Počev od 1952. godine, preduzeće „Drugi oktobar“ vrši distribuciju gasa, što ga čini jednim od najstarijih distributera na gasnom tržištu Republike Srbije.
Danas poseduje licence ua distribuciju i upravljanje distributivnim sistemom prirodnog gasa, javno snabdevanje prirodnim gasom, snabdevanje gasom na slobodnom tržištu, licencu za proizvodnju, distribuciju, upravljanje distributivnim sistemom za toplotnu energiju i snabdevanje istom.
Prateći potrebe korisnika, preduzeće je osnovalo posebnu jedinicu licenciranu za projektovanje i izvođenje svih gasnih i termotehničkih instalacija-Gasovod Inženjering, kao i kontrolno telo koje je akreditovano 2008. godine od Ministarstva privrede za overavanje gasomera.
Dužina gasnih instalacija iznosi 250 km sa oko 13 000 potrošača. Osim grada Vršca, distributivne mreže „Drugog oktobra“, snabdevaju se i naseljena mesta Pavliš, Vlajkovac i Ritiševo. Glavna merno-regulaciona stanica je kapaciteta oko 30 000 kubika po satu. Na gasnom prstenu, dužine 9 km, nalazi se 13 redukcionih stanica za snabdevanje grada i redukcione stanice za sela. U periodu od 2000-2016. godine rekonstruisano je oko 110 km gasne mreže.
U okviru Sektora Energetika JKP „Drugi oktobar“ posluju Služba Gasovod i Služba Toplana.
Služba Gasovod
U periodu od 1. januara do 31. decembra 2022. godine kroz distributivnu mrežu prošlo je 26.545.831 m3 prirodnog gasa.
U toku 2022. godine, u okviru službe Gasovod izvršene su sledeće aktivnosti:
– Izgrađeno je 201 tipskih priključaka i 6 individualnih, sve iz sredstava korisnika prema Uredbi o isporuci gasa.
– Zamenjene su neispravne gasne slavine u šahtovima prečnika d32 – d110 mm, kao i gasna slavina DN200 na izlazu iz GMRS Vršac, na delu prstena koji snabdeva grad, ugrađeno novih i zamenjeno ukupno 575 regulatora pritiska gasa kod domaćinstava i male privrede (neispravni regulatori) i 1250 merila protoka gasa kojima je istekao žig, radi kontrolisanja i overavanja.
– Detektorima gasa prekontrolisano je 200 km mreže, više puta u toku godine naročito u ulicama sa čeličnim gasovodima u kojima je bilo radova od strane drugih vlasnika podzemnih instalacija, što uvek predstavlja mogućnost otvaranja tačkastih propusta gasa.
– Kontrolisane su zonske podstanice i na licu mesta otklanjana su isticanja predihtavanjem.
– Svakog meseca vršena su očitavanja gasa kod svih potrošača, a 15. u mesecu merila većih potrošača.
– Nabavljen je uređaj za kontrolisanje gasomera koji zadovoljava standarde.
– Kontrolisan je nivo odorisanosti četiri puta u toku godine i svaki izveštaj o kontrolisanju je bio pozitivan, a sistem je dopunjen odorantom, prema dinamici pražnjenja odorizatora i prema ugovoru o održavanju sistema za odorizaciju. Svi odorizatori su napunjeni novim odorantom (supstanca koja gasu daje miris), čime je završen proces zamene odoranta etil merkaptana, koji je do sada bio u upotrebi, na ekološki prihvatljiviji tetrahidrotiofen. Ovu zamenu bili smo dužni da izvršimo do kraja 2022. godine, na svim uređajima za odorizaciju prema Pravilniku o uslovima za nesmetanu i bezbednu distribuciju prirodnog gasa gasovodima pritiska do 16 bar („Službeni glasnik RS“, br. 86/2015 od 14.10.2015).
– Urađena je kontrola unutrašnjih gasnih instalacija kod 12.368 domaćinstava i 746 preduzeća (kategorija ostali).
