Gradski park u Vršcu, jedan od najstarijih u Srbiji, pod zaštitom je države i prirodni je spomenik prirode od 2000. godine, jer pripada kategoriji prirodnih dobara od velikog značaja.
Na prostoru gde se danas nalazi ova vršačka zelena oaza, u 18. veku prostirao se majur ugledne vršačke porodice Šeribl. Vršačka municipija otkupila je “Šeriblov majur” 1797. godine, a 1817. godine menja mu se naziv u ”Gradski majur” a kasnije i u ”Gradski park”. Briga JKP “Drugi Oktobar” za ovaj vršački ponos je daleko iznad prethodnih decenija.
Gradski park u Vršcu zauzima prostor od blizu šest hektara i projektovan je u mešovitom stilu u kojem se mešaju uticaji francuskog načina projektovanja rundela i cvetnjaka sa engleskim slobodnim rasporedom drveća, travnjaka i žbunja. Ukrasno grmlje, šiblje i raznovrsno cveće, od kojih su mnoge vrste retke i vredne, čine ovaj park pravom botaničkom baštom.
Za JKP “Drugi Oktobar” i zaposlene u njemu vršački Gradski park nije samo površina koja se održava, već nešto više, deo sistema, deo naše kuće. U parku je smeštena radna jedinica Zelenilo, staklenici koji su nastali kad i sam park i noviji staklenici sa savremenim sistemima.
Iz ovog Rasadnika „izlaze“ svi cvetnjaci i cvetne skulpture u Gradu. Gradski park u Vršcu je posle 75 godina dobio i nove sadnice. Uklonjeno je 56 stabala i radovi na sadnji novih 148 stabala su završeni.
Montirane su četiri nove velike klupe, koje su postavljene uz centralnu rundelu u parku. Nabrojan je samo deo radova, a JKP Drugi Oktobar ističe da će nastojati da i dalje ulaže u ovaj prirodni spomenik vrtne arhitekture.