Kalendarske godine 2024. Narodno pozorište „Sterija“ je intenzivno radilo i ostvarilo značajne rezultate, kaže vršilac dužnosti direktora NP „Sterija“ Ivan Đorđević.
„Ciljevi u programskom, repertoarskom i produkcijskom smislu su u najvećem mogućem obimu ostvareni, a zahvaljujući tome, zapaža se i veliki broj gostovanja i učešća na različitim pozorišnim festivalima. Narodno pozorište „Sterija“ je u minuloj kalendarskoj godini gostovalo na 10 festivala sa 6 različitih predstava, a osvojena je i jedna specijalna nagrada na 31. Međunarodnom festivali klasike „Vršačka pozorišna jesen“. Imali smo sedam (7) premijera, osam (8) gostujućih predstava i veliki broj različitih gostujućih događaja sa kojima smo tokom godine zabeležili ukupno 105 dešavanja. Shodno tome, beleži se i veoma izražena posećenost Narodnog pozorišta „Sterija“ u 2024. Ukupan broj publike ne računajući 31. Međunarodni festival klasike „Vršačka pozorišna jesen“ jeste 15 878 gledalaca. Predstave u domaćoj produkciji pogledalo je 4872 gledaoca, a gostujuće 3422. Izvedbe starih predstava Profesionalne scene na rumunskom jeziku posetilo je 97 gledalaca, dok je gostujuće događaje gledalo 7488 ljudi. Među predstavama domaće produkcije najposećenije su bile Sterijina „Simpatija i antipatija“ u režiji Aleksandre Urošević i predstava za decu prema tekstu Jovana Jovanovića Zmaja „Presrećna Kafina“ u adaptaciji i režiji Bojane Ivanov Đorđević“, kaže Đorđević.
Sledi sažeti pregled aktivnosti pozorišnog kolektiva tokom prethodne godine i presek rezultata koji su postignuti po mesecima:
JANUAR
Januar je bio u znaku radova na rekonstrukciji krovne konstrukcije, reparacije Velike scene i radova i aktivnosti na otvaranju Kamerne scene „Kibicfenster kod Sterije“. U isto vreme radilo se na pripremama repertoara i programa za obeležavanje Dana pozorišta.
FEBRUAR
Tradicija proslave Dana pozorišta u Vršcu u prvim godinama nakon osnivanja bila je obeležena premijernim izvedbama Sterijinih dela. Tako je bilo i ove godine kada smo proslavili 79 godina postojanja. Za tu priliku izvedena je jedna od manje poznatih komedija oca srpske drame iz čije je riznice izvučeno delo koje su dugo u svojoj senci držali „Pokondirena tikva“ i „Kir Janja“, „Zla žena“, „Laža i paralaža“ i „Ženidba i udadba“. Reč je o komediji „Simpatija i antipatija ili Čudnovata bolest“. Ovo delo napisano 1841, a izvedeno prvi put na sceni Teatra na Đumruku, na vršačku pozorišnu scenu postavila je mlada rediteljka Aleksandra Urošević. U najnovijoj inscenaciji ove Sterijine komedije igraju Tamara Tamči Toskić kao Marta, Ivan Đorđević kao Samuilo Crnokravić, Jovana Božić kao Agnica, Srđan Radivojević kao služitelj Avram, Jovana Andrejević Grujić kao služavka Toda, Monika Boldovina Bugle kao Doktor Makarijus i Miloš Đurpvić kao Dimitrije. Pred punim gledalištem premijerom ove predstave 10.februara obeležena je 79 godina postojanja vršačkog teatra. Svečanosti u baroknoj sali prethodila je scenografska izložba u foajeu. Nakon premijere svečanost je nastavljena dodelom tradicionalnih priznanja istaknutim radnicima Narodnog pozorišta „Sterija“ . Ove godine tri laureatkinje – Maja Jakšić, organizatorka pozorišta, Sofija Lučić, scenografkinja i Jovana Božić, glumica, nagrađene su za posvećen i marljiv rad, ali i rezultate koji su doprineli funkcionisanju i ugledu pozorišta.
