Grad Vršac, na dan svoje slave Svetog Teodora Vršačkog, nagradio je svoje sugrađane, u ime neizmerne zahvalnosti za sve što su uradili u najtežim vremenima za svoj grad i svoje sugrađane
Nagrada za životno delo, za izuzetne zasluge u razvoju i promovisanju Grada Vršca u oblasti privrede, društvenih delatnosti i sporta, kao i za izuzetan doprinos u humanitarnim i graditeljskim poduhvatima i ostvarenju kapitalnih razvojnih projekata grada, dodeljena je Milanu Popoviću.
- Retke su prilike kada nagradom za životno delo nagrađujemo nekoga ko još stvara, radi i gradi, ali dela Milana Popovića u našem i njegovom Vršcu već sada su toliko značajna da se nagrada za životno delo nametnula sama od sebe, rekla je gradonačelnica Vršca Dragana Mitrović na svečanoj Akademiji koja je održana u Kongresnoj dvorani Centra Milenijum.
Milan Popović jedan je od najuspešnijih privrednika, a svoju poslovne uspehe gradio je širom sveta, ali nije zaboravio svoj Vršac. Godinama ulaže u turizam i hotelijerstvo, ali u poslednje vreme značajno investira i u poljoprivredu, a u svim njegovim firmama zaposlen je veliki broj naših sugrađana.
Više od deceniju pomaže vršački sport, ali i finansira obnavljanje sportske infrastrukture. Značajne su njegove donacije i za vršačke škole, ali posebno je vredan njegov humanitarni rad. Milan Popović svojim donacijama pomaže bolnice, crkve, Cveni krist, ali i najsiromašnije i socijalno ugrožene porodice.
Zaslužan je za otvaranje narodne kuhinje koju lično finansira više od 10 godina. Uvek je želeo da njegov humanitarni rad bude anoniman, ali ovom prilikom nemoguće ga je ne pomenuti. Sve ovo samo je mali deo izuzetnih zasluga Milana Popovića za razvoj i promociju Vršca.
Obzirom da je prethodnih više od godinu dana obeležila borba planete sa pandemijom virusa KOVID 19 koja nije zaobišla ni Srbiju, a ni naš grad, lokalna samouprava odlučila je da ovogodišnje povelje Grada Vršca dodeli borcima koji su na svojim plećima izneli najveći teret ove pošasti.
Najveća zasluga pripala je našim medicinskim radnicima koji već 15 meseci vode danonoćnu bitku za živote naših sugrađana koji su oboleli od posledica koronavirusa. Svi medicinski radnici sa sobom nose zasluge koje se ne mogu meriti poveljama i nagradama pa je Grad Vršac odlučio da u ime svih zaposlenih u vršačkim zdravstvenim ustanovama povelje grada uruči: doktoru Ivanu Ivanoviću, direktoru Opšte bolnice Vršac, doktorki Rodiki Petku, direktorki Doma zdravlja Vršac u vreme pandemije, primarijusu doktorki Tatjani Voskresenski, direktorki Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti “Dr Slavoljub Bakalović“.
Prvi koji su se uhvatili u koštac sa novim virusom su infektolozi sa čijeg je odeljenja i počinjala borba za živote pacijenata pa je povelja Grada takođe uručena doktorki Firuci Gurila Stošić, načelnici Infektivnog odeljenja Opšte bolnice Vršac i infektolozima, doktorki Ivani Kanački i doktoru Danilu Mitroviću.
Nažalost, kod jednog broja pacijenata koronavirus dovodio je do najtežih stanja koja su zahtevala intenzivno lečenje, a na šta je Opšta bolnica Vršac odgovorila na najkvalitetniji način. Povelja grada je uručena i doktorki Vesni Milošev, zamenici direktora Opšte bolnice Vršac, načelnici Službe anestezije i reanimacije i koordinatori KOVID intenzivne nege kao i glavnom anestetičaru ovog odeljenja Milošu Vukoviću.
Efikasna borba sa virusom KOVID 19 ogledala se u besprekornoj organizaciji rada što je iziskivalo veliki broj promena u funkcionisanju zdravstvenih ustanova pa su povelje grada uručene i zdravstvenim radnicima koji su neposredno vodili nove organizacione jedinice. Najpre glavnoj sestri Opšte bolnice Vršac Mihaeli Janković za organizaciju rada cele ustanove, zatim Lenuci Čejić, glavnoj medicinskoj sestri Infektivnog i COVID 1 odeljenja Opšte bolnice Vršac, Sonji Serdinac, glavnoj medicinskoj sestri COVID 2 odeljenja Opšte bolnice Vršac, dr Vesni Avejić, načelnici Službe opšte medicine Doma zdravlja Vršac i koordinatorki KOVID ambulante za svo vreme pandemije, Nadeždi Bošnjak Krajnik, medicinskoj sestri, koordinatorki COVID ambulante Doma zdravlja Vršac, doktoru Nenadu Stoiljkoviću, koordinatoru COVID odeljenja specijalne bolnice “Dr Slavoljub Bakalović” i Maji Milovanović, strukovnoj medicinskoj sestri COVID odeljenja specijalne bolnice “Dr Slavoljub Bakalović”.
Uspešnoj borbi našeg Grada sa ovom pandemijom najviše je doprinela brza i efikasna vakcinacija stanovništva uz izuzetnu organizaciju vakcinalnih punktova za koju su povelju grada dobili i Doktorka Jelena Šmit, primimarijus doktorka Daniela Turkoanje i doktorka Nataša Rodić, lekarke COVID ambulante Doma zdravlja Vršac od samog početka pandemije i koordinatorke imunizacije stanovništva Grada Vršca. Kao i svaka velika borba, nažalost i ova borba sa koronavirusom odnela je svoje žrtve i u našem gradu. Povelju Grada vršca za svoje zasluge posthumno su poneli medicinska sestra Doma zdravlja Vršac, Mariora Stepan koja je boreći se za živote naših sugrađana izgubila svoju borbu sa ovim virusom.
Najteži period tokom ove pandemije bilo je vanredno stanje 2020. godine. Grad Vršac, zahvaljujući velikoj svesti mladih sugrađana, pokazao je visoku društvenu odgovornost.
U rekordnom roku formirani su timovi volontera koji su pomagali našim najstarijim sugrađanima, dostavljali im hranu, snabdevali životnim namirnicama, podizali lekove i uvek razmenili po neku lepu reč. Grad Vršac ponosan je na preko 200 mladih ljudi koji su nesbično pružali svakodnevnu podršku 24 časa dnevno kao u gradu tako i na selima i u ime svih njih povelju grada primili su Miljana Bolesnikov i Karađorđe Živković.
Svečanosti su prisustvovali predstavnici Srpske pravoslavne eparhije banatske, Rumunske pravoslavne crkve, Rimokatoličke crkve, predstavnici iz oblasti politike, kulture, sporta i privrede iz Srbije i inostranstva, konzul Rumunije, gradonačelnici i predsednici opština i gradova iz Južnobanatskog i Podunavskog okruga, kao i predstavnici nacionalnih manjina.
Svojim nastupom proslavu su uveličali hor i orkestar Muzičke škole „Josif Marinković“ i operska diva beogradskog Narodnog pozorišta, Vrščanka Ljubica Vraneš.