Kompetentnost sudija Višeg suda u Pančevu i Osnovnog suda u Vršcu ponovo će biti predmet procene Ustavnog suda Srbije, a po ustavnoj žalbi Grada Vršca.
Da podsetimo, Ustavni sud Srbije, po ustavnoj žalbi Grada Vršca, nedavno je Višem sudu u Pančevu, od 225 presuda, vratio neverovatnih 207 na ponovno odlučivanje, tačnije ispravljanje ozbiljnih nedostataka, zbog kojih je Gradu Vršcu i Vrščanima naneta ogromna šteta.
Lošim i štetnim presudama Višeg suda u Pančevu, prethodile su loše i štetne presude Osnovnog suda u Vršcu. Da su presude bile loše i štetne potvrdili su i sami sudovi, jer su preinačavali svoje ranije donete presude, posle odluke Ustavnog suda da su južnobanatske sudije Gradu Vršcu uskratile pravo na pravično suđenje.
Viši sud u Pančevu čine sudije sa ozbiljnim iskustvom. Uzimajući u obzir gore navedenu činenicu, možemo li otvoreno da govorimo o kvalitetu reforme pravosuđa koju je sprovela prethodna vlast? Šta je to što je prethodnoj vlasti bilo presudno za izbor sudija koje su birane u Viši sud u Pančevu i Osnovni sud u Vršcu?
Grad Vršac je ponovo primoran da Ustavnom sudu uputi ustavnu žalbu zbog povrede prava na pravično suđenje i povrede prava na pravnu pomoć, dok će se u žalbenom postuku pred Višim sudom pozvati na bitne povrede odredaba postupka i pogrešne primene odredaba Zakona o izvršenju i obezbeđenju, Zakona o parničnom postupku, Zakona o advokaturi, Zakona o lokalnoj samoupravi i Zakona o pravobranilaštvu.
Viši sud u Pančevu i Osnovni sud u Vršcu osporavaju pravo Grada Vršca da kao zastupnika angažuje advokatsku kancelariju u izvršnom postupku pred sudom. Ovakva odluka sudova zasnovana je na stavu, a ne izričitim zakonskim odredbama. U odbrani stava suda nisu dati jasni i ozbiljni zakonski razlozi, a sam stav zasnovan je na pogrešnoj primeni odredaba procesnih i materijalnih Zakona.
Ustavom Republike Srbije, u članu 67, propisano je Pravo na pravnu pomoć: „Svakome se, pod uslovima određenim zakonom, jemči pravo na pravnu pomoć. Pravnu pomoć pružaju advokatura, kao samostalna i nezavisna služba, i službe pravne pomoći koje se osnivaju u jedinicama lokalne samouprave, u skladu sa zakonom. Zakonom se određuje kada je pravna pomoć besplatna“.
Kako su i na osnovu čega sudije Višeg suda u Pančevu i Osnovnog suda u Vršcu došle do stava da Grad Vršac može da zastupa samo Gradsko pravobranilaštvo, a ne i advokatske kancelarije?
Podsetićemo Viši sud u Pančevu i Osnovni sud u Vršcu da Republiku Srbiju, u međunarodnim arbitražama, ne zastupa Državno pravobranilaštvo, nego advokatske kancelarije i stručni timovi.