Ubrzo posle premijere nastavlja se rad na novim projektima na sceni i van nje, kojima će program biti dodatno unapređen, a ambijent pozorišne zgrade osvežen. Posle 32 godine, delo Radomira Putnika vraća se na vršačku pozorišnu scenu – duodramu „Poslednji trenuci kralja Aleksandra i kraljice Drage“ postaviće rediteljka Snežana Udicki, dok će u naslovnim ulogama biti Miloš Đurović kao Aleksandar Obrenović-kralj Srbije i Tamara Tamči Toskić kao kraljica Draga. Prva proba bila je 12. februara, a premijera je zakazana za 27. mart, Svetski dan pozorišta. Ovom premijerom biće otvorena nova kamerna scena „Kibicfenster kod Sterije“ u kojoj će ova predstava nastaviti svoj život.
MART
Mart je bio posvećen radovima na otvaranju nove scene u okviru Narodnog pozorišta „Sterija“, pripremama za obeležavanje Svetskog dana pozorišta, ali i nastavku razvijanja aktivnosti u okviru Dečje i omladinske scene. U okviru te scene već do sada je ostvareno dve velike premijere sada već kultnih dečjih predstava koje redovno pune vršačko pozorišno gledalište, aktivno radeći sa najmlađom publikom ali i izvođačima, motivišući ih da prate i učestvuju u kulturnom životu svog grada. Ansambl ove scene izvedbom predstave Duška Radovića „Kapetan Džon Piplfoks“ u režiji Bojane Ivanov Đorđević obeležava i 20. mart – Svetski dan pozorišta za decu, koje je pokrenuto sa namerom da se podigne vidljivost i skrene pažnja na značaj pozorišne umetnosti u detinjstvu i odrastanju i njen doprinos osnaživanju društva. Podsetimo da je Narodno pozorište „Sterija“ poštujući takva načela obnovilo članstvo i saradnju sa ASITEŽ-om.
U martu je sprovedena akcija pod nazivom „Pozorištem ka obrazovanju mladih“ u okviru koje ansambl vršačkog pozorišta izvodi Sterijinu komediju „Simpatija i antipatija ili Čudnovata bolest“ u režiji Aleksandre Urošević. Ciljna grupa ove akcije su mladi sa teritorije Grada Vršca, a sprovodi se u saradnji između Narodnog pozorišta „Sterija“ , lokalne samouprave i prosvetnih radnika, dok je koordinator Miroslav Lepir, član Gradskog veća za obrazovanje.
U Narodnom pozorištu „Sterija“ međunarodni teatarski praznik obeležen je otvaranjem nove kamerne scene čiji je naziv „Kibicfenster kod Sterije“, a potom je izvedena premijera predstave „Poslednji trenuci kralja Aleksandra i kraljice Drage“ po tekstu Radomira Putnika, a u režiji Snežane Udicki. Nakon tradicionalnog čitanja aktuelne poruke povodom Svetskog dana pozorišta, simboličnim presecanjem vrpce u ime Grada Vršca, scenu je otvorio dr Trajan Kačina, član Gradskog veća za kulturu.
27. marta, Kamerna scena „Kibicfenster kod Sterije“ otvorena je u čast Svetskog dana pozorišta 2024. uz poruku nobelovca Juna Fosea i poziv na mir i umetničko stvaranje. Otvaranjem ovog pozorišnog prostora Narodno pozorište „Sterija“ dobilo je, pored Velike scene u baroknoj sali, Male scene „Tomislav Pejčić“ i treću scenu sa 50 mesta koja će kao multifunkcionalna biti pogodna za različite događaje i pozorišna praktična istraživanja u oblasti kamernog, ambijentalnog, inkluzivnog, interaktivnog pozorišnog izraza i za mnoge druge pristupe u kojima je odnos između publike i izvođača smešten u bliskiji kontekst koji na taj način otvara mogućnosti za intenzivnije i izražajnije doživljaje i iskustva kako glumaca, tako i gledalaca.