– Vršene su popravke oštećenja gasovoda nastalih izvođenjem radova od strane vlasnika drugih podzemnih instalacija i intervencije po prijavama građana i prijavama kontrolora.
– Privremene obustave i ponovno priključenje vršeni su postavljanjem i skidanjem obujmice, skidanjem i ponovnom ugradnjom mernih grupa, zbog duga, ili na zahtev korisnika, ukupno 433 komada, od toga 77 merne grupe su skinute i 84 je vraćeno.
U 2023. godini, u okviru Službe Gasovod planiraju se sledeće aktivnosti:
– Rekonstrukcija postojećeg gasovoda u Župskoj ulici, u kojoj je bilo propuštanja gasa u tekućoj godini i delu ulice Nikite Tolstoja od Vuka Karadžića do Vaska Pope, u ukupnoj dužini od 2.000 m, prečnika d32 – d110.
– Održavanje vrednosti gubitka na godišnjem nivou (tehnički i komercijalni) ispod 2,5%, koliko je odobreno od strane AERS-a.
– Nabavka i prodaja 15.535.349 m3 gasa kupcima na javnom snabdevanju i 9.411.241 m3 za kupce na snabdevanju (slobodno tržište). Sopstvena potrošnja (toplane, neenergetske delatnosti) planirana je sa 1.884.392 m3. Planiran broj mesta isporuke na javnom snabdevanju je 13.300, a 50 na snabdevanju.
– Nabavka vozila, kako bi se zamenila najstarija i najdotrajalija vozila u službi.
Služba Toplane
U 2022. godini proizvedeno je 16.900.054 kwh energije i isto toliko isporučeno. Cena toplotne energije (fiksni i varijabilni deo) nije se menjala u odnosu na prethodnu grejnu sezonu i u primeni je od oktobra 2020. godine.
U toku 2022. godine, u okviru Službe Toplana, izvršene su sledeće aktivnosti:
– Nabavljen je nov uređaj za hemijsku pripremu i kondicioniranje vode za toplanu Centar.
– Rekonstruisana je preostala deonica toplovoda na Vojničkom trgu u dužini od 100 m, sa pripadajućim priključcima.
– Izgrađena je instalacija grejanja u objektu novog groblja.
– Na tri toplane u funkciji je 40 toplotnih podstanica i 35 kućnih podstanica, kao i 10 rezervoara za pripremu sanitarne tople vode koje su redovno održavane i servisirane.
– Izvršeno je 155 intervencija na toplovodnom sistemu na zahtev korisnika i u cilju redovnog održavanja.
– Zamenjeno je 12 cirkulacionih pumpi na sistemu.
– Izvršen je godišnji servis i pregled gasnih rampi svih kotlova, kao i merenje gasovitih polutanata na toplanama.
– Intervencije u svim objektima preduzeća: Upravna zgrada, Agriko pijaca, Groblje, Postrojenje za prečišćavanje vode.
– Izvršena je demontaža i montaža svih sigurnosnih ventila pre i nakon ispitivanja.
– U julu 2022. godine izvršeno je redovno ocenjivanje od strane Akreditacionog tela Srbije čime je produžena akreditacija Kontrolnom telu. U toku godine kontrolisano je i overeno 1404 merila protoka gasa.
U 2023. godini, planira se sledeće:
– Nabavka dva toplovodna kotla, čime bi se zamenili svi dotrajali kotlovi u toplanama. U narednim godinama potrebno je obnoviti preostalih 35 toplotnih podstanica koje su deo sistema snabdevanja toplotnom energijom.
– Nabavka novih pumpi i servis pumpi u upotrebi.
– Nabavka i povezivanje sistema za hemijsku pripremu i kondicioniranje vode za toplanu Hemograd.
– Nabavka vozila, pošto ova služba opslužuje tri toplane i sve objekte preduzeća, a nema nijedno vozilo.
– Nabavka kalorimetara, zbog naplate po potrošnji.
– Potrebno je započeti rekonstrukciju distributivne toplovodne mreže toplane Hemograd.
– Na sve tri toplane planirana je proizvodnja 16.911.478 kWh toplotne energije.