Vrščanka Tatjana Nikolić, master diplomirani defektolog, kandidatkinja je za narodnu poslanicu na izbornoj listi koalicije „Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane“.
Tatjana Nikolić je u prethodnom mandatu bila pokrajinska poslanica, a pre toga član Gradskog veća Vršca, zadužena za resor zdravstva i socijalne zaštite. Kroz oba mandata, dala je značajan doprinos da se socijalna politika Vršca izdigne na poziciju koju i mnogi drugi, veći gradovi „prepisuju“, posebno kada je reč o inkluzivnim grupama.
Njena agilnost i posvećenost doneli su Gradu Vršcu i dodatna sredstva, van granica naše zemlje, za brojne projekte socijalne i zdravstvene zaštite, u kojima je Vršac uvek predstavljan kao svetao primer. Poznata je kao otvorena i direktna osoba, što najbolje znaju ljudi koji su sa njim sarađivali na brojnim projektima ili su joj se požalili na probleme koje se uvek, zbog Vrščana, maksimalno trudila da reši.
Kako vidite unapređenje socijalne i zdravstvene zaštite sa pozicije profesionalca i kakav je doprinos unmapređenju mera lokalne politike u ovoj oblasti?
– Zaista je teško izlistati sve novouvedene mere u ovim obimnim i za sve nas veoma značajnim obalstima koje su našoj lokalnoj zajednici zaživele u prethodnom periodu. One su brojne i imaju dodirne tačke sa mnogim drugim segmentima sa kojima se dopunjuju, ali u globalu ako pitate, najlakše je istaći ono što je bitna razlika u odnosu na prethodne periode, gde su prvenstveno izdvajanja bila mala, a pojedini segmenti u ovim oblastima zanemareni.
Veliki iskorak načinjen je upravo u savremenim modelima pristupa u svim segmentima brige o našem stanovništvu, što je uticalo i na poboljšanje kvaliteta života naših sugrađana, ali i dovelo do podizanja svesti za uvođenje novih modela podrške. Povećanje broja novuvedenih i inovativnih usluga socijalne zaštite u lokalnoj zajednici podržao je upravo prelazak sa medicinskog na socijalni model brige o korisniku uz njegovu aktivnu participaciju, što ovom procesu i daje sada jednu celovitu sliku.
Značajna unapređenja načinjena su u oblasti brige o osobama sa invaliditetom-počev od povećanja dostupnosti pa sve do prevoza i biblioteke za potrebe OSI, ali i dodatnih usluga za njih u zajednici na koje su oni sami i ukazali,a mi stvorili uslove da se isto i realizuje.
Kakvi su efekti ovih mera?
– Napred pomenute mere lokalne politike dovele su prvenstveno do povećanja mera socijalne uključenosti marginalizovanih društvenih grupa uz poboljšanja same inkluziuje u različitim sferama. U obrazovanju, na primer, treba pomenuti mere dodatne podrške propisane od strane IRK, Lične pratioce, Lokalne pomoćnike u nastavi, Tim za podršku koji pokriva sve gradske i seoske osnovne i srednje škole i daje veliki doprinos u radu sa decom koja rade po prilagođenom programu, Mere za sprečavanje osipanja iz obrazovanja, aktivnosti Mobilnog tima za socijalnu inkluziju, rad romskih pedagoških asistenata i još mnoge druge.
Ne treba zaboraviti ni mnoge projekte koji su bili samo uvertira u uvođenje novih modela socio-medicinskih usluga, poput otvaranja Centra za demenciju ili Savetovališta za decu i mlade pri SBPB „Dr Slavoljub Bakalović“.
U oblasti zdravstva značajan je iskorak u opremanju zdravstvenih ustanova potrebnom opremom i aparatima za dijagnostiku (Skener aparati, UZ aparati, aparati za radiologiju uz nedavno i novi digitralni mamograf, aparati za sterilizaciju, Oprema za ortopedske operacije, Oprema za ORL mesto…), obnavljanje voznog parka, izgradnja nove ambulante u garnizonu, rekonstrukcije i uređenja objekata u selima, ali i rešavanje dugogodišnjih nerešenih imovinsko-pravnih problema, koji su bili uslov za ulazak u jedan mnogo veći projekat, za koji je nadležno Ministarsvo dalo saglasnost, a odnosi se na pripremu dokumentacije za rekonstrukciju Opšte Bolnice Vršac, što nas na dalje očekuje.
Kakav je odnos tih ulaganja?
– Budžetska ulaganja Grada i struktura budžeta se promenila poslednjih godina i mnogo veći procenat se sada usmerava na socijalnu zaštitu i zdravstvo. Imajući u vidu da su Dom zdravlja i Opšta bolnica sada Pokrajinske institucije, kroz aktivnosti iz Oblasti Plana javnog zdravlja (koji ranijih godina nije ni postojao) iz nadležnosti lokalne samouprave mogu se sprovesti samo kroz deo ulaganja u isto. Naravno, najznačajnija sredstva potiču od Pokrajinskog sekrtarijata za zdravstvo, koji ravnomerno brine o svim zdravstvenim ustanovama na teritoriji APV, ali i Ministarstva zdravlja Republike Srbije.
Ako pogledamo iznose i transfere koje Pokrajinska vlada poslednjih godina opredeljuje za našu sredinu, primećuje se da je to značajno više nego svih ranijih godina, pa jedan naš sugrađanin kada me sretne kaže: “Tanja konačno je Pokrajina pogledala Vršac“. To je nešto što je zaista vidljivo, kada je Pokrajinska vlada u pitanju, ne samo u oblasti zdravstva, već i u oblasti kapitalnih investicija, uglaganja u infrastrukturu, ali i kulturu i mnoge druge oblasti, čime je naš Grad značajno podrigao dostupnost i ono što utiče na kvalitet života u njemu.
Mislim da je dobro pomenuti i vezu u delu javnog zdravlja i životne sredine, te izgradnju fabrike vode u Pavlišu, izgradnju kanalizacije u gradu i naseljenom mestu Pavliš, ali i pripremu dokumentacije za izgradnju u ostalim selima, rekonstrukciju prečištača otpadnih voda, izgradnju prvog bazena u našem gradu i pripreme za izgradnju još jednog zatvorenog, rekonstrukciju sala za fizičko vaspitanje u školama… sve su to ogromna ulaganja, a imaju direktne efekte po zdravlje naših sugrađana.