APRIL
April je obeležilo otvaranje novog prostora za programe u okviru pozorišne zgrade. U foajeu Narodnog pozorišta „Sterija“ u prizemlju otvorena je „Čitaonica kod Sterije“ sa postavkom pod nazivom „Kutak Vaska Pope“. Ovaj sadržaj ostvaruje se u saradnji sa KOV-om (Književnom opštinom Vršac) čiji su eksponati u vidu knjiga i prezentacije delatnosti ove značajne izadavačke kuće izloženi uz autentični nameštaj koji je Vasko Popa, jedan od osnivača vršačkog Pozorišta, uneo u KOV koji je ovaj pesnik takođe osnovao i bio njegov prvi predsednik.
U aprilu 2024. Narodno pozorište „Sterija“ vraća se posle više od 40 godina izdavačkoj delatnosti. Poslednja obimnija publikacija koja se tiče istorije vršačkog pozorišta u čijem je izdavanju učestvovalo Narodno pozorište „Sterija“ objavljena je 1981. Tada je svoje prvo i jedino izdanje dobila Monografija o Narodnom pozorištu „Sterija“ od 1945. do 1975. U 2024. objavljuje se Prva monografija o glumcu Narodnog pozoršta „Sterija“ – IVAN VUKOV i promoviše 18. aprila. Tim povodom se i prostor pozorišnog foajea u prizemlju otvara kao „Pozorišna čitaonica kod Sterije“, sa idejom da se komunikacija sa publikom učini prisnijom uz otvaranje bogatog fonda knjiga i publikacija o pozorišnoj umetnosti za čitanje svim zainteresovanim posetiocima.
U aprilu se posvećujemo i humanitarnim aktivnostima. 28. aprila sa početkom u 11 časova Narodno pozorište “Sterija” organizuje humanitarnu akciju za mladog Vrščanina Stefana Đukića koji je oboleo od retke bolesti i započeo lečenje u Istanbulu. Ansambl Dečje i omladinske scene izvodi predstavu Branka Ćopića “Ježeva kućica”, ulaz u pozorište je slobodan, dok se donacije i humanitarni prilozi prikupljaju na ulazu u salu u namenskoj kutiji za pomoć.
U aprilu u Narodnom pozorištu “Sterija” počinje realizacija projekta pod nazivom “100 godina Koštane” u okviru kojeg je, osim produkcije predstave u režiji Vladimira Lazića, predviđen i interaktivni edukativni program za mlade Vršca koji će moći da se i pre gledanja predstave upoznaju sa značajem i mogućim aktuelnim značenjima jednog od najizvođenijih dramskih dela na našim prostorima. Projekat je kreiran s obzirom na činjenicu da se u 2024. navršava tačno sto godina od prvog objavljivanja najizvođenijeg dramskog dela koje je osim na klasičnim pozorišnim repertoarima prisutno u obrazovnom planu i programu naše zemlje. Osim produkcije centralne predstave projekat ima za cilj da kultno delo prve polovine 20. veka približi mladoj publici. Stanković je ovo delo napisao kada je imao oko 24 godine, ali ga je više puta prepravljao sve do konačne verzije koju je objavio kao zasebnu knjigu 1924. godine. Imajući u vidu ovaj cilj projekta, u proces rada uključuju se mladi igrači GKUD-a „Laza Nančić“ koji imaju priliku da prvi put sarađuju u okviru profesionalnog pozorišnog projekta i na taj način uče i prošire svoja pozorišna i izvođačka iskustva.
MAJ
U nedelju 19. maja sa početkom u 20 časova Narodno pozorište “Sterija” predstavilo se na sceni beogradskog Bitef teatra predstavom “Poslednji trenuci kralja Aleksandra i kraljice Drage”, koju je prema tekstu Radomira Putnika režirala Snežana Udicki.
