Gradski muzej u Vršcu, u pauzi napornih treninga, posetili su članovi Kendo saveza Srbije, koji su na pripremama u našem gradu.
Stručnjaci japanskog mačevanja, koje se prvi put, u organizovanom obliku, pojavilo oko 800. godine, upoznali su se sa stalnim postavkama u kojima se čuvaju istorija i tradicija našeg kraja, od Apoteke na stepenicama, preko dela Paje Jovanovića i drugih Vrščana svetskog renomea, do prirodnjačke, etnološke i zbirke hladnog oružja.
Gradski muzej Vršac je zavičajni muzej, kompleksnog tipa, u kome su zastupljena stručna odeljenja: arheološko, istorijsko, numizmatičko, etnološko, prirodnjačko, umetničko, kao i konzervatorska radionica za keramiku, freske i slike.
Osnovan je daleke 1882. godine i ubraja se među najstarije muzeje u Srbiji. Muzej je posvećen prikupljanju, zaštiti, prezentaciji i interpretaciji višeslojne i multinacionalne kulturne baštine sa prostora Banata.
U muzeju se poštuju principi moderne muzeološke prakse i postoje uslovi sigurne zaštite kulturnih artefakata. Impresivna kolekcija sa više od 260.000 objekata i artefakta, od značaja za Vršačku zanimljivu, živu prošlost, čini danas posed Vršačkog muzeja.
Bogatstvo kolekcija Gradskog muzeja svedoči o Vršcu i ljudima sa ovog podneblja od perioda prvih ljudskih naseobina u paleolitu do današnjih dana. Izložbe i aktivnosti koje muzej sprovodi teže da probude interesovanje za Vršac kao multikulturalnu tačku sa prošlošću koja meša uticaje mnogih nacija: Slovena, Germana, Mađara, Rumuna, Turaka, Rimljana…