Oko 150 porodica koje u Vršcu i okolini neguju grkokatolički obred dobilo je svoju crkvu. Grko-katolička crkva nastala je 1680-ih godina, kada je jedan deo sveštenstva prihvatio nadležnost Rima u crkvenim stvarima.
U Srbiji to su najvećim delom Rumuni, Slovaci, Rusini itd. Crkva nije menjala spoljašnji izgled, ali je renovirana, pri čemu su najveće promene primetne unutar hrama. O istorijatu samog zdanja smo nedavno pisali: „Evangelistička verska zajednica, kao deo šire protestantske luteranske zajednice, formirala je svoju crkvenu opštinu u Vršcu 1854. godine.
Bila je to mala grupa protestanata, naročito među nemačkom i mađarskom sirotinjom. 1868. godine formiraju svoje društvo „Gustav Adolf“, u čast švedskog kralja, velikog borca i zaštitnika protestanata, i tom prilikom biraju i svog paroha i učitelja.
Svoje rituale vršački evangelisti prvobitno obavljaju u kući na uglu Svetozara Miletića i Sinđelićeve, i to traje sve do tridesetih godina prošlog veka. Tada konačno donose odluku o zidanju crkve, pošto su prilozima svojih članova i pomoći zajednice obezbeđena sredstva.
Avgusta 1931. godine postavljen je kamen temeljac za „Krsni Hram Gustav Adolf“. Sledeće godine, 13. novembra 1932. godine, crkva je bila završena. Ova evangelistička crkva nije velika, skladnih je dimenzija i građena je od crvene opeke. Unutrašnjost joj je bila sa skromnim mobilijarom, klupama, i nije dekorisana.“