Godišnjica aktivnosti Udruženja žena „Grebenački miraz“ obeležena je manifestacijom „Narodna nošnja – identitet jednog naroda“ u četvrtak, 25. jula u sali KUD „Đorđe Košbuk“ u Grebencu.
Predsednica opštine Bela Crkva Tatjana Kokar svečano je otvorila ovu manifestaciju i istakla značaj udruženja žena koje čuvaju narodnu tradiciju, sa akcentom na promovisanju multikulturalnosti koja krasi našu opštinu.
„Manifestacija je veoma važna i ima punu podršku opštine Bela Crkva. Do nedavno i ja sam bila predsednica udruženja žena, a sada sam u Grebencu u drugačijoj ulozi. Lokalna samopurava opštine Bela Crkva je uvek tu da pruži podršku ovakvim manifestacijama. Multikulturalnost je na teritoriji naše opštine veoma zastupljena i to nam je veoma važno. Naš narod ima bogatu tradiciju i kulturno nasleđe, koje moramo da sačuvamo i prenesemo budućim generacijima. Moram da pohvalim Udruženje žena „Grebenaki miraz“ za organizacij, manifestacija je veoma lepa i uspešna. Najmlađi su bili divni, uživali smo u narodnoj igri uz prikaz lepote narodne nošnje i na ovaj način negujemo narodnu tradiciju, koja treba da se prenese sa generacije na generaciju“, istakla je Tatjana Kokar, predsednica opštine Bela Crkva.
U okviru manifestacije „Narodna nošnja – identitet jednog naroda“ upriličena je izložba različitih narodnih nošnji. Učestvovala su udruženja žena sa teritorije opštine Bela Crkva koja su prikazala lepotu srpske narodne nošnje i rumunska udruženja žena sa prikazom specifičnosti rumunske narodne nošnje.
Prisutne je pozdravio i ministar savetnik Rumunskog konzulata u Vršcu Danijel Bala.
„Veoma mi je drago što sam imao priliku da učestvujem na ovoj manifestaciji u organizaciji Udruženja žena „Grebenački miraz“. Čestitam udruženju koje ove godine obeležava pola decenije plodonosnog rada. Svojim stalnim zalaganjem i radom, Udruženje žena „Grebenački miraz“ pozicioniralo se kao udruženje koje neguje i promoviše rumunsku tradiciju i kulturu, upravo organizovanjem ovakvih uspešnih manifestacija. Danas učestvuju rumunska udruženja žena iz Mesića, Kuštilja, Nikolinaca i Sutjeske, kao i srpska udruženja žena sa teritorije opštine Bela Crkva. Lepo je videti dosta publike u Grebencu, Srba i Rumuna i zahvalio bih se institucijama Republike Srbije koje podržavaju ovakve manifestacije, posebno na podršci UŽ „Grebenački miraz“ i ovoj manifesatciji od strane Opštine Bela Crkva i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu informisanje i odnose sa verskim zajednicama“, rekao je Danijel Bala.
Manifestaciju su oplemenili najmlađi – folklorna sekcija KUD „Ðorđe Košbuk“ i njihov duvački orkestar.
Udruženje žena „Grebenački miraz“ svojim radom i aktivnostima za kratak vremenski period postalo je poznato i prepoznatljivo kao udruženje koje neguje rumunsku narodnu tradiciju i recepte svojih baka, ne samo u lokalnoj zajednici nego i šire.
Narodna nošnja zauzima istaknuto mesto u kulturi i tradiciji svakog naroda. Njena uloga kroz istoriju je veoma bitna kao simbol etničkog identiteta, a ističe se i po likovnim i estetskim vrednostima.
Manifestaciju „Narodna nošnja – identitet jednog naroda“ podržali su Opština Bela Crkva i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.