretarijat za sport i omladinu
– ,,Kvalitetno obrazovanje za sve “ Saveta Evrope , realizacija započeta 2020.godine.
– ,,Sportom do uspeha i integracije“, 2020.g . pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu AP Vojvodine
– ,,Pajine olimpijske igre“ , 2021. g. pod pokroviteljstvop Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu AP Vojvodine
– „Pajine olimpijske igre 2 “ 2022. g. pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijata za sport i omladinu AP Vojvodine
Kao nastavnik matematike zalagala se da učenicima pruži kvalitetnu nastavu koristeći sve savremene metode nastave. Učenike je pripremala za takmičenja pod pokroviteljstvom Ministarstva prosvete RS. Posebno se zalagala za polaznike u obrazovanju odraslih, njihovu inkluziju i socijalizaciju u društvu. Olga Dega među učenicima – omiljena nastavnica , a među kolegama kao odgovorna i savesna osoba bila je i ostala velika podrška i oslonac, uvek i svima spremna da pomogne.
Iako je od skora u penziji Olga i dalje rado i aktivno učestvuje u radu svoje škole iako najveći deo svog vremena provodi u okrilju porodice kraj supruga Pere i potomaka – ćerke Amande, sinova Aleksandra i Filipa, a posebno u odrastanju svojih unučića – Magdalene, Lazara i Andrije.