Grad Vršac, Srpska Pravoslavna Eparhija Banatska i Srpska Pravoslavna Crkvena Opština, u nedelju 26. maja, obeležili su 430 godina od mučeničkog stradanja i 30 godina od kanonizacije Svetog sveštenomučenika Teodora Vršačkog.
Podršku ovoj svečanosti dalo je i Narodno pozorište “Sterija” koje je tom prilikom odlikovano Ordenom Svetog Teodora Vršačkog, najvišim odlikovanjem Srpske pravoslavne Eparhije banatske. Pozorište je odlikovao Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit banatski gospodin Nikanor za pokazanu revnost, trud i nesebičnu ljubav prema narodu, svetinjama crkava i manastira Srpske Pravoslavne Crkve, a orden je primio Ivan Đorđević, glumac i v.d. direktora Narodnog pozorišta “Sterija”.
Maj je obeležilo rekordno interesovanje publike za vršačku „Koštanu“ koja nastaje kao završni deo projekta „100 godina Koštane“. U utorak 28. maja publika konačno ima priliku da gleda premijerno izvođenje predstave “Koštana – San/Eros/Greh” prema tekstu Bore Stankovića, u režiji Vladimira Lazića, a karte za premijeru rasprodate su dve nedelje ranije.
Glumački ansambl Narodnog pozorišta “Sterija” dobio je pojačanje. Mlada glumica Korina Troća od maja meseca postaje član vršačkog ansambla.
Predstava za decu “Kamena srca” prema tekstu Marine Milivojević Mađarev, u režiji Bojane Ivanov Đorđević, uz scenografiju i kostim Sofije Lučić, muziku Snežane Milanović i scenski pokret i koreografiju Aleksandre Pejić, uvrštena je u seleksiju najstarijeg pozorišnog festivala na našim prostorima, Susreta profesionalnih pozorišta Vojvodine, koji će 73. put biti održan od 28. septembra do 4. Oktobra u Subotici.
JUN
Predstavom „Kapetan Džon PIPLFOKS“ prema tekstu Duška Radovića, u adaptaciji i režiji Bojane Ivanov Đorđević, a u izvedbi ansambla Dečje i omladinske scene Narodnog pozorišta „Sterija“, u subotu 01.juna, obeležen je kraj prve sezone novoosnovane vršačke dečje scene. Ona je pri Narodnom pozorištu „Sterija“ osnovana sa ciljem da edukuje i razvija najmlađu publiku ali i da svoje polaznike metodama primenjenog pozorišta osnažuje da se i sami kreativno izraze i ostvare na sceni, da kritički promišljaju svet oko sebe i aktivno učestvuju u kulturnom životu svog grada. Dečja i omladinska scena Narodnog pozorišta „Sterija“ zvanično je otvorena u okviru Dečje nedelje 15.oktobra pod sloganom „Porodica kao inspiracija“ i kao takva dobila podršku Ministarstva za porodicu Republike Srbije.
Kao i u svim drugim pozorištima, u junu se obeležava kraj pozorišne sezone i ulazi u pripreme za predstojeću.
JUL
U nedelju 14. jula 2024. sa početkom u 18 sati Monografija o Ivanu Vukovu predstavljena u njegovom rodnom gradu, u Narodnoj biblioteci „Stojan Trumić“ u Titelu. Tog dana navršilo se 100 godina od rođenja Ivana Vukova koji je u lokalnoj pozorišnoj istoriji ostao upamćen kao glumac i upravnik koji je 1954. sprečio zatvaranje Narodnog pozorišta „Sterija“ pred krizom koja je pokosila pozorišta u drugim manjim gradovima. Dao je i doprinos razvoju pozorišta u Pančevu, ali i Narodnom pozorištu Priština u čijem je osnivačkom odboru i prvom glumačkom ansamblu bio. Na promociji „Prve monografije o vršačkom glumcu – Ivan Vukov“ govorili su Ivan Đorđević, glumac i v.d. direktora Narodnog pozorišta „Sterija“, dizajnerka i grafička urednica knjige Sofija Lučić i autorka knjige Bojana Ivanov Đorđević.
