Upravna zgrada Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti “Dr Slavoljub Bakalović” simbolično je obasjana ljubičastim svetlom, povodom Svetskog dana borbe protiv Alchajmerove bolesti, a kao znak podrške osobama koje boluju od te bolesti. Ovaj dan je prvi put obeležen 1994. godine.
Specijalna bolnica za psihijatrijske bolesti u Vršcu je, prema rečima dr Jelene Đokić direktorke ustanove, otvorila za sada prvi i jedini Centar za demencije u regionu kapaciteta 30 postelja, koji je izgradjen putem projekta ”Zdravo starenje i demencija – bolji život” finansiranim od strane Interreg-IPA programa prekogranične saradnje Rumunija – Srbija.
Istakla je da su kapaciteti odeljenja puni od dana zvaničnog otvaranja.
”Imajući u vidu činjenicu, da čak u devedeset odsto slučajeva, brigu o dementnim osobama u našoj zemlji vode članovi porodice, što za njih često predstavlja veliko opterećenje u svakodnevnom životu, bilo je neophodno da se proširi opseg usluga koje se pružaju obolelima. To je bio jedan od razloga da u našoj bolnici pre tri godine otvorimo najsavremeniji Centar za demencije, prvi ovakvog tipa u regionu. Na ovaj način uspeli smo da, adekvatno pomognemo kako obolelima, tako i članovima njihovih porodica koje je ova bolest ”zatekla”, jer su za brigu o pacijentima obolelima od Alchajmerove bolesti potrebna specifična znanja i veštine, a samim tim i osoblje koje je usko specijalizovano za tretman ovakvih pacijenata”, rekla je dr Đokić.
Tokom dana u Centru za demencije obeležen je ovaj veoma značajan datum za ustanovu. Sada već tradicionalno, učenici Osnovne muzičke škole „Josif Marinković“, predvođeni Tatjanom Mrđa, direktorkom škole, pripremili su muzički program za korisnike.
Osnovna muzička škola „Josif Marinković“ neguje saradnju sa Specijalnom bolnicom dugi niz godina, gde zaposleni i učenici nastupaju za različite potrebe u znak obeležavanja značajnih datuma, a sve u cilju brige o mentalnom zdravlju.
Direktor Specijalne bolnice za psihijatrijske bolesti „Dr Slavoljub Bakalović“ istakla je da je muzikoterapija usmerena na razvijanje potencijala i obnavljanje sposobnosti pojedinaca kako bi ostvarili bolju ličnu i društvenu integraciju i tako živeli kvalitetniji život, a značajno utiče i na opšte stanje pojedinca, njegovo psihičko stanje i društveno funkcionisanje.
„Upravo zato što je muzika emocionalni jezik koji izaziva misli i osećanja, ona može biti moćno sredstvo za povećanje emocionalnog izražavanja i samosvesti. U Specijalnoj bolnici u Vršcu se kroz ovakve ili slične aktivnosti, kao i u redovnom sklopu aktivnosti na okupaciono – radnoj terapiji sprovodi muzikoterapija, odnosno, muzika kao lek. Muzikoterapija poboljšava kvalitet života u smislu prevencije tako da ljudi koji u njoj učestvuju saznaju više o sebi i na taj način postižu bolje zdravlje i kvalitetniji život“, rekla je dr Jelena Đokić.
U pripremljenom muzičkom programu su učestvovali profesori škole Nikola Bengin i Đorđe Mizdrak.