Odgovorni u Gradu Vršcu, 2017. godine, kada su se dogodile obilne padavine koje su najviše pogodile Uljmu, u saradnji sa Vodama Vojvodine, odmah su uraditi projekte retenzije, što je ove godine uspešno i urađeno. Izgradnju retenzije u Uljmi finansirala je Kancelarija za javna ulaganja Republike Srbije.
- Grad Vršac nije zastao samo na saniranju posledica koje je poplava izazvala 2017. godine, već smo otišli i korak dalje. Projektovali smo ovaj veliki i važan projekat za Uljmu, a to je izgradnja retenzije, kako bismo sprečili ponovno pojavljivanje poplave i na taj način smo pre svega kao odgovorna lokalna samouprava delovali preventivno, izjavila je gradonačelnica Grada Vršca Dragana Mitrović.
Na samoj brani-retenziji, nalazi se kontrolisani propust, koji se naslanja na kanal K-9-2, a do same retenzije, iako terena ima prirodni pad, iskopan je nov kanal u dužini od 2.5 kilometra, koji sada spaja Uljmanske vinograde i retenziju.
Pre početka izgradnje retenzije, na istom mestu nalazila se decenijska deponija koja je bila ruglo sela. Deponija je sanirana i na njenom mestu nalazi se deo sadašnje retenzije 1.
Retenzija 1 je u površini od 5.8 hektara, dok je retenzija 2 u površini od 13.8 hektara. Postoji prihvatni kanal koji se nastavlja na kanal 9, kao i propust koji treba postepeno da propušta dospelu vodu. Ovo je odbrana Uljme usled velikog naleta vode, koja se tada slivala iz uljmanskih vinograda.
Retenzija koja je urađena, u budućnosti će mnogo značiti meštanima Uljme, koji su prethodnih godina u više navrata imali većih problema sa poplavama. Grad Vršac je pre dve godine vrlo brzo sanirao sve posledice i doveo sve institucije u Uljmi u normalno funkcionisanje.
Retenzija je od izuzetnog značaja za sve meštane Uljme. Njenom izgradnjom sprečiće se i druge štetne posledice, koje svako nevreme i kiša mogu da izazovu u ovom naseljenom mestu.