AVGUST
Pripreme za predstojeću pozorišnu sezonu.
SEPTEMBAR
Vrščanka Rada Đuričin, proslavljena jugoslovenska i srpska glumica i dugogodišnja članica ansambla Jugoslovenskog dramskog pozoršta, preminula je u Beogradu, u 91. godini. Narodno pozorište „Sterija“ otvorilo je i Knjigu sećanja za Radu Đuričin koja je u foajeu pozorišta u prizemlju , u „Kutku Vaska Pope“, dostupna svim sugrađanima koji imaju potrebu da se oproste i zapišu svoje uspomene i sećanja na proslavljenu i voljenu Vrščanku.
Novu pozorišnu sezonu Narodno pozorište „Sterija“ obeležava radno, a prva premijera u 80. sezoni vršačkog teatra biće u znaku omaža najznačajnijem srpskom pesniku za decu Jovanu Jovanoviću Zmaju, od čije se smrti u 2024. navršava 120. godina. Ansambl je na okupu, radovi na pripremi scenografije, kostima i muzike uveliko traju, a prva premijera u sezoni 2024/25. zakazana je za 27. septembar. Interaktivna predstava za decu i odrasle „Presrećna Kafina“ nastaje na osnovu teksta „Nesrećna Kafina“ Jovana Jovanovića Zmaja, jedinog njegovog dramoleta u stihovima, u delovima objavljivanog u „Nevenu“ 1881. Ova „Čika Jovina smešno-žalosna igra za lutke koju mogu igrati i deca“.„Presrećna Kafina“ u adaptaciji i režiji Bojane Ivanov Đorđević, uz scenografiju i kostim Sofije Lučić i kompozitora muzike za predstavu Dragana Đokoća, jeste interaktivna predstava za decu i odrasle sa elementima mjuzikla, a obraća se svim uzrastima i starosnim grupama, baš kako je to činio i Čika Jova Zmaj.
Narodno pozorište „Sterija“ u svojoj jubilaroj sezoni 2024/25, osamdesetoj po redu, u samo 35 dana, beleži rekordan broj festivala na kojima će se predstaviti kako stručnoj javnosti koja reprezentuje i koncipira te festivale, tako i festivalskoj publici širom zemlje i u susednim republikama.
Naime, selektori čak 8 različitih festivala uvrstili su 6 predstava vršačkog pozorišta u svoje programe, pa će radnici vršačkog teatra u svoju pozorišnu kuću predstaviti na Festivalu primenjenog pozorišta u Novom Sadu, na 72. Susretima profesionalnih pozorišta Vojvodine u Subotici, na makedonskom festivalu „Sveti Joakim Osogovski“ u Krivoj Palanci, na zaječarskom Festivalu malih pozorišnih formi, na Međunarodnom festivalu klasike „Vršačka pozorišna jesen“, na novosadskom Festivalu „Upad“, na Festivalu pozorišta za decu u Lazarevcu i na beogradskom festivalu FAS.
Prvo festivalsko učešće je 26. septembra. Narodno pozorište „Sterija“ otvara drugi po redu Festival primenjenog pozorišta koji se održava u Kulturnoj stanici „Barka“ u Novom Sadu, a organizuje ga novosadska Akademija umetnosti. Na ovom festivalu vršački ansambl izvodi iteraktivnu predstavu za decu i odrasle Bojane Ivanov Đorđević „Pozorišna laboratorija“, dok u okviru programa okruglih stolova stučnjaka prezentuje rad sa decom i mladima uz primenu metoda primenjenog pozorišta u okviru Dečje i omladinske scene NP „Sterija“.
28. septembra 1793. U Vršcu održana je prva predstava na srpskom jeziku na našim prostorima, a izveli su je đaci Gramatikalne škole vođeni učiteljem Mihajlom Krekićem u prostoru koji je u sklopu današnje OŠ „Vuk Karadžić“. Ovaj značajan datum sprske pozorišne istorije Narodno pozorište „Sterija“ obeležilo je i 2024. dan ranije premijerom interaktivne predstave za decu „Presrećna Kafina“ prema tekstu Jovana Jovanovića Zmaja, u adaptaciji i režiji Bojane Ivanov Đorđević, u izvođenju vršačkog pozorišnog ansambla, pred punom salom publike svih uzrasta. Ova bajkovita i slojevita predstava je pod sloganom „Sterija za Zmaja“ nastala i sa ciljem obeležavanja jubileja 120 godina od Zmajeve smrti, a vršačko pozorište se tim događajem istaklo i kao jedino koje je obeležilo godišnjicu smrti omiljenog Teslinog pesnika, ali i osnivača najstarijeg srpskog pozorišta, Srpskog narodnog pozorišta. Datum prve predstave na srpskom jeziku poklapa se u pravoslavnom crkvenom kalendaru takođe i sa spomenom na Svetog Porfirija Glumca, a Narodno pozorište „Sterija“ taj datum obeležava kao pozorišnu slavu kroz simbolično okupljanje svih zaposlenih, predstavnika Grada Vršca, institucija kulture i obrazovanja u gradu i drugih prijatelja pozorišta, u cilju kreiranja atmosfere zajedništva oko pozorišne institucije koja se razvija u rodnom gradu jedog od najznačajnijih neimara srpske kulturne baštine, Jovana Sterije Popovića.
Ansambl Narodnog pozorišta „Sterija“ postao je bogatiji za još jednog mladog glumca. Mladi Vrščanin, Darie Doklean koji je na UNITER takmičenju za mlade glumce Rumunije postao laureat prestižnog priznanja za najboljeg mladog glumca, biće u vršačkom ansamblu još najmanje godinu dana. Pozorišna publika je imala priliku da ga gleda u predstavama Profesionalne scene na rumunskom jeziku „Slavna“ Pitera Kviltera u režiji Stefana Sablića u ulozi pijaniste i u predstavi Mateja Višnjeka „Ekspres za Zapad“ u režiji Vadima Rusua, u više uloga kojima je osvojio publiku. Ovaj mladi glumac laureat je i Specijalne nagrade žirija za izvođenje monodrame „Seks, droga, rokenrol“ Erika Bogosijana na festivalu “Pozorište je čovek” 2024.
OKTOBAR
Dečija nedelja, najveća nacionalna manifestacija za zaštitu i promociju dečjih prava je pred vratima, a ove godine se održava pod sloganom “Ja sam dete imam plan: tolerancija i ljubav za svaki dan!” u periodu od 7. do 13. oktobra. Narodno pozorište „Sterija“ podržava ovu manifestaciju bogatim programom.
Oktobar je mesec starih, a društveno odgovorne ustanove širom Srbije tim povodom organizuju različite aktivnosti kojima se skreće pažnja na važnost solidarnosti sa najstarijima u našoj populaciji. Narodno pozorište „Sterija“ u okviru ove globalne akcije tradicionalno uzima učešće gostovanjem u Gerontološkom centru Vršac gde se za nastarije stanovnike našeg grada izvodi predstava u njihovom domu. Ove godine je tim povodom izvedena predstava Žan Klod Karijera „Neobično veče“ u režiji Lilijane Ivanović, a igrali su je glumci Narodnog pozorišta „Sterija“ Sonja Radosavljević i Srđan Radivojević.
31. Festival klasike „Vršačka pozorišna jesen“ održan je od 25. do 30. oktobra. Publika je imala priliku da vidi nekoliko koprodukcija sa učešćem glumaca iz Crne Gore i Republike Srpske. I ove godine vršački pozorišni festival ponudio je najznačajnije predstave koje su obeležile proteklu sezonu, sa akcentom na moderna tumačenja klasičnih dela. Festival je tradicionalno otvorila predstava domaćina, „Koštana – San – Eros – Greh“, Borisava Stankovića u režiji Vladimira Lazića. U okviru glavnog programa viđena je i jedna od poslednjih režija nedavno preminulog reditelja Jagoša Markovića po tekstu Dušana Kovačevića, „Urnebesna tragedija“, u koprodukciji Narodnog pozorišta iz Beograda i Narodnog pozorišta Republike Srpske. Još jednu komediju našeg akademika Dušana Kovačevića, „Radovan Treći“ u režiji gosta iz Slovenije Vita Taufera, izveo je ansambl Narodnog pozorišta Sombor u saradnji sa Grad teatarom iz Budve. Jugoslovensko dramsko pozorište gostovalo je 28.10, a ansambl ovog beogradskog teatra izveo je višestruko nagrađivanu predstavu Borisa Liješevića po tekstu Hajnriha fon Klajsta „Mihael Kolhas“. Sledeća predstava 31. selekcije „Vršačke pozorišne jeseni“ bila je „Bogojavljenska noć“ Viljema Šekspira u režiji Ivana Vanje Alača u koprodukciji Šekspir festa i Pozorišta mladih iz Novog Sada, a ova predstava je po oceni publike proglašena najboljom u selkciji. Narodno pozorište „Sterija“ odnelo je specijalnu nagradu za scenski govor koju je osvojio glumac Ivan Đorđević za ulogu Mitketa. Poslednje veče festivala, u čast nagrađenih, poznati glumci izveli su „Veče sevdaha“.
NOVEMBAR
Novembar 2024. bio je u znaku festivala. 3 naše predstave pojavile su se na četiri festivala – „Kamena srca“ učestvuju na FAS-u u Beogradu i na Pozorišnom ringišpilu u Lazarevcu, „Ekspres za Zapad“ je trebalo da učestvuje na UPAD festivalu u Novom Sadu, ali se zbog tragedije koja se tamo dogodila vraća, a učešće se odlaže za sledeću godinu, „Simpatijom i antipatijom“ otvara se festival „Publikum“ u Kuli.
23. novembra izvedena je premijera predstave „Čekajući Godoa“ Semjuela Beketa u režiji Jovana Grujića.
Narodno pozorište „Sterija“ dobilo je novo pojačanje u ansamblu. Od 1. novembra glumačkom kolektivu pridružila se i mlada glumica Ana Čupić.
DECEMBAR
Pred punom salom Narodnog pozorišta „Sterija“, u nedelju 15. decembra sa početkom u 11 sati na Velikoj sceni Narodnog pozorišta „Sterija“ izvedena je premijera predstave za decu „Kamena srca i Deda Mraz“ prema motivima teksta Marine Milivojević Mađarev, u adaptaciji i režiji Bojane Ivanov Đorđević. U predstavi igraju Jovana Andrejević Grujić, Ana Čupić, Ivan Đorđević, Srđan Radivojević i deca glumci Dečje i omladinske scene vršačkog pozorišta.
23. decembra zakazana je poslednja premijera za ovu kalendarsku godinu – prema Šekspirovim motivima reditelj Atila Antal režira predstavu „Hamlet parti“. Predstava nastaje u produkciji Profesionalne scene na rumunskom jeziku pri Narodnom pozorištu „Sterija“. Ovaj projekat realizuje se pod pokroviteljstvom Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama, Nacionalnog saveta rumunske nacionalne manjine i Grada Vršca.
Kolektiv Narodnog pozorišta „Sterija“ svim svojim sugrađanima, poštovaocima i posetiocima želi zdravu i uspešnu 2025. godinu!
Ivan Đorđević, v.d. direktora NP „Sterija“